Neljapäev, 26. detsember 2024
Täpselt kuu aega tagasi, 7. märtsil, sai Taxifyst Bolt. Rohkem kui nimemuutus, mõjutas kliente odavama Basic-kategooria lisandumine sõiduvalikusse. Ettevõtte kõneisiku Karin Kase sõnul on kategooria edu oodatust suurem. Edulugu varjutab “rohesabade” nurin, et odavsõidud võtavad neil leiva käest.

Taxify logo asendub tasapisi Bolt’i omaga: linnapildis on juba näha uue logoga “rohesabasid”. Samal ajal käib EUIPO-s menetlus nime kasutamise õigusest: Soome Bolt Works OY esitas vaidlustuse samal päeval kui sai teatavaks Taxify muutumine Bolt’iks. Eestlastel on aega 16. maini oma põhjendusi esitada.

BASIC LÕI KAARDID SEGAMINI

Ent nimemuutusest suuremat mõju omab Basic – odavkategooria lisandumine sõiduvalikusse. Kui oled valmis paar minutit kauem ootama, võid saada takso paar eurot odavamalt.

Ehkki Basicus on lubatud kuni 19 aastat vanad autod, siis enamasti sõidab ette ikka “rohesaba” või muu auto, mida muidu sai põhikategooriast tellida.

Juhid ütlevad, et odavkategooria tegelik eesmärk on teenuse hinna alla toomine ja kliendid on seda tabanud. Nii tellib klient Basicu, aga saab enamasti ikka “tavalise” Bolti, sest tööta istumine ei tasu juhtidele ära ja kel võimalik, sõidab nii Bolti kui Basicut.

Ettevõtte kõneisik Karin Kase ütleb, et Basic on väga hästi käivitunud ja kuigi ühtegi konkreetset numbrit ta välja ei ütle, siis tunnistab, et Basicu autode vanus ei erine suuremat põhikategooria sõidukite omast.

“Huvi Basic kategooria vastu on olnud väga suur – sellest on kiiresti saanud populaarne kategooria. Inimesed hindavad teenuse taskukohasust ja me oleme kuulnud palju positiivset tagasisidet autode kvaliteedi kohta. Enamus Basic kategooria autosid on sama vanad kui Bolti kategooria autod, lihtsalt väiksemad.”

Kase saadab mõne näite autodest, mida on kõige tõenäolisem Basic kategooriast tellides saada: Fiat 500 (2017); Lexus GS (2005); Nissan Leaf (2016); 7. seeria BMW 7 (2003); VW Polo (2018).

Neist “väiksemad” on Polo ja Fiat 500, aga näiteks Nissan Leaf on ruumikas väike-keskklassi auto, võrreldav “rohesabade” Golfi või Octaviaga.

SÜSTEEM JAHIB NIPITAJAID JA PANEB PANGE!?

Viimasel ajal on juhtide foorumis kurdetud kontode automaatse sulgemise üle. Näiteks kirjutas üks Bolti juht, kuidas ta paarinädalase töötamise järel sai “bänni”, põhjendusega, et petab süsteemi iseendale sõite tehes:

“Rendin auto, valan sinna sisse kütuse ja siis tellin ennast ise eri kohtadesse linnas, et maksta firmale 20% vahendustasu, see on ju absurd,” kirjutab ta. “Kontorist anti lakooniline vastus, et nemad midagi teha ei saa, konto läheb automaatselt kinni ja seda keegi ei ava.”

Bolt blokeerib konto ajutiselt või alatiseks näiteks siis, kui juhil on madal aktiivsus või madal hinnang (kuni viis tärni sõidu lõpus saab anda, kui koguneb paar korda 1-2, kutsutakse vaibale või blokeeritakse ajutiselt), väär hinnastamine, väärtegu jms. Osa bännamistest on automaatsed.

