Rännumees Väints ehk Väino Laisaar on Peugeot Travelleriga õnnelikult üle mere praaminud ja loeb nüüd kilomeetreid vanal heal Inglismaal. “Pihta sõitvad asjad tulevad paremalt poolt,” on abiks mantra. Õnneks näitab navi, mispidi ringile sõita ning pimenurga-assistent plingib pidevalt.
Seekord on Väints üsna erakordses olukorras: rool on Travelleril õigel pool, aga liiklus käib saareriigis täiesti valesti! Kuidas 3000 kilomeetrit läbi Inglismaa, Šoti- ja Iirimaa tehtud saavad, seda vaata juba videost!
Igatahes tunnistab ta, et midagi hullu ei olnudki – juba nelja tunni järel saabus enesekindlus, sest kõik pihta sõitvad asjad… tulevad paremalt! Ja vasakult võtavad hoo maha. Nii lihtne ongi.
https://www.youtube.com/watch?v=IHdglqiLzh0
MESINÄDALAD KÄMPERIS
Kuraditosinas reisipäev oli oma numbri vääriline – loodetud magamiskoha asemel pidid reisisellid (Raul on tagasi!) peatuma Pretty Corner Woods‘i looduskaitseala parklas ning saavad varajase ärkamise osaliseks, sest loodushuvilised tahtavad juba aovalges matkama tulla.
Inglismaa läheb mida ülespoole, seda ilusamaks. Vaid diiselkütus maksab 1.80. Ent Väints on hullupööra vaimustuses oma bussielust – kui oleks teipimata ja tsiviilvärvides, saab sellega magada igalpool, kasvõi McDonaldsi taga parklas. “Lummav vabadus,” üleb Väints. “Erikuradiäge, et ma seda ringi sõidan,” lisab ta.
Ka kohtas ta oma teel mesinädalatel paari, kes valinud kudrutamiseks kämperi: “Minu meelest nii äge, kohe teeb südame soojaks,” tõdeb Väints.
ÄÄRMUSPUNKT JA JOHN O’GROATS
Inglismaa üks neljast äärmuspunktist ehk kõige põhjapoolsem tipp on Ceann Dùnaid ehk Dunnet Head ehk Easter Head Caithness asub Šotimaal (58° 40′ N, 3° 22′ W). Väints aga valis kontuuri joonistamiseks kirdetipu John O’Groats‘i, mis asub 3500 km kaugusel põhjapoolusest.
500 miili tee, mida Väints mõõdab, on loetudki Šotimaa kõige märgilisemaks teeks. Muuseas, kas teadsite, et Šotimaa asub umbes samal laiuskraadil nagu Kanada “jääkarude pealinn” Churchill, kuid ometi pole siin ühtki jääkaru?
Šotimaa pehmem kliima ei lase karudel looduslikult levida. Soojem on siin aga tänu jugavoolule, mis tihtipeale toob troopikast kaasa soojad õhuvoolud ning muudab üldise kliima mahedamaks.
LOCH NESS
Jaa, ka maailma kuulsaimat meremadu läheb Väints vaatama. Loch Nessi järve poole viib kitsas tee, kus vastutulija tuleb lasta mööda, ise… ikka vasakpoolsesse “põske” pöörates. Väintsil hakkab ühtlasi peas kerima kaunis ajalooline loodusfilm.
Rännumees soovitab Eestiski rakendada märgisüsteemi nagu Suurbritannias see on – “lase kiirem taganttulija mööda” – see meeldetuletus aitaks liiklust sujuvamaks muuta.
Loch Ness (gaeli Loch Nis) on sügav järv Šotimaal Highlandis, Invernessist edelas. Loch Nessi järv on 37 km pikk ja kuni 1,5 km lai. Selle pindala on 56,4 km² ja suurim sügavus 226 m. Järv asub 15,8 meetrit üle merepinna.
See on pindalalt 71 km² suuruse Loch Lomondi järel ja sügavuselt 310 meetri sügavuse Loch Morari järel teine ning mahu poolest suurim järv nii Šotimaal kui kogu Suurbritannias. Selles on vett rohkem kui kõigis ülejäänud Inglismaa ja Walesi järvedes ühtekokku.
Loch Ness on turbasisalduse tõttu harvaesinevalt sogase veega. Pole siis ime, et keegi pole meremadu siiani oma silmaga näinud või kui ongi, siis pole suutnud seda teistele uuesti näidata…
Vaata reaalajas, kuidas edenevad Traveller ja Väints siit kaardilt
Kõige tähtsam häštäg on ikka #travellerring. Ja Facebooki lehte näeb siit