Teisipäev, 26. november 2024
Oletustel on nüüd lõpp. 6. jaanuaril kergitas Volkswagen saladuskatet ja tegi avalikuks elektrilise ideesõiduki BUDD-e. Väikebuss, mille nimi hääldub inglise keeles nagu “buddy”, on inspireeritud VW legendaarsest T1-st ja Microbusist ning näeb välja rabavalt nunnu.  Ühe laadimisega suudab sõbralik ja nunnu BUDD-e läbida 600 kilomeetrit.

Maailma olulisim elektroonikamess CES, mis praegu Las Vegases masse hullutab ja ajakirjanikud üle ilma 24/7 uudisvoogu jõllitama panevad,  on muutumas autosõuks. Iga enesest lugupidav tootja sätib oma ideeautod, elektrisõidukid, kaunid joonistused ja tulevikuunistused just CESi ajaks rivvi, et avalikkust korralikult jalust rabada.

Volkswagen ei ole siinkohal erand. Elektrilist mikrobussi, mis oleks normaalse hinnaga, näeks välja ja suudaks ka kuskile välja sõita, on meile lubatud juba ammu. Eri aegadel on VW hullutanud erinevate särtsubussikeste kontseptsioonidega – 2001. aastal oli see Microbus, 2011. aastal Bulli. Tootmisse ei ole neist headest mõtetest jõudnud ükski, ehk läheb BUDD-e-ga õnneks…

BUDD-e väljanägemist on juba võrreldud T1-ga, aga olgem ausad, sarnasus on pigem fantaasia vili kui see, mida meile näidatakse. BUDD-e peamine sarnasus T1, Bulli, Microbusiga on see, et tegu on väikebussiga. Lame nina, pikk teljevahe, ruumikas salong – jah, bussikene! Nii välis-kui sisedisainis on elemente, mida VW ajalugu on inspireerinud, aga kokkuvõttes on tegu siiski kaasaegselt laheda (nunnu) sõidukiga. BUDD-e on 4,6 meetrit pikk ehk peaaegu võrreldav VW Golf SportWagen-iga.

BUDD-e bussil on peal kaks elektrimootorit, üks esi-teine tagasillal ja 101 kWh liitium-ioonaku, mis on paigutatud sõitjateruumi alla. Kiirlaadimistehnoloogia võimaldab BUDD-e akupakist kuni 80% täis laadida 15 minutiga. Elektrisõidukite uus normaalsus on, et akupakki saab elektrikatkestuse korral kasutada ajutise vooluallikana.

BUDD-e elektriajam võimaldab kuni 533-kilomeetrist sõiduulatust (NEDC-tsüklis, 233 miili EPA reaalse liikluse metoodika kohaselt). Nelikveolise sõiduki süsteemivõimsus on 235 kW/317 hj. Kuna akud paiknevad põrandas, teeb see kontseptsioon võimalikuks täiesti uued ja piiranguteta lahendused interjööridisainis.

Tõenäoliselt tähtsam kui need teoreetilised numbrid, on teadmine, et VW on välja töötanud spetsiaalse modulaarse elektriajamiplatvormi Modular Electric Toolkit (MEB). Veermiku, mis on mõeldud ainult akutoitega sõidukitele. Senised e-VW-d on ju ehitatud tavaliste diisel-või bensiiniautode baasil. Varasemalt oleme lugenud selle kohta, et VW läheb üle lapikutele akupakkidele. Koos BUDD-e ideesõidukiga hakkab kujunema VW särtsukate arengusuundadest tervikpilt.

Salongi lubatakse silmipimestavat tänapäeva, alates asjade internetist lõpetades liitreaalsusega. Seda, kas see kõik ka tegelikkuseks saab ja tootmisse jõuab, ei ole Volkswagen siiski veel sõnaselgelt väljendanud. Kõlakate põhjal võiks BUDD-e nunnumeetri lõhkujat otsida müügisalongidest juba alates 2017. aastast. Võrdõiguslikkuse tingimustes peaks BUDD-e saama ka tavalise, sisepõlemismootoriga variandi.

Allikas ja pildid: Volkswagen

budd-e_concept_5812

[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap] BUDD-e nagu “buddy” – no jees, olgu siis nii! Nunnumeeter on maas kildudeks ja suur segadus hinges. Seis on suhteliselt sama nagu eilse Faraday Future’i FFZERO1 uudisega – kõik on jube vägev, aga… Nagu, mismõttes tuleb  s i s e p õ l e m i s m o o t o r i g a  ka!? Särtsakas nunnu sõps, eraldi kokkulaotud platvormil (ainult elektrisõidukitele) ja bensiinihais? Ah, minge te ka. Aga võib-olla ei jõuagi tootmisse ja me saame nunnumeetri kokku liimida ja helesiniselt edasi unistada…

Budd-e, tõenäoliselt VW uue elektrilise ideeauto nimi!

Volkswagen lubab lapikute akupakkidega läbimurret

 

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.