Laupäev, 7. september 2024
Eesti meediamaastikul toimub järjest ümberkorraldusi, suured saavad suuremaks ja väiksed peavad ellujäämise nimel leidma originaalseid lähenemisnurki. Vaatasin nii enda kui mitmete tuttavate tehnikafännide lugemislauale ja teen väikese kokkuvõtte, mida sealt leida võib ja mida soovitada saab.

Motors24 ja [wiki base=”ET”]Autoleht[/wiki] liikusid auto24 portaali omandusse. Ajakiri Tehnikamaailm on juba mõnda aega taas Eesti omanike käes. Geenius on üles ostnud tublid tegijad väiksematest meediumidest, jne… tavalugeja ei pruugi väljaande omanikuvahetust märgatagi, kuri on karjas siis, kui minnakse sisu kallale ja muutused ei toimu ilmtingimata paremuse suunas.

[dropcap]NB! [/dropcap]Mobiilivaates tuleb keerata telefon “külili”, et kogu sisu näeks. Mingil põhjusel ei adapteeri nuhvlisõbralik leht tabeleid. Palume ebamugavuse pärast vabandust ja proovime tulevikus viga parandada.

MAASLAMAJAT EI LÖÖDA

Vigased tõlkelood, kolmerealised klikimagnetid, kus kõige sisukama osa loost moodustabki pealkiri. Mõnikord on aga pikkade lugude peeneks hakkimine ja pudrukeelseks mämmutamine ajalooline paratamatus, seda eriti veebimeedias – lugejal ei ole neid kümmet minutit, mis hea loo lugemiseks kuluks, tööpausil kuskilt võtta.

Kärsitu ja ablas meediatarbimine on seadnud Eesti väljaanded silmitsi olukorraga, kus rinda tuleb pista mitte üksnes kohalike kunnidega vaid hoopis võõrkeelse meediaruumiga, mis oluliselt kiiremini ja massiivselt peale tungib.  Rabeletakse selle nimel, et rahuldada lugeja järjest kasvavat soovi kiirelt uudis kätte saada.

Nii lipsavad veebi fakti- ja keelevigased lood, mille üle keegi uhkust ei tunne, aga pealkiri tõmbab klõpsama, see läheb kirja, reklaamiandja rõõmustab ja… toimetaja ohkab ning asub järgmist pudrukuuli ampsusuuruseks vormima.

Mina ei löö oma kolleege komavea ega väiksema faktieksimusegi pärast risti ega riputa Facebooki tõlkepärlite seinale. Kõigil juhtub. Ka meil juhtub. Ja mitte vähe. Kui tahad kiiresti ja kohe, pead lõivu maksma.

EESTI LUGEJA ON ANDESTAV JA KANNATLIK

Eesti lugeja on veebimeedia suhtes siiski üsna kannatlik ja andestav: kuigi ta loeb ohtralt (peamiselt) ingliskeelset veebimeediat, tuleb ta hea meelega lugema sama lugu veidi hiljem ka emakeeles.

Esiteks on tehniline tekst nüansirohke ja mõni detail võib jääda võõrkeeles loetuna segaseks, teiseks – kui keegi võtab vaevaks natukenegi omas keeles teemat kommenteerida, on lugeja juba väga tänulik. Seda näitab ka meie ligi kaheaastane kogemus Acceleristaga.

Ajakirjadega on lugu teine: neilt ootab lugeja pikki ja põnevaid lugusid, spetsialistide juttu, suuri võrdlusi, ilusaid pilte. Eestis on valdkonna väljaandeid vähe alles jäänud – lugejaskond on marginaalne ja publitseerimine kulukas – ning nii võistlevad omamaised ajakirjad samuti üha rohkem võõrkeelsete staarväljaannetega.

Muidugi saab lugejat teatud võtetega meelitada ja sisuliselt eksitada: ahvatlevad kampaaniad, kus auhinnaks teler või ihaldatud sokipaar, soodushinnad tellijatele, kommertstekstid lõimumas ajakirjandusliku sisuga – see on meie tänane päev. Õnneks ei ole lugeja nii loll kui mõnikord arvama kiputakse, ja hääletab lugemata, tellimata, reageerimata jätmisega. See on elu.

KIRJU LUGEMISLAUD, SUUREMA ÜLDISTUSETA

Lähme nüüd asja juurde. Tegin ühe veebi – ja printväljaannete nimekirja, mis pretendeerib kergele kogukonnatunnetusele: küsisin paarikümnelt tuttavalt eri vanuses (ja soost) tehnika- ja teadusfännilt, mida nad igapäevaselt (rohkem kui kaks korda nädalas) või regulaarselt (iganädalaselt, – kuiselt, kvartaalselt, kuidas väljaanne ilmub) loevad ning miks?

Koondasin mõne värvikama kommentaariga koos enim nimetatud tabelisse ja arvasin kaasa. Ehkki koera saba on tore kergitada, ei ole kuigi suur uudis, et kõik, kellelt küsisin, loevad Acceleristat ja mitmed ka ajakirja IDEE – need on meie väljaanded. Jätame siis iseend seekord nimekirjast välja.

Loodan, et selle artikli lugejad ei löö mind mättasse vaid võtavad vaevaks kommenteerida oma lugemislauda. Kirjutage julgelt, mida teie loete igapäevaselt või regulaarselt ja miks? Kommentaarium on avatud siinsamas, Accelerista FB lehel ja alati võib saata ka kirja e-mailile accelerista@accelerista.com.

