Esmaspäev, 17. juuni 2024
Soojad ilmad ajavad konnad kihevile ja liikvele. Looduskaitsjad paluvad autoga sõitjatel olla pimedal maanteel eriti tähelepanelikud: konnade kevadrände ajal on oht kahepaikseid massiliselt lömastada.

Konnade kevadränne on soojade kevadilmade tõttu hoogu kogumas.Eestimaa Looduse Fond (ELF) kutsub vabatahtlikke üles aitama pulma kiirustavaid krooksujaid turvaliselt üle tee.

Samuti paluvad ELFi looduskaitsjad autojuhtidel olla hämaras väga tähelepanelikud nii kahepaiksete kui ka neid abistavate vabatahtlike suhtes.

PIGEM VÄLDI ÕHTUSI SÕITE

Võimalusel võiks aprillikuu soojadel ja vihmastel hilisõhtutel vältida sõitmist kohtades, kus konnad ületavad massiliselt teed.

“Kahepaiksed hukkuvad rände ajal suurel hulgal just sellistes piirkondades, kus läbi märgala viib tiheda liiklusega maantee,” selgitas “Konnad teel(t)” kampaania eestvedaja Kristiina Kübarsepp.

“Kui maantee ääres on voolava veega veekogusid, lompe ja üleujutusalasid, kohtab ka seal tõenäoliselt rändavaid kahepaikseid. Kahepaiksete kevadise rände kestus sõltub ilmastikust, möödudes vähem kui nädalaga. Kui soe vaheldub külmaga, siis ränne peatub ja jätkub taas ilma soojenemisel,” lisas Kübarsepp.

HAKKA KONNA TUGIISIKUKS!

Praeguseks on teada, et vabatahtlikud on valmis kahepaikseid rändeteel abistama Tartus Ihaste tee ja Salutähe tänaval, Tallinnas Astangu tänaval ning Jõhvi, Tapa, Porkuni, Kaunissaare, Jägala-Joa, Raudna, Leie-Oiu ja Surju asulate lähedal.

Kui keegi soovib mõnda neist talgukohta talgulisena appi minna või oma kodukandis konnatalguid korraldada, siis tuleb märku anda vabatahtlike koordinaator Kadrile aadressil kadri.aller@elfond.ee.

KONNATA ON KURB MAAILM

Kahepaiksetel on looduses oluline roll, neil on suur mõju toiduvõrgustikes nii maismaal kui ka vees. Kõik Eesti kahepaiksed on looduskaitse all.

Ohtusid on palju: sobivate elupaikade hävimine ja killustumine intensiivistuva metsanduse ja põllumajanduse tagajärjel, veekogude halb kvaliteet, kalade asustamine väikeveekogudesse, hukkumine autoteedel, haigused jm. Konnade elu on täis ohte: vaid umbes 1% kõikidest konnakullestest suudab elada nii vanaks, et ise järglasi anda.

KIRJUTA KONNALE SONETT!

Lisaks ootab ELF emakeelele pühendatud aastal kõiki luulesõpru osalema konnade teemalisel luulevõistlusel „Hüppav konn“, kuhu saab enda luuleridu esitada kuni 14. aprillini.

Parimatele luuletajatele jagatakse auhindu ja parimad tööd kantakse ette rahvusvahelisel konnapäeval, 27. aprillil Tallinna loomaaias. Lisainfot osalemise kohta leiab meie kodulehelt konnad.elfond.ee/uudised/luulevoistlus.

„Konnad teel(t)“ aktsioon toimub Eestimaa Looduse Fondi eestvedamisel juba kaheksandat aastat.

Algatuse eesmärgiks on pöörata tähelepanu rände ajal maanteedel massiliselt hukkuvatele kahepaiksetele, tõsta inimeste teadlikkust nende olulisest rollist looduses ning kutsuda vabatahtlikke üles oma kodukandis kahepaikseid talgute raames abistama.

Varasematel aastatel on autorataste alt päästetud ligi 97 000 kahepaikset.

Projekti “Konnad teel(t)” toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

KOMMENTEERI SIIN