Elu on üllatusi täis. Accelerista toimetuse noor fotograaf ja filmimees Eik Erik Sikk on laiemalt tuntud hoopiski räppar EiK-ina! 13-aastaselt Eesti muusikataevasse sööstnud noor talent avaldab 23. märtsil oma teise stuudioalbumi “uinak”. Tegu on kaaluka ilmumisega, sest kogumiku valmimisel on oma käe külge pannud ka Sammalhabe, Chalice ja mitmed teised tunnustatud loojad.
23. märtsil ilmuv kauamängiv “uinak” on 16-aastase luulelise, spoken word’iliku räppmuusiku EiK (kodanikunimega Eik Erik Sikk) teine stuudioalbum, millelt leiab kümme uut pala.
Kogumiku kandvaks jooneks on veidi unelev ja ümaralt voogav jutustus, kus peegelduvad sündmused ja meeleolud on säilitanud oma algse heli, luulelised sõnamängud lendavad aga kõrgelt üle võlli, nõudes kuulajalt täit tähelepanu. Albumil on paar tõelist “kõrvaussi” – lugu, mille refräänid talletuvad templina mällu ning sunnivad end ikka ja uuesti üle kuulama.
“Püüan plaadil leiduva muusikaga näidata oma põlvkonnale, et kunsti saab teha ja ennast väljendada ka muu nurga alt kui vaid Instagrami must-valgeid fotosid üles laadides. Mis iganes sinus varjul on, kasuta see ära ja väljenda end,” kõneleb noormees..
Kogumiku “uinak” valmimise protsess on kestnud ligi aasta ning kaante vahele sai kokkuvõttes vaid 10 parimat lugu.
“Algne mõte oli koondada hulgaliselt rohkem palasid, aga ajapikku sai enamik nõrgematest demodest perfektsuse saavutamise nimel välja sorditud või omavahel kokku keevitatud. Kettale jõudis paremik, kõik tühjad helid läksid tagasi treeningrajale, tuleviku nimel laagerduma.”
Albumi “uinak” esimene lugu “Ületujutus” sai singlina valmis 2016. aasta suvel. Mõte, teha uus plaat, sündis aga koos lauluga “Falsett”, mille kohta EiK ütleb, et tundis, nüüd on ta tabanud oma stiili.
Loomeprotsess võttis aega pea kolmveerand aastat, mõned tekstid pärinevad veelgi varasemast ajast. Nende voogu on pisut muudetud, et nad uuele kettale sobituksid.
Plaadimaterjali loomisel ja salvestamisel tegi EiK koostööd mitmete artistidega. Lugu “Tühjad väljad” on sündinud koostöös Chalice’iga, kes kirjutas loo tausta, juhendas noort kolleegi lindistamisel diktsiooni ja flow-ga ning laulis palale sisse refräänid.
“Umbes aasta tagasi, kui olin muusikasse vaid poole jalga sisse astunud, saatsin Jarekile (Chalice) sõnumi, et kui ta leiab mõne vaba instrumentaali oma loomelaualt, võiksin sellele omad sõnad seada.
Ta oli üllatavalt kohe nõus ent kiirete aegade tõttu – täiskohaga muusikul on eluspüsimiseks aasta ringi kiired ajad – lükkus koostöö poole aastakese võrra edasi.
Vahepeal olin mitu uut projekti ette võtnud ja tookordne elevus ununenud ent kui Jarek mulle ühel pärastlõunal täiesti ootamatult mp3-ga taustademo läkitas, võtsin koheselt vedu,” meenutab Eik koostöö algust Chalice’iga.
Kulus veel paar kuud kuniks kaks loojat omavahel Kalamaja keldristuudios kohtusid ning mikri käima tõmbasid. Seal hüüdis noormees vanema kolleegi pidevate katkestavate nõuannete saatel loo “Tühjad väljad” teksti sisse.
