Reede, 19. aprill 2024
Võtame luubi alla tänavuse Hannoveri tarbesõidukite messi IAA 2018 maiuspalad. Esimesena köidab tähelepanu uus Ford Ranger Raptor, kreisipööra kastikas, mille veermik, vedrustus ja võimsus on loodud mööda maastikku hulluste tegemiseks. 2019. aastal peaks see pöörane elukas jõudma ka Eestisse.

Euroopasse on esimest korda jõudmas Ford Ranger Raptor – kõige karmim ja vastupidavam versioon ühest maailmas enimostetavast kastiautost. Uue mudeli Euroopa esmaesitlus toimub Hannoveris IAA tarbesõidukite näitusel.

Esmaesitlus on meie jaoks seda märgilisem, et 2019. aasta teises pooles on lootus Raptor ka Eesti maastikele korraks lahti lasta. “Tavaline” Ranger, mis suudab küllaga elamusi pakkuda ja maastikul end tõestada, tundub Raptori kõrval nagu maheda õhtujutu kangelane. Raptor on elajas.

Tõeliste maastikusõiduentusiastide jaoks Ford Performance’i poolt loodud esimene Ranger Raptor jõuab Euroopas müügile 2019. aasta keskel.

See on varustatud Fordi 2.0-liitrise EcoBlue diiselmootori kaksikturboversiooniga, millel on 213 hj ja 500 Nm pöördemoment, ning Fordi uue 10-käigulise automaatkäigukastiga.

Ranger Raptori jõulise välimuse loovad nii auto võimsad mõõtmed kui ka ekstreemne disainikeel, millele annab sisu Ford Performance’ i loodud ülima läbivusvõimega spetsiaalveermik, mis on optimeeritud kiireks maastikusõiduks.

“Võite unustada kõik, mida seni kastiautode kohta arvasite,” räägib Ford Performance’i Euroopa direktor Leo Roeks. “Uus Ranger Raptor on täiesti ainulaadne – see on puhtatõuline kõrbeskihutaja ja off-roader, mis võib julgelt parimate omalaadsetega mõõtu võtta kõige karmimateski tingimustes.”

TUGEVDATUD ALUSRAAM

Ranger Raptori erakordselt vastupidav tugevdatud alusraam, mille valmistamisel on kasutatud kõrgtugevaid terasesulameid, tagab toimetuleku karmides maastikuoludes.

Raptori võidusõidugeenidega vedrustus on spetsiaalselt loodud selleks, et ränkraskel maastikul suuri kiirusi arendada, jäädes ühtaegu kindlalt kontrollitavaks ja mugavaks. Võrreldes tava-Rangeriga on rööbe 150 mm laiem ja kliirens 56 mm kõrgem.

FOX AMORTISAATORID

FOX amortisaatorid koos Position Sensitive amortisaatorisüsteemiga pakub tugevamat löögisummutust ekstreemoludes, mis tagab erakordse maastikusuutlikkuse, ning mõõdukamates sõiduoludes pehmemaid sõiduomadusi.

Esiamortisaatori tööulatust on suurendatud 32 protsenti ja tagumisel 18 protsenti. Spetsiaalselt Ranger Raptori jaoks loodud uus tagavedrustuslahendus koos integreeritud väändetalaga võimaldab tagatelje üles-alla liikumist väga vähese liikumisega külgsuunas.

PIDURID JA MAASTIKUREHVID

Eesmistel piduritel on kahe kolviga suportid; kolvi läbimõõt on 51mm, mis on võrreldes tava-Rangeriga enam kui 20 protsenti suurem, ja 332 x 32 mm ventileeritud pidurikettad. Tagumistel piduritel on 54 mm diameetriga pidurisadulad ja 332 x 24 mm ventileeritud kettad.

