TeisipÀev, 25. juuni 2024
MĂžller Auto MustamĂ€e teenindusosakonna juhataja Ivo Ree on karismaatiline isiksus: kaks tundi tema seltskonnas sunnib isegi blaseerunud autoajakirjanikku kogu autondusele vĂ€rske pilguga vaatama. TarbimisĂŒhiskond ei neela meid lĂ”plikult kuni on meistreid, kes suhtuvad autodesse kui inimese pikaajalistesse ja truudesse kaaslastesse.

“Ajad on pööraselt muutunud. Kui veel kĂŒmme aastat tagasi astus teeninduse uksest sisse inimene, kes oskas ise oma autole esmase diagnoosi panna, siis tĂ€na tulevad hĂ€sti riietatud ja lĂ”hnastatud mehed, kes piltlikult teavad kus rool ja kĂ€igukang, kĂ”igest muust aga isegi ei huvitu,” rÀÀgib Ivo Ree.

“Töid vastuvĂ”tva teenindaja roll on kĂ”vasti muutunud. Enam ei oodata temalt auto tehniliste ĂŒksikasjade lĂ”puni tundmist vaid head, vĂ€ga head suhtlemisoskust. Ta peab olema vĂ”imeline lohutama autoomanikku selle suures hĂ€das ning kinnitama, et kĂ”ik saab kenasti ja kiirelt korda.”

AUTODE KESKELE SÜNDINUD

Head juhid kasvatab (töö)elu ehk teisisÔnu, kui sa ei ole esimesest mutrist peale ise nina vee peale pidanud udima, pole sul ka lootust teistele hakkamasaamist Ôpetada. Ivo Ree on hea nÀide juhist, kes on ajapikku end tippu töötanud ning jÔudnud punkti, kus oma teadmisi edasi anda ning kasvatada peale vÀrsket pÔlvkonda meistreid.

“Mul pole piinlik öelda, et olen keskealine eesti mees, kes on sĂŒndinud autode keskel, ajastul, kus autod olid lihtsad ja iga autokasutaja pidi autost midagi teadma. Mu isa on tĂ€na jĂ€tkuvalt kĂ€ttpidi oma kaheksakĂŒmnenda eluaasta lĂ€vel masinate kallal, see hoiab teda vormis,” kĂ”neleb Ivo Ree.

“Alustasin keretööde meistrina, tegelesin avariiliste autode remondiga. Edasi on kĂ”ik lĂ€inud loogilist rada – sain meistriks, sealt edasi juba keretööde osakonna juhina, edasi teeninduse juhiks. KĂ”ik need aastad olen töötanud samas majas. NĂŒĂŒd on mu vastutusalas poolsada inimest, suure osaga neist oleme n-ö koos kasvanud. Kas ma töötaksin kusagil mujal? Alati vĂ”ib ju olekseid pilduda, aga tĂ”si on, et siin ja nende autodega olen ma Ă”nnelik. MĂ”ne teise margi juures nii kaua töötada, 
 ma ei tea. Volkswagen ehitab autosid inimestele, ja ehitab nii, et need on pikaajalised kaaslased. Vaadake ise – nii 15 aastat vana kui tĂ€nane “volkar” on silmasĂ”bralikud. Volkswagen sobib meie linnapilti ja tegelikult sobib ka meie kĂŒllalt kinnise ja alalhoidliku olemusega.”

KES TULEVAD, JÄÄVADKI

MĂžller Auto MustamĂ€e tundub olevat maja, kust keegi niisama lihtsalt Ă€ra ei kipu. Ivo Ree ĂŒtleb, et on nĂ€inud paljude oma kolleegide kĂŒpsemist verinoortest ja lustlikest ametikoolist tulnud meestest tasakaalukateks isadeks.

“Enne oldi noored, peeti ĂŒhiselt pidusid, nĂŒĂŒd kasvatatakse lapsi ja lĂŒkatakse puhkepĂ€eval kĂ”rvuti pargis titevankreid. Siit ei minda mujale sama ala peale – kui keegi lĂ€heb, siis kannapöördega. NĂ€iteks lĂ€ks lukksepp pottsepaks, autopesija aga IT inseneriks. Pole mĂ”tet imestada, autopesija töö tundub lillepidu ja suvel see ongi ehk pisut kergem, aga enamuse ajast tuleb silmitsi seista meie kliima eripĂ€radega ja töö on fĂŒĂŒsiliselt raske, seega – sai hakkama autopesijana, saab ammugi hakkama IT insenerina,” muigab Ree.