EESTI TEHNIKAHUVILINE LOEB NÄITEKS NEID AJAKIRJU
Autoleht Kord nädalas Kvaliteet on viimasel ajal tõusnud, teemad ajakohased, head kirjutajad
EPL  LP Autolisa Kord kuus Vaimukas ja teistmoodi, kõvad tegijad, Aesma on pull vend, Vabamäe ja Rajasaar kirjutavad
Profi 4x aastas (?) Pole enne kuulnudki neist põllumeestest, kellest seal kirjutatakse. Tekib tahtmine masinaid vaadates ise ka maale elama minna
Digi Kord kuus Ainus tõsiseltvõetav tehnoloogiaajakiri mis on alles jäänud, head kirjutajad, huvitavad testid
Imeline Ajalugu Kord kuus Hea meelelahutus, saab vastuseid lapsena vaevanud küsimustele. Miks meile seda koolis ei räägitud? Hea, et ei räägitud, nüüd on huvitav
Director/Inseneeria Kord kuus Firma juht peabki tehnikast ka jagama, isegi kui ta alluvuses töötab 100 luuletajat

.
Valik võõrkeelseid ajakirju: TopGear, Auto Bild, Autocar, Evo, National Geographic.

… ja lisaks siis need, kes teavad, tellivad ajakirja IDEE, mis ilmub neli korda aastas ning kus alates sellest sügisest on arvestatav maht pühendatud autodisainile ja inimestele, kes on autodega moel või teisel seotud.

EESTI TEHNIKAHUVILINE JÄLGIB NÄITEKS NEID PORTAALE
http://forte.delfi.ee/ Kogu teadus- , tehnika-, digi- jm. üheskoos. Ajalooline osa tugev. Väljastpoolt võetakse sisse uudiste paremik, lihtne ühest kohast kätte saada
http://www.auto24.ee/ Ühes kohas koos ost-müük, palju uudiseid, foorum. Lihtne ja arusaadav keskkond. Alati leiab foorumist abi kui on küsimusi
https://digitark.ee/ Päris hea koht kus olla kursis uute vidinatega. Head kirjutajad. Kahjuks vist turunduskanal, aga sisukat lugemist leiab küll
https://blog.photopoint.ee/ Ka firmablogi, aga tundub, et tegijad on pühendunud. Müüvad peaaegu kõike ja kirjutavad ka kõigest. Väga lihtne otsida vajaliku asja kohta õpetust või arvustust
https://geenius.ee/ Tehnoloogiauudistes on aeg-ajalt helgeid pärle. Lugude kvaliteet ebaühtlane. Kõik on sisuturundus. Klikimajand töötab hästi. Kisa on suur, paljud käivad sellepärast. Lõugas ja Roonekas on vägevad käilakujud
http://novaator.err.ee/ Saab Forte kaudu palju asju kätte, aga lähed lugema ja jääd lugema. Kirjutavad palju sellest, millest mitte keegi teine ei kirjuta. Teaduspõhine. Tõsiseltvõetav. Tasakaalukas. Võimalik ligi saada kogu ETV ja raadiote teadussaadetele
https://pungas.ee/ Ülilahe üksiküritaja. Noor teadlane, kes mõtleb lood läbi ja kirjutab sisukalt. Väga huvitavad teematõstatused. Tuleks soovitada ja kohustuslikuks muuta lugemine

.
Võõrkeelsete portaalide valik kaob lõpmatusse. Kõige rohkem leidsid äramärkimist veebiväljaandeid The Verge, Mashable, DriveTribe, The Truth About Cars.

Võõrkeelse online-meedia tarbimisel on selgelt näha moodsaid tuuli: DriveTribe on üsna nooruke portaal, mis käib koos sarjaga [wiki base=”EN”]The Grand Tour[/wiki]. DriveTribe’i eristub kogukondliku sisuloomega: üle maailma on värvatud vingeimaid tegijaid, kes toovad eri maailmanurkadest eriilmelisi lugusid. Uudiste asemel on [wiki base=”EN”]feature[/wiki], videod, pildijutustused. Keskkond on atraktiivne ja võimaldab aktiivset osalemist, ja selle lugejaskond kasvab järjest.

Accelerista puhul hinnatakse tugevaid kirjutajaid ja lugude kvaliteeti ning erilisi teemasid: igav meiega ei hakka. Kiidetakse Sten Ottepi videomeisterlikkust ja kogu portaali suurepärast visuaali – oleme lugematu arv kordi kuulnud, et pildid on väga head (suures osas ise tehtud!). Tore, et “aksekas” ei kirjutata üksnes autodest. Võtame kõike seda komplimendina, kuulame hea meelega ausat kriitikat ja jätkame pisitasa kasvamist.

Üldjoontes tundub, et Eesti tehnika- ja teadusefänn elab hästi. Valikut on ka omakeelsena ning terade sõkaldest eraldamise oskus on enamusel olemas – huvilise puhul see ju teisiti olla ei saagi.. Oleks vaid aega kõike seda lugeda!

Autoteema, mis vahepeal natuke ära vajuma kippus, on tänu isejuhtivatele tehnoloogiatele, autojagamisele ja muudele mobiilsusteenustele taas päevakorras. Tehnikavidinate arengul ei saagi muud moodi silma peal hoida, kui peab sajast kohast asju kokku lugema. Meie tegijatel on lootust!

Olgu siinkohal tehtud veelkord üleskutse: rääkige meile, mida te loete, ja miks.  Kommentaarium on avatud siinsamas, Accelerista FB lehel ja alati võib saata ka kirja e-mailile accelerista@accelerista.com.

Kaanepilt: Ylle Rajasaar

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.