Reede, 22. november 2024
Lennukoolitaja Toomas Uibo on noorte teadusvõistlussarja Rakett69 suur fänn. Saatesarja seitsmenda hooaja lävel otsustas mees korraldada ennekuulmatu eksperimendi ja panna eelmise hooaja võitja Frida Laigu lennukiga hädamaanduma, et veenda teadushuvilisi noori: igast raketlasest võib saada piloot!

Frida ei ole enne istunud isegi autoroolis, rääkimata lennuki juhise käes hoidmisest. Aga ta on võitnud saatesarja Rakett69 kuuenda hooaja ning ei karda vähemalt pealtnäha ühtegi ootamatut väljakutset, isegi siis, kui plaan tundub hullumeelne! Valmisolek uusi asju proovida, vaheda mõistusega raskete ülesannete kallale asuda iseloomustab muuseas kõiki neid noori, kes Rakett69 saates kunagi võistelnud!

img_4433

Toomas Uibo selgitab: “Eesmärk oli panna noor inimene proovile, et selgitada välja, kas ta on võimeline hädamaandama lennuki pelgalt verbaalse toe abil. Me simuleerisime lennu ajal olukorra, kus reisija on sunnitud lennuki juhtimise üle võtma ning maa pealt antud juhiste abiga turvaliselt maandama.”

Igapäevaselt Nordic Aviation Academy lennukoolitajana tegutsev Uibo lisab, et Frida jaoks ei peaks ülesanne olema liiga raske, sest ta on Rakett69 sarja võites tõestanud, et tunneb hästi nii füüsikaseadusi kui matemaatikat ja oskab oma teadmisi praktikas rakendada: “Peamine on kuulata juhiseid ja täpselt nende järgi toimida. Muidugi tuleb teada lennuki käitumist õhus ning loogikat kasutada ja kalkuleerida.”

VAATA VIDEOST, KUIDAS FRIDA LENNUKI HÄDAMAANDAMISEGA TOIME TULI

https://www.youtube.com/watch?v=a7oqWX1Z-qs

Toomas Uibo hindab Frida oskust raskes olukorras rahu säilitada ja tegutseda: “Frida tuli toime väga hästi. Ta hakkas kohe juhiste abil laskumiskiirust kontrolli all hoidma ning juhtis lennuki lennuraja poole. Hoidis hästi raja kurssi. Enne kui rattad maad puudutasid, sekkusin korraks, et pehmendada maandumist.

Frida maandumine oleks aga nii tema kui ka võimalikud teised lennukis viibijad ilma ühegi vigastuseta päästnud. Võimalik, et lennuk oleks saanud kergelt kannatada aga ohtu inimeludele poleks kindlasti tekkinud. Filmilindile see ei jäänud, aga me tegime ülesande veel kaks korda läbi. Frida teine maandumine oli nagu kooliõpikust!”

Toomas Uibo

Frida räägib, et alguses lennuväljale jõudes vasardas ta peas üksainus mõte: “kas ma tõesti lähen praegu seda tegema?” Kokpitis istudes sai ta aru, et pole mõtet ennast uuesti ja uuesti näpistada, see ei ole unenägu vaid päris elu ja selle nimel, et Rakett69 saatesse uusi noori tuleks, paneb tema praegu kõik oma oskused mängu.

“Toomas Uibo oli väga hea juhendaja, hästi rahulik ja toetav. Ma arvan, et ilma temata poleks ma seda eksperimenti läbi teinud…,” tõdeb Frida. “Esimese maandumise ajal oli mul masinat päris keeruline tunnetada, mistõttu maandumine päris nii hästi ei sujunud, kui oleks võinud, ja Toomas pidi füüsiliselt maandumisele kaasa aitama. Teine kord läks mul palju sujuvamalt ja maandasin lennuki iseseisvalt. Pärast seda oli päris uhke tunne, aga eelnev närvikõdi ei lasknud väga õnnejoovastusel välja paista.”

Toomas lisab, et raketlase ja piloodi vahele võib tõmmata mitmeid paralleele: “Rakett69 on täis andekaid noori, kes tunnevad huvi erinevate loodusseaduste vastu ning oskavad kasutada suurepäraselt loogikat. Piloodi amet vajab selgelt samasuguseid eeldusi. Leian, et lennukoolitajatena on meil ka kohustus piloodi ametit võimalikult paljudele inimestele tutvustada ning populariseerida. Eesti lennundus vajab andekaid tegijaid, sest see valdkond areneb meeletu kiirusega ja selle ala spetsialistide nõudlus kasvab pidevalt.”

img_4236

Frida nõustub ning tõdeb, et Raketi-kogemus andis talle eksperimendis osalemiseks vajalikku külma närvi: “Päris nii ei saa öelda, et hädamaandumine pole raketlasele mingi mure, aga abiks on see kogemus igal juhul. Saates tekib pidevalt olukordi, kus on vaja pinge all kiireid otsuseid teha ja säilitada rahu. Uutele tulijatele annab Rakett unustamatu kogemuse, uued oskused, parema teadmise iseendast ja oma võimetest ning tohutult motivatsiooni ja võimalusi tulevikuks.”

Ka arvab noor naine, et tulevikus ta end suure lennuki piloodina päriselt ette ei kujuta, aga ise lennata tahaks kindlasti:: “Ma arvan, kui mitte kohe, siis tulevikus võiksin piloodipaberid küll teha. Elukutselist minust ehk ei saa, vastutus tundub üüratu, aga ma pean nõustuma Toomasega, et see pisik jääb kergesti külge. Tõenäoliselt on teadushuvilisel noorel lihtsam ka sellesse haigusesse nakatuda, sest ta saab aru, mismoodi asjad on.”

Seega – hullumeelne eksperiment õnnestus ning vastus küsimusele, kas igast raketlasest võib saada piloot, on suure tõenäosusega “jah”. Toomas Uibo täpsustab siiski, et ehkki igast raketlasest võib saada piloot, peab heaks piloodiks saamise nimel tööd teha: “Võin kinnitada, et inimene, kes on Rakett69 võistlustulest läbi käinud, on piloodi vormimisel hea materjal. Ja kes tahab hakata selles ametis leiba teenima, siis on nagu Raketiski – vaid parimad jõuavad selleni.”

Kandideeri saatesse Rakett69 siin
Õpi piloodiks NAA kursustel

Meedia: Eesti Rahvusringhääling, pildid: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.