See 5-minutiline lühifilm, mille on tellinud naiste õiguste eest seisev organisatsioon CARE Norway, kannab võimsat sotsiaalset sõnumit: isa, kaitse oma tütart vägivalla eest juba enne, kui ta on sündinud. Üks tegemata jäänud kahemõtteline nali võib muuta suhtumist ja säästa naisi vägivaldsest kohtlemisest.
Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) andmetel kannatab üks naine kolmest vägivalla käes. Enamasti on selle põhjustajaks mees. Tihti on see keegi, kes seisab naisele lähedal: isa, kallim, koolikaaslane, meestuttav. See ei peaks nii olema. Kurja on võimalik ennetada.
https://www.youtube.com/watch?v=dP7OXDWof30
Uuringud kinnitavad, et perevägivald ei ole enamasti ühekordne juhtum vaid korduv muster, mille algus on enamasti lapsepõlves või teismeeas. Vägivallaks loetakse näiteks ka seda, kui laps kogeb vanemate vahelist pereviha või on vägivalla tunnistajaks mujal.
Sellisel lapsel on oht tulevikus langeda ise vägivalla ohvriks või olla see, kes teisele haiget teeb. Teismelisena kogevad tüdrukud kahemõttelisi nalju, sõimu, kohatuid seksuaalseid ettepanekuid. Norrakate tehtud filmis on need teemad viie minuti jooksul samm-sammult emotsionaalselt läbi käidud.
[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap] Eestis on naistevastasest vägivallast rohkem rääkima hakatud ja statistikat tehtud viimasel kümnendil. Valitsus on välja töötanud vägivalla ennetamise strateegia aastateks 2015- 2020. Kirjanik Sass Henno eestvedamisel on Eestis käima läinud aktiivne liikumine naistevastase vägivalla märkamiseks ja sellele vastu astumiseks.
Ole hea, vaata see film ära. Võta need viis minutit muudest tegevustest vabaks ja lihtsalt keskendu. Jaga sõpradega ja tuttavatega ka. Tuleta meelde oma parnterile, kallimale, laste isale, et see sõnum on tema tulevase, veel sündimata tütre poolt: “Kallis isa, palun kaitse mind!”
Allikas ja meedia: CARE Norway. Kaanepilt: Ylle Rajasaar