Kolmapäev, 17. aprill 2024
Kui on veel keegi, kes ei ole kuulnud kahest “kuumast” leedulasest, ajakirja Auto Bild Leedu peatoimetajast Vitoldas Miliusest ja ralli-ning filmimees Aidas Bubinasest, on tagumine aeg end kurssi viia. Äsja jõudis eduka lõpuni nende Toyota Corolla 50 juubelisünnipäeva auks korraldatud teine sõit Leedus asuvast Mandri-Euroopa keskpunktist selle läänepoolsemasse punkti Cabo da Rocas, Portugalis.

Möödunud neljapäeval startisid Vitoldas ja Aidas Vilniusest, et 50 tunni jooksul jõuda välja Mandri-Euroopa läänepoolsemasse punkti ning “alistada” ühtlasi kõikide teele jäävate riikide keskpunktid. Aeg, 50 tundi, sai paika pandud Corolla mudelipõlvkonna vanuse järgi – poolsada aastat maailma ühte popimat sõiduautot, poolsada tundi sõiduaega. Ja start!

“50 tunniga umbes 4500 kilomeetrit Leedust Portugali ära sõita pole kuigi keeruline, kui seda kahekesi ja vahetustega teha,” selgitab Vitoldas Milius. “See ei oleks ka kuigi põnev jälgida ega üldse mitte põnev sõita. Tegime väljakutse enda ja oma fännide jaoks huvitavamaks ning otsustasime sõita täpselt 50 tundi ja selle aja sees üles pildistada ka kõikide teele jäävate riikide geograafilised keskpunktid.”

MÕNI NABA PUHTA PEIDUS

Vitoldas Milius tõdeb, et nende keskpunktidega on nagunii kerge segadus – lisaks Leedus asuvale Mandri-Euroopa keskpunktile on teada vähemalt üks ametlik keskpunkt Poolas ning kui turismibuklette lugeda, selgub et pea igast Euroopa riigist võib leida mingi punkti, mis asub “just täpselt Euroopa keskel”.

Leedulased ei hakanud vaidlema, võtsid abiks teaduse ja uuemad mõõtmistulemused, otsustasid, et Mandri-Euroopa keskpunkt, millest teed alustatakse, asub Leedus ja edasi on puhas kaardilugemine, et leida üles kõikide riikide geograafiline naba.

“Kergem öelda, kui ellu viia,” muigab Milius. “Kui Portugalis ja Leedus pole “nabapunkti” leidmine teab kui keeruline, siis Saksamaal või Poolas pole oma keskpunkte kuigi oluliseks peetud, Prantsusmaal aga tuli tükk aega seigelda, et põldude ja lautade vahelt see punkt üles leida.”

KLIKI PILDID SUUREMAKS! LUGU JÄTKUB PÄRAST GALERIID
TEEMAKS TEEB TEEKONNA KULUKAKS

Tasuta lõunaid ei ole olemas. Tahad kiiresti kohale jõuda, siis maksa kiirteede kasutamise eest! Vitoldas ütleb, et läbi Euroopa sõites võiks arvestada rusikareeglit – kütusehinnale teist sama palju kõrvetavad otsa kiirteemaksud. Vaid Saksamaal on kiirteel sõitmine tasuta ning seal on veel lõike, kus võib sõita “nii palju kui torust tuleb”.

Poolas laiendatakse maksustatud teedevõrku jõuliselt, vastavalt kuidas kiirteede väljaehitamisega edenetakse. Teekonnal Portugali oli maksustatud Varssavi-Poznani kiirtee lõik, Saksamaal siis vabalend ning edasi Prantsusmaa ja Hispaania, kus maksu all on iga vähegi kiirem asfaldijupp.

Ka Portugalis lähevad teed järjest rohkem maksu alla. Kõik on arusaadav, sest kuskilt peab teede korrashoiuks vajaminev summa tulema ning kõige loogilisem, et maksavad need, kes kasutavad.

KÜTUSEKULU JA MAKSIMUMKIIRUS – UUS COROLLA ÜLLATAS TÄIEGA!

Vitoldas ja Aidas palusid Accelerista lugejatel ära arvata, kui suur saab olema Corolla maksimumkiirus teel Mandri-Euroopa läänepoolsemasse punkti ning milliseks kujuneb keskmine kütusekulu? Õigesti vastanute vahel on Toyota pannud omalt poolt loosirattasse rea lahedaid kingitusi.

Vihjeks vaid niipalju, et võimalusel on pedaal koguaeg põrandas ning paberite järgi suudab 97-kilovatine, 1.6-liitrise bensiinimootoriga ja automaatkastiga Corolla arendada kiirust kuni 180 km/h ning kütusekulu keskmiseks on paberites märgitud 6 liitrit sajale.

Corolla üllatas… ei mitte sajaga vaid saja üheksakümne kuuega ning kuue koma kaheksaga! Seega, õige vastus: teel Vilniusest Cabo da Roca neemele kulutas Corolla keskmiselt 6.8 liitrit bensiini saja kilomeetri kohta ning spidomeetril nähtud maksimumkiirus, mis sõideti välja Saksamaa kiirteel, oli 196 km/h!

Kõige lähemale maandus oma vastusega Joel Suviste, kes pakkus, et Corolla võtab välja 200 km/h ning kulutab kütust 7 liitrit saja kilomeetri kohta. Palju õnne, telefoni akupank on teie! Lohutusauhinna, Toyota märkidega suusamütsi võidab aga Kaimo Suursalu, kes pakkus vastuseks vastavalt 186 km/h ja 6.5l/100 km.

Kõigil ülejäänutel on kohe-kohe võimalus veelkord õnne proovida, sest leedulased stardivad veel selle aastanumbri sees ka kolmandat korda Corolla juubeli auks. Route66, siit pöörased leedulased tulevad kõik, sõidukiks seekord Corolla Ameerika-versioon! Accelerista lugejad, püsige lainel!

Allikas ja meedia: Vitoldas Milius, Aidas Bubinas. Corolla kohta loe siit

Pöörased leedulased alustasid teed Mandri-Euroopa keskpunktist selle läänepoolsemasse punkti

KOMMENTEERI SIIN