Neljapäev, 19. detsember 2024
Fotograaf ja videomeister Sten Ottep vahetas suvel mõneks ajaks oma tavapärase Sony A7 kaamera tippklassi hübriidkaamera Olympus OM-D E-M1 Mark II vastu ning filmis sellega üles mitu sündmust. Alljärgnevalt kommenteerib Sten oma kogemust Olympuse ühe lipulaevaga ning annab soovitusi, kes võiksid kaamera endale soetada.

Olympus OM-D E-M1 Mark II on tootja hübriidkaamerate lipulaev, mis tuli turule 2016. aasta lõpus. Eelkäijaga võrreldes on uus mudel kiirem, sel on rohkem fookuspunkte, lisandunud on üks mälukaardipesa. Kaameral on ilmastikukindel kere ja sisse ehitatud stabilisaator. Sten Ottep soovitab kaamera üle vaadata kõigil vlogijatel ning tõsistel fotohuvilistel.

https://vimeo.com/233447567

“See video on tehtud Olympus OM-D E-M1 Mark II kaamerat käes hoides. Just nimelt: kaamerat kogu aeg käes hoides. Ei mingit Roninit, statiivi ega sliderit, kõik oma käe pealt. Ja nagu näha, sai kaamera pildi stabiilsena hoidmisega väga hästi hakkama.”

KORRALIKUD “KLAASID” VALIKUS

Sten katsetas Olympuse lipulaeva eri võimalusi ligi kuu. Kerega koos said proovitud Zuiko 12-100mm PRO, 25mm PRO ja 35mm PRO objektiivid. Sten võttis suumi ja lainurga pidevasse kasutusse, makrot läks vaja vaid korra. Objektiivide kohta on pildimeistril lausuda vaid häid sõnu: kõik on hea klaasiga ja ilusa joonisega. Seega võiks kaasapandud komplekt olla profikasutaja jaoks ideaalvalik.

Photopointist ostes ongi võimalik valida kas osta vaid kaamera kere ja lisaks soovitud “klaasid” või võtta nn. valmispakett koos 12-40 mm suumobjektiiviga. Steni kogemuse põhjal saab öelda, et  tavakasutajale piisab esialgu täiesti ka PRO Kit komplektist. Oskuste arenedes ja vajaduse kasvades võib optikat lisaks osta.

Otselink Olympus OM-D E-M1 Mark II kaamerate lehele Photopointi veebis
Steni Flickr kontol saab vaadata pilte koos pildistamise andmetega

Olympus OM-D E-M1 Mark II tähtsamad tehnilised andmed

Olympus OM-D E-M1 Mark II
LIHTNE LIST: PLUSSID JA MIINUSED

Võtsin Olympuse kasutusele oma tavapärastes pildistamise- ja videosituatsioonides ehk põhiliselt andsin sellele valu autodega seonduvalt. Kel tehnikahuvi, võib Olympuse hübriidile julgelt mõelda, see kaamera autosid armastab.

Mu igapäeva töövahendiks on Sony A7 hübriidkaamera. Oma Sony ma küll kohe välja vahetama ei tormaks, aga väga tugev konkurent on E-M1 Mark II sellele kindlasti.

[dropcap]- [/dropcap]Suurus loeb! Sony on väga mõnus ja kompaktne ning ma saan pildistama minnes selle põhimõtteliselt endale taskusse panna. Olympus on tiba suurem ja raskem. Siit tuleb väike miinus Mark II-le.

[dropcap]+ [/dropcap]Kaamerasisene stabilisaator teeb elu väga palju lihtsamaks. Puhtalt eksperimendi pärast tegin ma kõik testivideod käe pealt. Kohati justkui “lainetas” stabilisaator, aga kokkuvõttes sai väga hästi hakkama.

[dropcap]+ [/dropcap]Pööratav LCD-monitor on väga kasulik: sellistes oludes pildistades, kus kaamerale otse peale ei näe (rolling shotid, autoaknast sõidu pealt võtted, otsene päikesevalgus), on väga lihtne tegutseda, sest kõik on hästi näha. Sonyga on see pisut nagu pimedas kobamine raskemates olukordades.

[dropcap]- [/dropcap]Olympuse menüü on natuke liiga keeruliseks aetud, ehkki arusaamatuks ei jäänud midagi, võttis mõnikord vajaliku knihvi otsimine rohkem aega kui tahtnuks. Eks see on tehnoloogiaga kaasaskäiv nähe: igaüks püüab pakkuda rohkem valikuid, see tundub uhkem.

[dropcap]+ [/dropcap]Kasutajamugavus. Kui algul tundus uus kaamera harjumatu – see on loogiline ju – siis päris kiirelt loksus kõik “käe sisse” ja teadsin juba une pealt, kus miski vajalik asi on. Ka see menüü sai ühel hetkel omaks.

[dropcap]- [/dropcap]Aku oli minu jaoks mitte kõige toredam üllatus. Olympuse aku on kõvasti suurem kui Sonyl. Youngtimerite üritusel sõbraga mõlema kaameraga väljas olles tuli aga ebameeldiva üllatusena, et suurem aku sai rutem otsa: Sonyl oli veel kolmandik järel, kui Olympuse oma juba laadimist tahtis.

[dropcap]+ [/dropcap]Olympus on ilmastikukindel, see teeb ta taas kord mu olemasolevast Sonyst etemaks – Eesti kliimas on see enam-vähem must be omadus. Ka kaamera koostekvaliteet on väga hea: hoiad käes tõsist pilli, mingit odava plastiku tunnet ei ole.

VALIK OLYMPUSE HÜBRIIDIGA TEHTUD PILTE

Siin on näha, kui erinevates tingimustes tippklassi hübriidkaamera pilti teha suudab. Dünaamilised sõidufotod, pimedas tehtud pildid, päevavalges püütud hetked – ka objekti kiirel liikumisel jääb pilt terav ja värvid sügavad. Portreepilt on nauditavalt detailiderohke.

Piltide tehnilisi üksikasju saab täpsemalt vaadata Fifty Visuali Flickr’i kontolt

KAS OSTA VÕI MITTE?

Kõik sõltub kasutaja vajadustest ja eesmärkidest. Minu Sony maksis koos objektiividega 1500 eurot, ainult Olympuse kere maksab 2099 eurot. Sel kaameral on funktsioone ja omadusi, mis Sonyl puuduvad, aga piiratud eelarve tingimustes võib 500-eurone hinnavahe saada määravaks.

[dropcap]JAH, SOOVITAN! [/dropcap]Kui aga üdiselt vaadata, siis jah, soovitaksin seda kaamerat isegi algajale fotograafile, just kasutusmugavuse tõttu. Tõenäoliselt kuluks algajal hiiglama aeg kõikide funktsioonide armee võimaluste nautimiseks, aga siis ongi arenguruum

Fotograafi või videomeistri jaoks, kes teab, mida ta teeb, on Olympus OM-D E-M1 Mark II väga hea valik. 4K filmikvaliteet, flip screen, sisemine stabilisaator, ilmastikukindlus, tuhat võimalust – fotoblogija või vlogija on rõõmust rõngas selle kaameraga päris kindlasti.

PILTE LAITSERALLYPARK’I YOUNGTIMERITE FESTIVALILT

Juuli lõpus kogunesid LaitseRallyParki nostalgiasõidukid, mille tootmisaasta jääb alla 1992. Külastajad said tõelise silmapai ning nautida ka “noorte vanakeste” võistusõite.  Kõik pildid on tehtud Olympuse kaameraga.

Pildid: Sten Ottep/Fifty Visual, Olympus

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.