Laupäev, 20. aprill 2024
Eesti Aasta Auto 2017 on Opel Astra. 20-liikmeline Eesti autoajakirjanikest koosnev žürii koostas kõikidest tänavu turule jõudnud uudismudelitest pingerea, millest kuus kõige enam toetuspunkte saanud autot pääsesid lõppmängu. Laitse RallyPargi ringrajal toimunud sõidupäeval said kohtunikud kuut superfinalisti võrrelda ning kujundada oma lõpliku hinnetetabeli. Kohtunike otsus avalikustati 25. novembril, ETV saates Ringvaade.

Eesti mainekamale autoauhinnale jäid tänavuses finaalis ajakirjanike individuaalsetes nimekirjades parimateks märgitud 34st uudismudelist kandideerima kuus: Kia Optima, Kia Sportage, Mercedes-Benz E-klass, Opel Astra, Volkswagen Tiguan ja Volvo S90.

Aasta autot valitakse Tehnikamaailma eestvedamisel alates 2001. aastast. Kui esimesel aastal selgus võitja (Peugeot 206) rahvahääletuse tulemusel, siis alates 2002. aastast valivad aasta autot autoajakirjanikud. Lõppeval aastal kannab Eesti aasta auto tiitlit Škoda Superb. 2017. aastal on selle tiitli kandjaks Opel Astra, mis paljude maade Aasta Auto tiitli kõrval saab auhinnakapis uhkeldada ka 2016. aasta Euroopa Aasta Auto auväärse nimetusega.

LINK ACCELERISTA PROOVISÕIDULOOLE JA KOHT EAA 2017 TABELIS
1. Kia Optima – 3. koht
2. Kia Sportage – 5. koht
3. M-B E-klass – 4. koht
4. Opel Astra –  1. koht
5. Volvo S90 –  2. koht
6. VW Tiguan – 6. koht

eesti aasta auto
Otsustav hindamine Laitse RallyPargis 2016. aasta oktoobris
EAA 2017 TULEMUSED LÄHEMALT

Tänavu 17. korda välja antud Eesti aasta auto tiitlit võites sai Opel Astrast Volkswagen Golfi ja Škoda Superbi järel kolmas mudel, mis selle saavutuseni kahel korral küündinud (viimati oli Eesti hinnatuim autoauhind Opeli käes 6 aastat tagasi).

Ehkki pikka aega pakkus tänavu ka Euroopa aasta auto tiitlit omavale Opel Astrale tõsist konkurentsi Volvo uus lipulaev Volvo S90, edestas Astra lõpuks oma lähimat konkurenti 9 punktiga. Volvo polnud siiani Eesti aasta auto valimistel kolmandast kohast kõrgemale küündinud (selle koha olid saanud kahel korral nii S60 kui ühel korral XC90), nüüd jõuti astme võrra kõrgemale.

Kolmanda kohaga üllatas Kia Optima, edestades E-klassi Mercedes-Benzi. Optimal oli ees senine Kia parim tulemus aastast 2008, mil Cee´d lõpetas tollal üllatuslikult II kohal. E-klass saavutas aga 7 aasta tagusel Eesti aasta auto valimistel 5. koha – uus E kerkis seega koha võrra.

Kaks viimast finaalikohta jagasid omavahel linnamaasturid. Kia Sportage leppis seekord 5. kohaga, ent finaalikoht on iseenesest suur edu ning läbi 17 aasta oli tänavune konkurss alles teine kord, mil üks automark kahe autoga esikuuikusse pääses. Ja kui mullu konkureeris VW Passat koos lõpuks tiitli võtnud Škoda Superbiga pikka aega tõsiselt esikohale, siis tänavu tuli Tiguanil rahulduda kuuenda kohaga.

TAGASIVAADE EAA AJALOOLE

Tänavustest finalistidest ongi seni esikoht ette näidata vaid Opel Astral (2011) ja see on ka Opeli ainus esikoht 16 aasta jooksul (8 finaalikohti on see-eest kokku 8 – rohkem on vaid VW-l ja Peugeot´l) enne tänavust võidutiitlit. Tollest ajast pärineb aga EAA ajaloo ainus kaksikvõit, sest Astrale järgnes tollal vaid 1 punktise vahega Meriva.

VW Tiguani I põlvkond omal ajal finaali ei pääsenud, see-eest on kahekordse võitja rollis VW Golf (2005 ja 2014). Lisaks Golfile on korduvalt finaali asja olnud Passatil, kes viimati aasta tagasi Škoda Superbi järel II kohaga leppima pidi. Kokku on läbi aegade VW kontos tervelt 10 finaalikohta – enamat pole kellelgi.

2013. aastal esikoha võitnud Mercedes-Benz A-klassi edu üritab nüüd korrata kaks numbrit suurem E-klass, kellele finalistikoht pole samuti esmakordne – 2010. aastal sai tollane E-klass 5. koha.

Ülejäänud finalistid pole seni täistabamuseni küündinud. Eelmisel aastal Volvo 90-seeria sisse juhatanud XC90 sai siis kõrge 3. koha. 3. koht näis kuni tänaseni Volvole aga lausa kinnistatud olevat, sest sama koha on kahel korral saanud ka S60 (2001 ja 2011). Nüüd siis jõudis noobelsedaan S90 austusväärsele hõbemedalikohale.

Optima on 2008. aastal kõrge II koha saanud Cee´d-i järel alles teine Kia, mis Eesti Aasta Auto finaali jõudnud. Optimale sekundeeris superfinaalis Sportage, see tähendab, et teist korda on EAA 17 aasta pikkuses ajaloos üks automark finaalis kahe mudeliga (nagu eespool mainitud, juhtus selline asi ka 2011. aastal Opeliga).

Esimeses voorus esitas iga žüriiliige viimase 12 kuu jooksul Eestisse jõudnud uudismudelitest 10 soosikut, tulemuste summeerimisel selgus kuus enim hääli saanut. Finaalipääsuks pidi seekord saama 20 võimalikust vähemalt 12 häält – umbes samas kandis on latt olnud ka eelmistel aastatel. Esimestena jäid seekord joone alla Alfa Romeo Giulia, BMW 7. seeria ja Seat Ateca.

Tehnikamaailma eestvedamisel juba 17. korda korraldatava EAA žüriis oli tänavu 20 autoajakirjanikku nii trüki- kui elektroonilisest meediast, nii ajalehtedest-ajakirjadest kui portaalidest, esindatud on nii eesti- kui venekeelne meedia. Acceleristat esindas sel korral vastutav toimetaja Ylle Rajasaar.

Allikas: ajakiri Tehnikamaailm. Fotod: Y. Rajasaar, E.Sikk, M.Kupits, A.Kruus

25. novembri Ringvaade on järelvaadatav siit

Palju õnne! Soome Aasta Auto 2017 on Volvo S90/V90

Maailma Naiste Aasta Auto 2016 on Jaguar F-PACE

KOMMENTEERI SIIN