Keskkonnaamet soetas Euroopa merendus- ja kalandusfondi abiga tiivikliuguri, mis kannab toredat nime: VURR. Veesõiduki ehitas Raio Piiroja. 132 600 eurot maksnud veesõiduk läheb appi Pärnumaa keskkonnainspektoritele.
Teeme ühe asja kohe selgeks: kuigi keskkonnaameti pressiteates seisab: “Keskkonnaameti uut hüdrokopterit ehk aerosaani (…)”, siis hüdrokopter ei ole aerosaan. Merekeele nõukoja soovitusel peaks sõidukit korrektselt nimetama hoopiski tiivikliuguriks, sest kopteriga pole sel midagi ühist. “Kopter” on õhusõiduk, “saan” jalastel liikuv talvine sõiduvahend.
On oluline mainida, et eksliku nimega “hüdrokopter” – nimi, mille arvatavasti (ekslikult) võttis PPA omal ajal käibesse, polegi teab kui suur uudis: sellised on kasutusel nii merepäästes kui piirivalves, ka kalameestel on need ammu olemas. Kutseline kalur Raio Piiroja on oma tarbeks ehitanud vähemalt 4 tiivikliugurit ning VURR ongi tema looming. Tänu kohalikule ehitajale saab alust ka Eestis remontida või täiustada.
Tiivikliugur on lamedapõhjaline või liigendi abil kaheks jaotatud kerega pööratavatele pontoonidele toetuv veesõiduk, mille liikumisviis on libisemine veepinnal, jääl, lumel ja väidetavalt ka märjal maapinnal (rohul). (Allikas: Mereviki)
VURR hakkab liuglema peamiselt Pärnumaal
Niisiis soetas Keskkonnaamet omale Euroopa rahastu toel esimese tiivikliuguri, mille nimeks sai VURR ja mille eest käidi välja käibemaksuta 110 500 eurot. Valmis ehitas selle Raio Piiroja.
VURR hakkab sõidutama peamiselt Pärnumaa inspektoreid ja hädalisi, sest seal on nii rannakalanduse kui ka jääaluse kalapüügi mahud kõige suuremad.
VURR on inspektoritele tõhus abiline keeruliste jääoludega järelevalve tegemisel ja muuhulgas saab selle abil päästa jäält hätta jäänud inimesi – varasemalt on päästetöödeks tulnud appi kutsuda ka (õhus liikuv) kopter.
Samuti võimaldab tiivikliugur teha järelevalvet madalaveelistes merelahtedes ning jõgede suudmealadel kuhu muidu veesõidukiga ligi ei pääseks, sest rannik on kivine ja madal.
VURRi tehnilised andmed
Päästetööde paat VURR on 6,5 meetrit pikk ja 2,5 meetrit lai. Sel on 0,3-meetrine süvis. Alust liigutab edasi bensiinimootor, võimsusega kuni 335 kW.
Kütust võtab VURR keskmiselt 40-50 liitrit tunnis, paagi suurus on umbes 200 liitrit ja sellega saab sõita kuni 6 tundi ühtejutti.
Tiivikiugur mahutab korraga kuni 6 inimest. Lisaks soojale kabiinile on alusel piisavalt ruumi eri töövahendite pardale võtmiseks ning võimaldab transportida mh kokkukorjatud ebaseaduslikke püügivahendeid.
Kaanefoto: keskkonnaamet