Pühapäev, 1. september 2024
Møller Auto Mustamäe teenindusosakonna juhataja Ivo Ree on karismaatiline isiksus: kaks tundi tema seltskonnas sunnib isegi blaseerunud autoajakirjanikku kogu autondusele värske pilguga vaatama. Tarbimisühiskond ei neela meid lõplikult kuni on meistreid, kes suhtuvad autodesse kui inimese pikaajalistesse ja truudesse kaaslastesse.

“Ajad on pööraselt muutunud. Kui veel kümme aastat tagasi astus teeninduse uksest sisse inimene, kes oskas ise oma autole esmase diagnoosi panna, siis täna tulevad hästi riietatud ja lõhnastatud mehed, kes piltlikult teavad kus rool ja käigukang, kõigest muust aga isegi ei huvitu,” räägib Ivo Ree.

“Töid vastuvõtva teenindaja roll on kõvasti muutunud. Enam ei oodata temalt auto tehniliste üksikasjade lõpuni tundmist vaid head, väga head suhtlemisoskust. Ta peab olema võimeline lohutama autoomanikku selle suures hädas ning kinnitama, et kõik saab kenasti ja kiirelt korda.”

AUTODE KESKELE SÜNDINUD

Head juhid kasvatab (töö)elu ehk teisisõnu, kui sa ei ole esimesest mutrist peale ise nina vee peale pidanud udima, pole sul ka lootust teistele hakkamasaamist õpetada. Ivo Ree on hea näide juhist, kes on ajapikku end tippu töötanud ning jõudnud punkti, kus oma teadmisi edasi anda ning kasvatada peale värsket põlvkonda meistreid.

“Mul pole piinlik öelda, et olen keskealine eesti mees, kes on sündinud autode keskel, ajastul, kus autod olid lihtsad ja iga autokasutaja pidi autost midagi teadma. Mu isa on täna jätkuvalt kättpidi oma kaheksakümnenda eluaasta lävel masinate kallal, see hoiab teda vormis,” kõneleb Ivo Ree.

“Alustasin keretööde meistrina, tegelesin avariiliste autode remondiga. Edasi on kõik läinud loogilist rada – sain meistriks, sealt edasi juba keretööde osakonna juhina, edasi teeninduse juhiks. Kõik need aastad olen töötanud samas majas. Nüüd on mu vastutusalas poolsada inimest, suure osaga neist oleme n-ö koos kasvanud. Kas ma töötaksin kusagil mujal? Alati võib ju olekseid pilduda, aga tõsi on, et siin ja nende autodega olen ma õnnelik. Mõne teise margi juures nii kaua töötada, … ma ei tea. Volkswagen ehitab autosid inimestele, ja ehitab nii, et need on pikaajalised kaaslased. Vaadake ise – nii 15 aastat vana kui tänane “volkar” on silmasõbralikud. Volkswagen sobib meie linnapilti ja tegelikult sobib ka meie küllalt kinnise ja alalhoidliku olemusega.”

KES TULEVAD, JÄÄVADKI

Møller Auto Mustamäe tundub olevat maja, kust keegi niisama lihtsalt ära ei kipu. Ivo Ree ütleb, et on näinud paljude oma kolleegide küpsemist verinoortest ja lustlikest ametikoolist tulnud meestest tasakaalukateks isadeks.

“Enne oldi noored, peeti ühiselt pidusid, nüüd kasvatatakse lapsi ja lükatakse puhkepäeval kõrvuti pargis titevankreid. Siit ei minda mujale sama ala peale – kui keegi läheb, siis kannapöördega. Näiteks läks lukksepp pottsepaks, autopesija aga IT inseneriks. Pole mõtet imestada, autopesija töö tundub lillepidu ja suvel see ongi ehk pisut kergem, aga enamuse ajast tuleb silmitsi seista meie kliima eripäradega ja töö on füüsiliselt raske, seega – sai hakkama autopesijana, saab ammugi hakkama IT insenerina,” muigab Ree.