Karin Kase ei oska ülal toodud juhtumit lähemalt kommenteerida, ütleb, et asja uuritakse veel. Nipitavatele juhtidele jälile saamiseks on võetud tööle eraldi inimesed:

“Boltis on tööl inimesed, kelle töö on avastada süsteemi kuritarvitamisi. Kõiki nende töö detaile muidugi avaldada ei saa, aga üldiselt jälgivad nad erinevaid mustreid ja ohumärke,” selgitab Kase.

“Mõnikord ei olegi kohe aru saada, millele mõni konkreetne muster viitab, aga on siiski selge, et see vajab põhjalikumat uurimist.”

Ta toob näite juhtide kohta, kelle kliendid on järjest tühistanud mitukümmend sõitu: “See annab märku sellest, et võib-olla ei ole kõik päris aus,” ütleb Kase.

Samuti jälgitakse krediitkaardipettusi, näiteks seda, kui inimene maksab ühel minutil kaardiga Aafrikas ja järgmisel minutil Tallinnas. Viimati tuli sarnane petuskeem ilmsiks konkureeriva äpitaksoga.

ROHESABAD SEISAVAD JÕUDE

Tähelepanelikud möödakäijad on märganud, et uue Bolti Tallinna peakorteri ees seisavad rivis “rohesabad” ehk taksod, mida firma oma juhtidele rendib.

“Rohesabade” rendihind on päris soolane ning neid juhte, kes foorumis tõdevad, et jäid elule alla ja andsid takso tagasi ning proovivad edaspidi omapäi hakkama saada, ei jõua üles lugeda. Õnneks on turule tulnud neid firmasid, kes taksoks sobivaid sõidukeid pisut soodsamalt rendile annavad.

Üks põhjus, miks “rohesabade” rendihind on räige, peitub tõenäoliselt firma suutmatuses või tahtmatuses kindlustustega kokkuleppele jõuda: sõidukikaardiga autode preemiamakse on kordi kallim ning puudub toode, mis võimaldaks paindlikult “taksokindlustuse” teha ajaks, mil autoga reaalselt teenust osutatakse.

Liikluskindlustuse Fondist öeldakse meile, et probleemi on püütud lahendada, kutsudes osapooli ühise laua taha läbi rääkima, ka kindlustusseltsidest oleme saanud vastuseks, et ollakse valmis tulema uudse tootega turule. Mille taga siis asi ikkagi on?

Küsime Kaselt kui paljud “rohesabad” ehk CNG autod on tänavu esimeses kvartalis tagasi toodud ning kui paljud neist praegu ootavad uusi juhte?

“Meie rendiautode hõivatus muutub pidevalt – mõnel nädalal on autodele 2-3 nädalased järjekorrad, mõnel teisel nädalal on 5-10 autot vabad,” vastab ta.

“Seda mõjutavad paljud erinevad faktorid: aastaaeg, juhtide puhkused ja muu selline. Üks asi on kindel: me jätkame oma autopargiga, kuna me tahame anda võimaluse meiega sõita ka inimestele, kes ise autot ei oma,” võtab Kase teema kokku.

KOKKUVÕTTEKS

Paar päeva tagasi andis Bolt teada, et tõuksidega saab lisaks Pariisile sõita ka Madridis. Elektriskuutrite renti laiendatakse sel suvel teistessegi Euroopa suurlinnadesse. Tallinna kohta seni andmed puuduvad.

Mis nimega rent tuleb – kui see tuleb – kas jääb Bolt või tuleb Mutter või Seib, saame peagi teada. Küll aga sooviks, et meie juhid, kes igapäevaselt äpitakso teenistuses on, võiksid rahuliku südamega rooli istuda ja end inimesena tunda.

Kliendil on üsna palju võimalik selleks ära teha. Näiteks tellime me Acceleristas ainult Bolti põhikategooriat või ka Teslat. Ning ei unusta juhte tänada hea teenuse eest.

Tilk meres, aga muutus pidavatki iseendast alguse saama.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.