Chalice’i kõrval on suurima ja tähtsama panuse andnud Sammalhabe (aka Kuera), kelle käe all on valminud rohkem kui pool “uinaku” instrumentaalidest ning kes läbi higi ja pisarate miksis ja masterdas enamuse kogumiku tracklistist ja valas veelgi õli tulle oma kaasahaarava vokaaliga loos “8bit”.
Ära märkimist vajab ka Kolmnurk, kes aitas luua taustad lugudele “Ületujutus” ja “KuuNST” ning on EiKiga tarmukalt kaasa rühkinud noore artisti loometee algusest saati.
Oma abikäe ulatas “uinaku” viimase loo “Piltmõistatus” lõpus elektroonikaartist ekke (Ekke Västrik) hüdrofonisalvestus. Hüdrofon on veealuste helilainete salvestusseade ning selle püütud helid sobisid kui valatult albumi lõpulugu raamima.
Küpsete ja tuntud loojate kõrval kuuleme kogumikul ka noorte heli- ja sõnakunstnike Erik Joonas Juhandi, Mattias Tirmaste, Emmi Kõivu ja Susanna-Reti Räime hääli. Suur tänu tuleb öelda kogu Vanalinna Hariduskolleegiumi Gümnaasiumi 10. teatriklassile, kus EiK õpib.
Noormehe klassikaaslased elavad tundliku artisti tegemistele kõvasti kaasa ning on panustanud omanäoliste muusikavideode valmimisele. Klassivend Franz Malmsteni režissöörikäe all on valminud nii “Ületujutuse” kui loo “Falsett” pildiread. Mõlemad lood leiab ka uuelt albumilt.
“”Falseti” video valmimisprotsess oli üsna tavapärane: kirjutasin eelnevalt luustikstsenaariumi ja leppisin seejärel sõber Franziga kokku põhipunktid, mida tema režissööritöös ühe hea, peaaegu ühekaadrivideo tarvis vaja läheks,” kirjeldab EiK “Falseti” video sündi.
“Franziga plaan maas, pidin proovile panema oma produtsendioskused ja ajama kokku grupi assistente, lisaoperaatoreid ja näitlejaid. Kõige kauem otsisime Glidecam’i ja kui see olemas, leidsimegi end ootamatult päikeselisel hommikul Pelgulinnas võtteplatsilt, ja käivitasime kaamera.”
Kogumiku “uinak” esitluskontserdid toimuvad 23. märtsil Tallinnas, Kultuuriklubis Kelm ja 25. märtsil Tartus, Genialistide Klubis.
Edaspidi saab EiKi 30-minutilisi etteasteid kuulda Tallinn Music Weeki raames, näiteks Solarise keskuse Mademoiselle’i laval või Kelmis 29. märtsil, päev hiljem Tallinna Botaanikaaia Palmimajas või Rada7.ee showcase’il Sinilinnus ning 1. aprillil Hip Hop Night’il. Tulemas on esinemised Jazzkaare Linnaruumis ja Muuseumide Ööl.
* EiK ehk Eik Erik Sikk on 16-aastane Eesti noorema põlvkonna räppmuusik, kelle 2014. aastal avastas muusik ja kirjanik Mihkel Raud.
Tookord EIXD artistinime all tegutsenud, vaid 13-aastane noormees kogus kõvasti kuulsust looga “Balti jaam”, kus ta läbi varateismelise silmade osutas ühiskonna valupunktidele. 2016. aastal vahetas noormees oma artistinime EiK-iks, tema looming on ajas muutunud järjest sügavamaks ja sotsiaalkriitilisemaks.
Lisaks nüansirohkele sõnaseadmisele kirjutab EiK oma lugudele ka taustu ning filmib videosid, vabadel hetkedel hoiab käes fotokaamerat. Uuele albumile “uinak” on eelnenud album “Melomaniakk” ning EP “Pudistaja”. EiK õpib VHK Gümnaasiumi 10. teatriklassis.
Vaata ja kuula lisaks:
EiK Facebook
Eik Instagram
EiK Soundcloud
EiK Youtube
EiK Spotify