Teisipäev, 18. juuni 2024
Neli Eesti ettevõtet panid seljad kokku ja kinkisid aasta lõpus Toidupangale Mercedese kaubik –sügavkülmiku. Toidupank “päästab” äraviskamisele kuuluvat toitu ning annetajate poolt ostetud toiduaineid abivajajatele. Surugaasil töötav kaubik on neile hädavajalik töövahend.

Toidupank sai nelja Eesti ettevõtte toel uue Mercedes Benz Sprinter NGT baasil ehitatud kaubik-sügavkülmiku. Autol on 1,8-liitrine, 115 kW võimsusega bensiini-surugaasi hübriidmootor, mis võimaldab mh kütusena kasutad rohegaasi. Viimase süsinikuheide on rahvusvaheliselt võrdsustatud nulliga.

Idee algatajaks oli Toidupanga vabatahtlik, ettevõtja Heiki Enok, kes viiski kokku 4 rohegaasi väärtusahelas osalevat Eesti ettevõtet, et ühiselt heategevusorganisatsiooni tegevuseks nii vajalik auto neile kinkida.

Auto soetamises osalesid võrdse panusega Alexela AS, Eesti Gaas AS, Biometaan OÜ ja Rohegaas OÜ. Tänu uuele kaubikule on võimalik päästa ja säilitada paremini kauplustes äraviskamisele määratud toitu, säästa keskkonda ning aidata toidunappust kannatavaid inimesi.

Liikuva sügavkülmikauto järele on Toidupangal tekkinud uuest Veterinaar- ja toiduameti suunisest tulenevalt ka otsene vajadus.

Nimelt lubab see suunis toiduabi jagavatele heategevus- ja abiorganisatsioonidel sügavkülmutada rida toiduaineid, mille “kõlblik kuni” on lõppemas ning seejärel täiendava kahe kuu jooksul neid abivajajatele edastada. Külmutusauto võimaldab toiduabi transportida piirkondadesse, kus abivajadus ületab pakkumise.

Annetuses osalenud Alexela esindaja Marti Hääl prognoosis, et Eesti teedel on juba lähiaastatel ainuüksi 30-40 tuhat rohegaasil töötavat sõiduautot, lisaks neile LPG sõiduautod ja veeldatud maagaasi (LNG) kasutavad raskesõidukid.

Hääl on veendunud, et  lähima 10-20 aasta jooksul on gaas soodsaim alternatiiv fossiilsetele mootorikütustele ning ainus tõsiseltvõetav võimalus rahvusvaheliste kliimakokkulepete täitmiseks transpordisektoris.

Loe siit, milliseid CNG sõiduautosid Eestis saada on

Allikas ja pilt: Toidupank

KOMMENTEERI SIIN