MustamĂ€e majas on meistrite keskmine vanus 30 ringis, kĂ”ige nooremad on ametikoolidest tulnud 20+ töötajad. Noortega on ĂŒks ootamatu mure – KaitsevĂ€gi tahab neid kangesti endale. Ka vanemapuhkusele jÀÀmine on meeste seas pop. Neil puhkudel tuleb jĂ€lle hakata otsima autoasjandusest innustunud inimesi.

Ivo Ree julgustabki MustamÀele tööle tulema ning kutsub neidki, kel on autohuvi, aga puudub tÔsisem vastava ala haridus: tööle tulles on vÔimalik saada erialast koolitust nii tehase kui maaletooja eri programmide raames. Oskajad saavad end aga proovile panna kutsevÔistlustel ja kasvÔi autospordi toetustiimides.

“Elu on nii kĂ”vasti arenenud, et isegi ametinimetused on ajas muutunud. Elektrik on tĂ€napĂ€eval diagnostik, plekksepp ja automaaler aga avariijĂ€rgse remondi meistrid. Aga nimest olulisem on meeskond. Kui tuleb uus inimene meile, siis moodustub justkui toetusgrupp – kĂ”ik saavad hĂ€sti lĂ€bi ja on abivalmid. Ehkki autoremondi töökojas tundub, et igaĂŒks pusib omaette, siis on hulk töid, kus vajad kolleegi abi. NĂ€iteks kapoti pukki tĂ”stmine, et seda vĂ€rvitöödeks ette valmistada, vĂ”i panna suure bussi uks tagasi nii, et seda Ă€ra ei kriimusta
 ka esiklaasi ei vaheta ĂŒksinda. Kogu aeg lĂ€heb vaja sĂ”bra tuge. Paljud ongi koolivennad, eks sealt see sĂ”pruse alge. Ja uued vĂ”etakse sootsiumi vastu kui nad ise hakkajad on. Jah, meil on ĂŒks kĂ”igi ja kĂ”ik ĂŒhe eest suhtumine.”

5+ KESKUS OOTAB MEISTREID

Volkswageni mĂŒĂŒgi – ja teenindusvĂ”rk on hoogsalt laienenud. Tallinnas on 2 Volkswageni esindust: ĂŒks MustamĂ€el, teine Ülemistel ning oktoobris avatakse seal tĂ€iesti uus, Euroopagi mÔÔtkavas ĂŒlimoodne autokeskus.

Uude keskusse kolib senine keretööde osakond ning MustamĂ€e teises majas tekib vĂ”imalus ellu viia ĂŒks ammusi unistusi – luua teeninduskeskus 5+ Volkswagenitele ehk autodele, mis on vanemad kui 5 aastat. Ja just sellesse “viis pluss” majja oodatakse uusi töötajaid.

“Tehase poolt on 5+ kontseptsiooni ametlik nimi Volkswagen Economy Service,” selgitab Ivo Ree. “MĂ”te on lihtne – kui inimene ostab Volkswageni, saab ta seda elukestvalt esinduses hooldada. Meie 5+ keskuse pĂ”hitegevuseks ongi hooldus ja vĂ€iksemad remonditööd. NĂ€iteks pidurite, veermiku korrastamine, hammasrihma vahetamine. Suurt diagnostikat me ei tee, kĂ€igukaste ja mootoreid remonditakse ikka pĂ”hiteeninduses.”

Ivo Ree nendib, et tööpuudust ei paista kuskilt, pigem on uue teeninduskeskuse vajaduse tinginud elu ise – Volkswageneid vurab Eesti teedel umbes 80 000 jagu ning jĂ€rjekorrad heade meistrite juurde venivad mĂ”nikord pĂ€ris pikaks.

“Meil jÀÀb MustamĂ€el suur maja tĂŒhjaks. Kuna jĂ€rjekord on ukse taga, siis ĂŒritame uue keskusega teha klientide jaoks asjad mugavamaks. Kui tood auto parandusse, ja sulle öeldakse, et see jÀÀb nĂ€dalaks meistrit ootama, siis teeb kurvaks kĂŒll. TĂ€napĂ€eval tahavad kĂ”ik ju kohe oma asjad jonksu saada ja lĂ€hevad pigem kuskile mujale kui kannatavad nĂ€dala. Meie kaotame kliendi, auto hooldusloendisse tekib suure tĂ”enĂ€osusega lĂŒnk
 uus keskus leevendab seda olukorda tuntavalt ning tĂ”enĂ€oliselt tulevad edaspidi MustamĂ€ele ka need Volkswageni omanikud, kes varem kunagi oma 5+ autot esinduses hooldanud ei ole.”