Mustamäe majas on meistrite keskmine vanus 30 ringis, kõige nooremad on ametikoolidest tulnud 20+ töötajad. Noortega on üks ootamatu mure – Kaitsevägi tahab neid kangesti endale. Ka vanemapuhkusele jäämine on meeste seas pop. Neil puhkudel tuleb jälle hakata otsima autoasjandusest innustunud inimesi.

Ivo Ree julgustabki Mustamäele tööle tulema ning kutsub neidki, kel on autohuvi, aga puudub tõsisem vastava ala haridus: tööle tulles on võimalik saada erialast koolitust nii tehase kui maaletooja eri programmide raames. Oskajad saavad end aga proovile panna kutsevõistlustel ja kasvõi autospordi toetustiimides.

“Elu on nii kõvasti arenenud, et isegi ametinimetused on ajas muutunud. Elektrik on tänapäeval diagnostik, plekksepp ja automaaler aga avariijärgse remondi meistrid. Aga nimest olulisem on meeskond. Kui tuleb uus inimene meile, siis moodustub justkui toetusgrupp – kõik saavad hästi läbi ja on abivalmid. Ehkki autoremondi töökojas tundub, et igaüks pusib omaette, siis on hulk töid, kus vajad kolleegi abi. Näiteks kapoti pukki tõstmine, et seda värvitöödeks ette valmistada, või panna suure bussi uks tagasi nii, et seda ära ei kriimusta… ka esiklaasi ei vaheta üksinda. Kogu aeg läheb vaja sõbra tuge. Paljud ongi koolivennad, eks sealt see sõpruse alge. Ja uued võetakse sootsiumi vastu kui nad ise hakkajad on. Jah, meil on üks kõigi ja kõik ühe eest suhtumine.”

5+ KESKUS OOTAB MEISTREID

Volkswageni müügi – ja teenindusvõrk on hoogsalt laienenud. Tallinnas on 2 Volkswageni esindust: üks Mustamäel, teine Ülemistel ning oktoobris avatakse seal täiesti uus, Euroopagi mõõtkavas ülimoodne autokeskus.

Uude keskusse kolib senine keretööde osakond ning Mustamäe teises majas tekib võimalus ellu viia üks ammusi unistusi – luua teeninduskeskus 5+ Volkswagenitele ehk autodele, mis on vanemad kui 5 aastat. Ja just sellesse “viis pluss” majja oodatakse uusi töötajaid.

“Tehase poolt on 5+ kontseptsiooni ametlik nimi Volkswagen Economy Service,” selgitab Ivo Ree. “Mõte on lihtne – kui inimene ostab Volkswageni, saab ta seda elukestvalt esinduses hooldada. Meie 5+ keskuse põhitegevuseks ongi hooldus ja väiksemad remonditööd. Näiteks pidurite, veermiku korrastamine, hammasrihma vahetamine. Suurt diagnostikat me ei tee, käigukaste ja mootoreid remonditakse ikka põhiteeninduses.”

Ivo Ree nendib, et tööpuudust ei paista kuskilt, pigem on uue teeninduskeskuse vajaduse tinginud elu ise – Volkswageneid vurab Eesti teedel umbes 80 000 jagu ning järjekorrad heade meistrite juurde venivad mõnikord päris pikaks.

“Meil jääb Mustamäel suur maja tühjaks. Kuna järjekord on ukse taga, siis üritame uue keskusega teha klientide jaoks asjad mugavamaks. Kui tood auto parandusse, ja sulle öeldakse, et see jääb nädalaks meistrit ootama, siis teeb kurvaks küll. Tänapäeval tahavad kõik ju kohe oma asjad jonksu saada ja lähevad pigem kuskile mujale kui kannatavad nädala. Meie kaotame kliendi, auto hooldusloendisse tekib suure tõenäosusega lünk… uus keskus leevendab seda olukorda tuntavalt ning tõenäoliselt tulevad edaspidi Mustamäele ka need Volkswageni omanikud, kes varem kunagi oma 5+ autot esinduses hooldanud ei ole.”

