Reede, 19. aprill 2024
George Washingtoni ülikooli haigla rindkerekirurgia osakonna ülemarst Keith Mortman jagas 3D videot, kust on näha, mida COVID-19 viirus teeb 59-aastase mehe kopsudega. 

59-aastane mees sattus Washington D.C. haiglasse hingamisraskustega. Paar päeva enne ilmnesid tal mõned COVID – 19 mitte iseloomulikud sümptomid. Kõrgvererõhu käes kannatav patsient on tänaseni haiglas kriitilises seisus. 

Dr. Keith Mortman otsustas patsiendi kopsudes toimuvast teha 3D video, kasutades selleks kompuutertomograafiat. Ta ütleb, et kui praegu (nädal hiljem) korrata 360° VR vaadet, oleks pilt veelgi hullem. 

Videost on näha kuidas pealtnäha terve, vaid kõrgvererõhutõbe põdeva 59-aastase mehe kopsud tundidega COVID-19st järjest rohkem kahjustatud saavad. 

Haiglasse jõudes vajas patsient hingamisaparaati, ent selle jõudlusest polnud piisav tema elus hoidmiseks ja lisaks on ta nüüd ühendatud kunstliku vereringe seadmega, mis verd hapnikuga varustab. 

Dr. Mortman selgitabki, et kroonviirus ei ole üksnes vanade nõrga immuunsüsteemiga inimeste haigus vaid see võtab jalalt ka täies elujõus noori. Eestis kirjutas pärgviiruse õudustest 22-aastane Helle Arop, kes on Pärnu haiglas.

Viirusest ja põletikust haaratud alad on 3D videos märgitud kollasega: organism vastab pärgviiruse rünnakule jõulise vastusega, mis paraku tähendab omaenda keha lammutamist – nii võiks toimuvat lihtsalt selgitada – ja mida rohkem viirust, seda kollasemaks kahjustunud alad. Kui patsient peakski tervenema, on tema kopsud igaveseks kahjustatud. 

Dr. Mortman osundab, et viirus ründab laialdaselt mõlemaid kopse ja ulatuslikud kahjustused ei küsi inimese vanust: samasugust õudusstsenaariumi on ta näinud ka noortel, enne täiesti tervetel patsientidel. 

“Nende jaoks, kellel viirus on kopsu läinud, tähendab see kiiret ja laialdast kopsukahjustust,” selgitas peaarst videole lisatud kaaskirjas. “Kahjuks nii laialdase põletiku puhul pole kopsud enam võimelised taastuma. Umbes 2-4% COVID-19 nakatunutest (sõltub, millist numbrit te usute) on kahjustused pöördumatud ja nad alistuvad haigusele.”

Piisknakkuse teel leviv viirus teeb “pesa” limaskestale ning tungib sealt edasi kopsu. Keha püüab viirust kontrolli alla saada ja tekibki põletik. “Ma tahan, et inimesed mõistaksid, kui ohtlik on pärgviirus tegelikult. Neil tuleb ohtu tõsiselt võtta. Parim viis nakatumist vältida on eneseisolatsioon.”

Allikas: Washington D.C. haigla/Surgical Theatre. Kaanepilt: kuvatõmmis videost

KOMMENTEERI SIIN