Teisipäev, 24. detsember 2024
MTA tuletab meelde, et kütuseteatiste võltsimine toob kaela kriminaalmenetluse. Tundub, et inimesi, kes mõnekümne euro võitmise nimel on valmis saama kurjategijaks, jagub – Venemaalt Eestisse saabujad jäävad valeteatistega vahele.

Viimasel ajal on sagenenud juhtumid, kus Venemaalt tagasi Eestisse saabunud reisijad esitavad tolliametnikele võltsimistunnustega teavituse, millega piiriületaja deklareerib lihtsustatud korras Eestist väljumisel autos oleva kütuse koguse, et vältida tagasiteel sellelt koguselt aktsiisi tasumist.

Piiriületustel esitatavate kütuseteatiste võltsimine toob kriminaalmenetluse ning lootust, mitte vahele jääda ei ole – MTA avastab valeteatise niikuinii. Piiril töötavatel tolliametnikel on hea mälu ning kurikaeltel on suhteliselt vähe väljavaateid puhtalt pääseda.

Dokumendi võltsimine on tõsine rikkumine. Igal juhul tuleb tasuda ebaseaduslikult Eestisse toodud kütusekoguselt kütuseaktsiis. Kuid välistatud ei ole seegi, et dokumendi võltsimine ja selle kohta algatatud kriminaalasi toob kaasa reaalse vanglakaristuse – sõltub asjaoludest.

PETUSKEEM ON LEVINUD KA KAGU-EESTISSE

Maksu- ja tolliameti tolliosakonna juhataja asetäitja Ants Kutti sõnul on levinud halb komme kütuseteatisi võltsida ka Kagu-Eesti Luhamaa ja Koidula piiripunktidesse.

„Möödunud aasta lõpus avastasime Narvas järjest võltsimistunnustega kütuseteatisi, kuid kagupiiril seda probleemi siis ei olnud. Nüüd on aga mõned Venemaalt tagasi Eestisse saabunud reisijad esitanud tolliametnikele võltsimistunnustega teavituse, millega piiriületaja deklareerib lihtsustatud korras Eestist väljumisel autos oleva kütuse koguse, et vältida tagasiteel sellelt koguselt aktsiisi tasumist,“ rääkis Kutti.

Ida prefektuuri piiri- ja migratsioonijärelevalvetalituse vanempiiriametnik Irena Antson tõdes, et kütuseteavituse võltsimisega üritatakse kokku hoida, aga reaalsuses tehakse endale hoopis karuteene.

„Dokumendi võltsimine toob endaga kaasa kriminaalkaristuse ning väikese kokkuhoiu asemel ootavad võltsijat hoopis suuremad väljaminekuid või reaalne vangistus,“ lisas Antson.

MÄNG EI VÄÄRI KÜÜNLAID

Seadus lubab Venemaalt kalendrikuu jooksul esimest korda naastes aktsiisivabalt kaasa tuua ühe paagitäie kütust. Alates teisest sisenemiskorrast Venemaal tankides tuleb maksta kütuseaktsiisi igalt liitrilt, mis ületab kütuseteatises märgitud kogust.

Kütuseteatis tuleb täita Venemaale minnes alati kui kalendrikuus on rohkem külastusi kui üks. MTA soovitus on lihtne – kui pead ühes kuus Venemaad külastama rohkem kui korra, ära tangi idanaabri pool.

Tankimisest hoidumise teeb lihtsamaks asjaolu, et Venemaal müüdava kütuse kvaliteet on kõikuv ning võib moodsate masinate katalüsaatorid lihtsalt “ära süüa” ehk surnuks roostetada. Ja ehkki kütuseliiter piiriäärsetes tanklates maksab 60 senti, on pettusega võidetud summa marginaalne.

On juhuseid, kus kütuseteatist on võltsitud kümnekonna euro võitmise nimel ent säästu asemel saab pisisuli kaela kriminaalmenetluse ja tagatipuks maksustatakse kogu paagis olnud kütus.

Kagu piiripunkti juht Andrus Reimaa tõdes, et alles üleeile oli juhus, kus inimene võltsis dokumenti ja pani toime kriminaalkuriteo selleks, et säästa sisuliselt kümmekond eurot. Asi lõppes aga kriminaalmenetluse ja kogu paagis olnud kütusekoguse maksustamisega.

„Võetud risk ei tasu end ühelgi moel ära, sest piiripunktis töötavad asjatundlikud eksperdid, kes avastavad lihtsamaid kui ka väga kõrgel tasemel võltsitud dokumente. Olgu selleks pass, viisa, elamisluba või ka kütuseteatis,“ rääkis ta

„Tahame hoiatada inimesi, et taolisi rikkumisi ei pandaks toime teadmatusest. Tolliametnikud on saanud vastava koolituse, et võltsitud dokumente avastada ning neil on kogemust igapäevatöös, seega avastame me võltsingud niikuinii. Samuti on MTA ametnikele abiks piirivalve teise astme kontroll, kus dokumentide võltsingute tuvastamise tippspetsialistid ja kaasaegne tehnika meie ametnikel tekkinud kahtlusi kontrollivad,“ võttis Maksu- ja tolliameti tolliosakonna juhataja asetäitja Ants Kutti teema kokku.

Loe Venemaa kütusehindade kohta siit

Allikas: MTA. Kaanepilt: Pixabay

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.