Mustamäele oodatakse viit hooldus-remondilukseppa, tööde vastuvõtjat, varuosade müügikonsultante, keretööde teeninduse konsultanti. “Saab olema väike ja mõnus kollektiiv ning töökeskkond on igati moodne, sest töökojas on olemas kaasaegne sisseseade,” on Ivo Ree uute kolleegide ootuses optimistlik.

“Kui enne rääkisin autopesija tööst ja ütlesin, et see pole niisama lihtne, siis 5+ keskusse tuleb meil oma klientide jaoks ka automaatpesula. Ükski Volkswagen ei välju siit majast pesemata, sest neljarattaline sõber tahab ka hea välja näha,” muigab ta.

LOJAALSUS ON KASVAV VÄÄRTUS

Uus 5+ teeninduskeskus Mustamäel avab uksed enne jõule ja toob vanema Volkswageni omanikele mitu head uudist. Esiteks saab auto kiiresti “letti” ning lihtsamad tööd ruttu tehtud.

Teiseks on hinnad normaalsed. Kolmandaks käib töö tehase hooldusjuhendi järgi ning kasutatakse kvaliteetseid varuosi. Neljandaks – meistrid tunnevad asja ja autosid läbi ja lõhki.

Viiendaks – ja võimalik, et see on kirss tordil – igast 5+ keskuses tehtud hooldusest jääb märk maha, margiesinduses pannakse hooldusraamatusse tempel ja säilivad tehasepoolsed garantiijärgsed toetused.

Tegelikult võib autot hooldada ka garantii ajal ju ükskõik kus. Et sel „ükskõik kus“ ka mingi kaal oleks, peab see remondikoht omama antud margi tootjatehase hooldusjuhendeid. Kui hooldused on teostatud vastavalt juhendile, siis põhimõtteliselt saavad jätkuda nii garantii kui ka garantiijärgsed toetused, mida tehas pakub.

Paraku enamus alternatiivtöökodasid sellist materjali ei oma, seega kui mingil hetkel satub meile murega klient, kelle autot on „kusagil“ hooldatud on meie silmis tegu hooldamata autoga.

Kui siis selle remondi peaks tehas tahtma tavaolukorras võtta mingi osakaaluga hüvitada, jääb kliendi ülesandeks tõendada meile, et autot on hooldatud vastavalt hooldusjuhendile. Lihtsalt remondikoha templiga arvest kus kirjas, et „vahetatud õli ja filter ja piduriklotsid“ paraku sellisel puhul ei piisa.

AUTO EI OLE KIIRMOOD VAID SÕBER

“Iga Volkswagen sünnib uuena,” räägib Ivo Ree. “Uutel autodel on garantii ning see tähendab, et omanik käib graafikujärgselt autot hooldamas. Peale garantii lõppemist aga lahkutakse, lootuses, et kuskil mujal saab odavamalt. Võib-olla saabki, aga tihti kvaliteedi arvelt. Auto eluiga sõltub pisiasjadest. Volkswagen tunnustab hoolivaid kliente – kui oled oma autoga alati margiesinduses käinud, on tehasel olemas lojaalsusprogramm, mis võimaldab teatud sõlmede puhul mingi protsendi töödest kompenseerida. Rõõm on mitmepoolne – auto omanik saab soodsama hinna, aga auto kestab aastaid ja on töökorras.”

Miks see kõik ometigi nii tähtis on? Sest ühel päeval, kui omanik otsustab oma armsa Plekk-Liisu maha müüa, on korras ja kvaliteetselt hooldatud Volkswagenit oluliselt lihtsam uuele inimesele loovutada.

Tõenäoliselt on ka hind kõrgem kui “oh, aga Antsu juures oli nii odav pukse vahetada”- töökojas putitatud autol.

Mis aga kõige tähtsam – südametunnistus on võidus, sest autot on kümnete tuhandete kilomeetrite jooksul koheldud kui sõpra.

Kaanepilt: Maiken Vuks

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.