BF Goodrich 285/70 R17 all-terrain rehvid on loodud spetsiaalselt Ranger Raptori jaoks. 838 mm läbimõõdu ja 285 mm laiusega rehvide tugevdatud küljed tagavad kindla vastupidavuse ka kõige rängemates tingimustes, off-road muster aga garanteerib vankumatu haarde nii märgades, mudastes, liivastes kui ka lumistes oludes.

“Ranger Raptori erakordsed sõiduomadused tõestavad äärmuslikku maastikuvõimekust, pakkudes samas ka ülimugavat maanteesõitu,” kinnitas Ranger Raptori juhtivinsener Damien Ross.

“Ranger Raptori kogu olemus tugineb Rangeri erakordselt rafineeritud sõidutunnetusel ja funktsionaalsel võimekusel, kuid läheb sealt veel kaugemale. Sõidudünaamika ja naudingu seisukohast on tegemist täiesti erakordse sõidukiga.”

ERIDISAINIGA VEERMIK

Spetsiaalne veermikudisain koos optimeeritud off-road geomeetriaga, 283 mm kliirens, 32.5-kraadine pealesõidunurk ning 24-kraadine eemaldumisnurk tagavad Raptorile muljetavaldava läbivusvõimekuse.

Ranger Raptoril on ka ainulaadne põhjakaitse, mis on toodetud 23 mm paksusest kõrgtugevast terasest ning see täiendab kastika tavapärast mootori- ja käigukastikaitset.

KURJA NÄOGA AUTO

Uue Ranger Raptori agressiivne disain on juhitud funktsionaalsusest ja sooritusvõimest. Värvivalikus on Ford Performance Blue, Colorado Red, Absolute Black, Frozen White ja Conquer Grey koos kontrasti loovate Dyno Grey aktsenttoonidega.

Uus esivõrekujundus on inspireeritud maailma esimesest seeriatoodanguna valminud tipptasemel sooritusvõimega off-road kastiautost – Ford F-150 Raptorist.

Esivõre äärtesse on paigutatud võimsad ksenoonesituled. Eesmine põrkeraud on kinnitatud alusraamile, pakkudes kõrbesuutlikkust. Selles on nii leed-udutuled kui ka funktsionaalsed õhuvoosuunajad, mis lisavad aerodünaamilisust.

Komposiitmaterjalist rattakoopakaitsed pakuvad maastikusõidul täiendavat kaitset ning võimaldavad kasutada suuremaid rehve. Astmelauad on disainitud kaitsmaks sõiduki tagaosa kivirahe eest ning neis on spetsiaalsed avad liiva, muda ja lume ärajuhtimiseks.

USTAV TÖÖLOOM

Ranger Raptor on ustav tööloom, Modifitseeritud tagumine põrkeraud koos integreeritud haagisekonksuga võimaldab vedada 2500 kg haagist.

Kaks eesmist puksiiraasa suudavad vedada kuni 4500 kg, kaks tagumist aga 3800 kg. Kasti mõõtmed on 1560 x 1743 mm, mis sobib nii sportliku seiklusvarustuse kui ka tööriistade ja -masinate veoks.

Mugava ligipääsu huvides on veokastil EZ Lift tagaluuk, mille sulgemine nõuab varasemast 66 protsenti vähem jõudu.

Kõikjal kabiinikujunduses on tajutav Ford Performance’i DNA: koostekvaliteet, harmoneeruvad värvitoonid ja vastupidavad materjalid, mis sobivad nii linnasõiduks kui ka maastikuvallutusteks. Spetsiaalse polsterdusega istmed pakuvad tuge kiirel maastikusõidul, täiendavat mugavust loovad seemisnahaefektiga materjalid.

Sõitjateruumi ilmestavad sinised tikandid ja nahkdetailid. Kerged magneesiumsulamist võidusõidustiilis käiguvahetusvalitsad on roolil kergesti käsitsetavad.

Raptori logoga kaunistatud nahkkattega roolil on ka märgistatud keskkoht, mis eeskätt maastikusõidul aitab juhil paremini roolipositsooni hallata.

