Teisipäev, 16. juuli 2024
Reede öösel käivitatud politseioperatsiooni käigus pidas politsei eriüksus kinni 2 meest, kes püüdsid ärandatud Toyota RAV4 linnamaasturiga riigist põgeneda. Leedu vargad “pikendasid” võtmesignaali ja ajasidki auto ära. Politsei soovitab autoomanikel oma võtmepulte kaitsta.

Reede, 31. mai öösel kella 3 paiku viis politsei koos eriüksusega läbi operatsiooni ning pidas selle käigus kinni kaks Leedust pärit autovarast, kes olid äsja Tartus Rõõmu teelt ärandanud hinnalise sõiduauto Toyota RAV4.

Meestel õnnestus kiirelt eramu ees seisnud Toyota võtme signaali pikendada, sõidukiuksed avada ja minema sõita.

Politsei andis juhtunust teada autoomanikule ning samal ajal piiras eriüksus linnast väljuvat Toyotat ja selle ees liikunud saateautot juba oma autodega sundides põgenejad peatuma.

Politseioperatsioon läks korda, sest vargustehnikaga varustatud saateauto ja Tartust varastatud Toyota RAV4 roolist peeti kinni kaks Leedu kodakondsusega meest.

Sõidukid kinnipidamisel kahjustada ei saanud ning politsei tagastas varastatud Toyota linnamaasturi selle omanikule. Prokuratuur taotles autovarguses kahtlustatavate meeste vahistamist.

Hetkel on veel vara öelda, kas kinnipeetud mehed võivad olla seotud ka teiste selle nädala vältel aset leidnud sõidukivarguste ja varguskatsega. Kõiki üksikasju selgitatakse kriminaalmenetluses.

Lõuna prefektuuri organiseeritud ja raskete kuritegude talituse juht Rain Vosman sõnas, et kuigi autovargad on kinni peetud, ei tohi autoomanikud valvsust kaotada ning peaks võtma kasutusele täiendavaid meetmeid oma vara kaitsmiseks.

Kaitse oma autot

Üks viis elektrooniliselt käivitatavat autot varguse eest kaitsta on võtmete hoidmine metallkarbis, mis takistab autovõtme signaali pikendamist. Ka võib võtme korralikult fooliumi mässida. Loe kodustest kaitsevahenditest rohkem siit. 

Rain Vosman lisas, et hea meel oli kuulda, kuidas hädaabinumbril helistas täna öösel ka üks Tartumaa elanik, kes reageeris politsei üleskutsele teatada kahtlastest sõidukitest ja inimestest, kes pruugivad olla seotud hinnaliste autode vargustega.

„Helistaja kirjelduse järgi võis ta silmata varaste saateautot, mille politsei peagi ka tabas. Kui keegi märkab oma kodukandis liikvel kahtlasi sõidukeid või inimesi, tasub seda infot alati politseiga jagada, sest kui organiseeritud autovargad tagasilöökidest ja ebaõnnestumistest toibuvad, võivad nende asemel kiirelt tööle hakata uued grupeeringud,“ sõnas Vosman.

Sagenenud autovargused

Viimase nädala vältel on politsei saanud mitu teadet uute autode vargusest või varguse katsest. Politsei soovitab kahtlustäratavast tegevusest esimesel võimalusel teada anda. Praegu on taas liikvel Leedu päritolu “uudistajad”.

Nädal tagasi varastati Harjumaalt Toyota RAV4 ja Audi ning eile varastati Tartumaalt Toyota Land Cruiser. Varastatud Toyota tabati ühes juhiga Lätis, teiste kuritegude üksikasju on politsei veel selgitamas.

„Selliste kallimate sõidukite vargused on üldjuhul seotud piiriülese tegevusega ning politsei on teinud järjepidevat tööd, et heidutada naaberriikidest pärit profivargaid,“ sõnas Lõuna prefektuuri kriminaalbüroo juht Meelis Saarepuu.

Eelkõige eelistavad vargad sõidukeid, mis on võtmevaba autoluku süsteemiga. „Hinnalisematele sõidukitele tuleks võimalusel paigaldada täiendavaid turvasüsteeme, mis raskendaksid varguse toimepanemist. Samuti tuleks võimalusel sõiduk parkida valgustatud ja kaamera vaatevälja jäävasse kohta,“ soovitas politseijuht.

Et iga kurjategija võib käituda ettearvamatult ja olla ohtlik, tuleks sõidukivargusele viitavat kahtlast tegevust märgates kohe helistada 112 ning võimalusel ise mitte sekkuda.

Politseile on oluline ka iga muu infokild, mis aitaks autovargusi ära hoida ja vargad tabada. Näiteks, kui näete võõraid kodukandis piilumas aedadesse või autodesse, tasub sellestki politseile teada anda.

Kaanepilt: Andres Kruus. Allikas: PPA

KOMMENTEERI SIIN