Esmaspäev, 6. veebruar 2023
Uue talveni on aega napilt 280 päeva. “Rege rauta suvel, vankrit talvel”, ütles vanarahvas – seega on just nüüd õige aeg tutvustada Eesti fännidele haruldast atraktsiooni, jääteed. Videomeister Sten Ottep ja filmiprodutsent Veli V. Rajasaar käisid mööda jääd mandrilt Vormsile ja väntasid teekonnast südantliigutava video.

Eesti mandriosa ja suursaarte vahel pole pikka jääteed olnud palju aastaid. Võimalus, sõita autoga mööda talveteed Rohukülast Svibysse Vormsil, oli tänavu samuti tõeliselt harukordne. Enamasti piirduvad kaanetatud teed vaid Haapsalu-Rohuküla ja mõnikord ka Saaremaa-Hiiumaa vahelise trassiga.

Seda suurem oli inimeste rõõm, kui märtsi alguses Vormsi jäätee avati. Nädalavahetusel hakkas väikesaarelt kostma kõva nurinat, et sadade autodega rannarootslaste põlisaladele trügiv mandrirahvas ajab saare kummuli – kõik soovijad saarele ei saanudki, sest jäätee ei kannatanud suurt koormust välja.

Meie videotiim, Sten Ottep ja Veli V. Rajasaar jätsid nädalavahetusel targu trügimata ning läksid Vormsit vaatama hoopiski neljapäeval. See juhtus olema viimane päev, mil tee üldse avatud oli, seega oli meestel kõvasti õnne.

Tundeline ringvaatefilm pajatab lisaks jääteel sõitmisest ka Vormsi saare vaatamisväärsustest. Rannaniitudel askeldavad mägiveised, tuule käes laisalt loksuv veski ning lumeteki all vaikelus uinuvad külatanumad on kui vesivärvidega maalitud pildilt.

Ehkki eestlased on tunnistatud Euroopa Liidu kõige vähemreligioosseks rahvaks, usume me ometi mingite kõrgemate jõudude olemasolusse. Näiteks kuulsasse Vormsi Ennu, kes on üks siitkandi vägevamaid nõidu. Videos soovitavadki Veli ja Sten Vormsile kasvõi Ennu pärast kohale sõita.

Vormsi (varem ka Hiiurootsi saar, rootsi keeles Ormsö, saksa keeles Worms) on 93 km² suurune saar Läänemeres, Lääne maakonna territooriumil. See on suuruselt neljas saar Eestis. Vormsi saar moodustab põhilise osa Vormsi vallast. Valla halduskeskus on Hullo küla. 13. sajandist kuni 1944. aastani elasid saarel põhiliselt rannarootslased.

Loe Vormsi elu-olu kohta rohkem siit.
Maanteeamet annab reaalajas ka jääteede infot, seda saab vaadata siit.
Auto, millega käidi, on uus Subaru XV. Uuri lähemalt siit.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.