KUUS SÕIDUVIISI

Valikus on 6 erinevates oludes sõitmiseks sobivat Terrain Management süsteemi sõidurežiimi:
Normaalrežiim – põhirõhk on mugavusel, kütusesäästlikkusel ja juhitavusel
Sportrežiim – tundlikum, sobides sportlikumaks maanteesõiduks
Grass/Gravel/Snow (rohumaa/kruus/lumi) režiim – pakub turvalist ja kindlat sõitu libedates ja ebatasastes maastikutingimustes
Mud/Sand (muda ja liiv) režiim – pakub optimaalset pöördemomenti ja haarduvust sügavas liivas ja poris
Rock (kivid ja kaljud) režiim – spetsiaalselt loodud aeglaseks sõiduks kivisel maastikul, kus sujuv juhitavus on otsustava tähtsusega
Baja režiim – kiireks maastikusõiduks kohandatud seaded, nii nagu kuulsal Baja kõrberallil

VÕIMAS KAKSIKTURBO

Fordi insenerid viisid läbi ulatusliku testimisprogrammi, milles uue Ranger Raptori võimas kaksikturboga 2.0-liitrine EcoBlue mootor ja 10-käiguline automaatkäigukast kõige rängemates oludes tõsiselt proovile pandi.

Lisaks sellele korraldati 200-tunnine kestvuskatse, mille lõpuks turbolaadurid lausa hõõgusid. Madalamatel pööretel töötavad kaks turbot seeriaühenduses, pakkudes paremat pöördemomenti ja erksust. Kõrgematel pööretel tagab tippvõimsust suurem madalsurve-turbolaadur.

Fordi 10-käiguline automaatkäigukast pärineb F-150 Raptorilt ja selle loomisel on kasutatud kõrgtugevat terast, alumiiniumsulameid ja komposiitmaterjale, mis tagavad optimaalse vastupidavuse ja kaalu. Laiem pööretevahemik toob kaasa parema kiirenduse, erksuse ja kütusesäästlikkuse*.

Adaptiivsed käiguvahetusalgoritmid hoolitsevad selle eest, et käiguvahetused toimuksid täpselt õigeaegselt. Unikaalne lahendus on ka käiguvahetuse Live in Drive funktsioon, mis on alati valmis käsitsi sekkumiseks roolil olevate labade kaudu.

Tundmatutes maastikuoludes või karmides töötingimustes pakuvad juhile täiendavat meelekindlust juhiabi- ja ohutuslahendused: edasiarendatud versioon Fordi stabiilsuskontrollisüsteemist koos Roll Mitigation (üle nipli käimise leevendamise abi) funktsiooniga, haagisekontrollisüsteem, nõlvaltstardiabi, mägipidur ja isekohanev koormustundlik stabiilsuskontrolli süsteem Load Adaptive Control.

ÜHENDUB NAGU MUISTE

Uue Ranger Raptori muudab mugavamaks Fordi SYNC 3 kommunikatsiooni- ja meelelahutussüsteem, mis võimaldab häälkäskluste kaudu juhtida audio- ja navigatsioonisüsteemi ning nutiseadmeid.

Süsteem ühildub Apple CarPlay ja Android Auto™ga ning SYNC AppLink’i kaudu saab hääljuhtimise abil kasutada mitmeid nutirakendusi.

8-tollise puuteekraaniga süsteem kasutab satelliittehnoloogiat, millel on olemas ka “breadcrumb” lahendus, mis võimaldab märgistada oma teekonda tundmatutes kohtades seigeldes. FordPass Connect modemtehnoloogia tagab aga kõikjal kindla ühenduvuse.

“Uus Ranger Raptor pakub kõike, mida põnevuseotsija hing eales ihkab,” kinnitab Leo Roeks. “Tegemist on täiusliku seiklusteks mõeldud kastiautoga, mis on oma olemuselt nagu krossimootorratta, lumesaani ja ATV sümbioos.”

Tõlkis: Lena Murd. Materjalid: Ford

KOMMENTEERI SIIN