MustamĂ€ele oodatakse viit hooldus-remondilukseppa, tööde vastuvĂ”tjat, varuosade mĂŒĂŒgikonsultante, keretööde teeninduse konsultanti. “Saab olema vĂ€ike ja mĂ”nus kollektiiv ning töökeskkond on igati moodne, sest töökojas on olemas kaasaegne sisseseade,” on Ivo Ree uute kolleegide ootuses optimistlik.

“Kui enne rÀÀkisin autopesija tööst ja ĂŒtlesin, et see pole niisama lihtne, siis 5+ keskusse tuleb meil oma klientide jaoks ka automaatpesula. Ükski Volkswagen ei vĂ€lju siit majast pesemata, sest neljarattaline sĂ”ber tahab ka hea vĂ€lja nĂ€ha,” muigab ta.

LOJAALSUS ON KASVAV VÄÄRTUS

Uus 5+ teeninduskeskus MustamĂ€el avab uksed enne jĂ”ule ja toob vanema Volkswageni omanikele mitu head uudist. Esiteks saab auto kiiresti “letti” ning lihtsamad tööd ruttu tehtud.

Teiseks on hinnad normaalsed. Kolmandaks kĂ€ib töö tehase hooldusjuhendi jĂ€rgi ning kasutatakse kvaliteetseid varuosi. Neljandaks – meistrid tunnevad asja ja autosid lĂ€bi ja lĂ”hki.

Viiendaks – ja vĂ”imalik, et see on kirss tordil – igast 5+ keskuses tehtud hooldusest jÀÀb mĂ€rk maha, margiesinduses pannakse hooldusraamatusse tempel ja sĂ€ilivad tehasepoolsed garantiijĂ€rgsed toetused.

Tegelikult vĂ”ib autot hooldada ka garantii ajal ju ĂŒkskĂ”ik kus. Et sel â€žĂŒkskĂ”ik kus“ ka mingi kaal oleks, peab see remondikoht omama antud margi tootjatehase hooldusjuhendeid. Kui hooldused on teostatud vastavalt juhendile, siis pĂ”himĂ”tteliselt saavad jĂ€tkuda nii garantii kui ka garantiijĂ€rgsed toetused, mida tehas pakub.

Paraku enamus alternatiivtöökodasid sellist materjali ei oma, seega kui mingil hetkel satub meile murega klient, kelle autot on „kusagil“ hooldatud on meie silmis tegu hooldamata autoga.

Kui siis selle remondi peaks tehas tahtma tavaolukorras vĂ”tta mingi osakaaluga hĂŒvitada, jÀÀb kliendi ĂŒlesandeks tĂ”endada meile, et autot on hooldatud vastavalt hooldusjuhendile. Lihtsalt remondikoha templiga arvest kus kirjas, et „vahetatud Ă”li ja filter ja piduriklotsid“ paraku sellisel puhul ei piisa.

AUTO EI OLE KIIRMOOD VAID SÕBER

“Iga Volkswagen sĂŒnnib uuena,” rÀÀgib Ivo Ree. “Uutel autodel on garantii ning see tĂ€hendab, et omanik kĂ€ib graafikujĂ€rgselt autot hooldamas. Peale garantii lĂ”ppemist aga lahkutakse, lootuses, et kuskil mujal saab odavamalt. VĂ”ib-olla saabki, aga tihti kvaliteedi arvelt. Auto eluiga sĂ”ltub pisiasjadest. Volkswagen tunnustab hoolivaid kliente – kui oled oma autoga alati margiesinduses kĂ€inud, on tehasel olemas lojaalsusprogramm, mis vĂ”imaldab teatud sĂ”lmede puhul mingi protsendi töödest kompenseerida. RÔÔm on mitmepoolne – auto omanik saab soodsama hinna, aga auto kestab aastaid ja on töökorras.”

Miks see kĂ”ik ometigi nii tĂ€htis on? Sest ĂŒhel pĂ€eval, kui omanik otsustab oma armsa Plekk-Liisu maha mĂŒĂŒa, on korras ja kvaliteetselt hooldatud Volkswagenit oluliselt lihtsam uuele inimesele loovutada.

TĂ”enĂ€oliselt on ka hind kĂ”rgem kui “oh, aga Antsu juures oli nii odav pukse vahetada”- töökojas putitatud autol.

Mis aga kĂ”ige tĂ€htsam – sĂŒdametunnistus on vĂ”idus, sest autot on kĂŒmnete tuhandete kilomeetrite jooksul koheldud kui sĂ”pra.

Kaanepilt: Maiken Vuks

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pÀlvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe vÀljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN