Esmaspäev, 4. märts 2024
Enam kui 210 aastat on Peugeot näinud ette muutusi inimeste harjumustes ja sillutanud teed uutele liikumislahendustele. Motosport on Peugeot’ jaoks olnud läbi aegade oluline koht, kus näidata oma innovatsioonivõimekust. 2021. aasta suve algul tõmmati kate uuelt Peugeot 9X8 hüperautolt, mida saab näha võistlemas juba järgmisel Le Mansi kestvussõidul.

Peugeot’ suur seiklus Le Mansi kestvussõidul algas varastel üheksakümnendatel. Peugeot naasis siis ametliku võistkonnana Sarthe’i rajale ja liitus World Sportscar meistrivõistluste sarjaga, mida teatakse ka kui kestvussõidu maailmameistrivõistluste sarja. Autoks oli 905 ja ees ootas ajalooline Le Mansi 24 tunni sõit.

Peugeot 905Peugeot 905 tohutu edu

„Peugeot Sport Prototype“ arendusprogramm lükati käima 1988. aasta detsembris. 1990. aasta veebruaris avalikkuse ette toodud Peugeot 905 oli kui sõõm värsket õhku: uuenduslik ja visuaalselt puhta joonega. Auto aluseks oli süsinikkiust šassii, mis valmis koostöös Dassaultiga ning jõuallikaks 650 hj arendav 3,5-liitrine 40 klapiga V10 mootor, mis oli väga lähedal Vormel 1 standarditele.

Peugeot ei varjanud sugugi, et eesmärk oli 905-ga legendaarne Le Mansi ööpäevasõit võita. 1992. aastal see ka saavutati – Peugeot võitis nii kestvussõidu maailmameistrivõistlused kui Le Mansi 24 tunni võidusõidu.

Peugeot meeskonna jaoks oli kogu 1992. aasta hooaeg suurepärane: Monzas jõuti 2. kohale, Le Mansis 1. ja 3. kohale, Doningtonis 1. ja 2. kohale, Suzukas 1. ja 3. kohale, Magny-Coursis 1., 2. ja 5. kohale ning saavutati meistritiitel tootjate arvestuses.

905-te saatis tohutu edu aastatel 1990-1993, mil suudeti konkurentsi pakkuda kestvussõiduga pidevalt tegelevatele tootjatele nagu Porsche ja Jaguar ning samuti alal värskelt pead tõstvatele tootjatele nagu Toyota ja Mazda. 1993. aastal täitsid kolm Peugeot 905 autot Le Mansi ööpäevasõidu poodiumi, võites 1., 2. ja 3. koha.

2021: Peugeot 9X8 innovatsioon ja tehnilised väljakutsed

Pärast mudeleid 905 ja 908 (2007-2011) on Peugeot 9X8 võistlusautoga kestvussõitu võimsalt tagasi tulnud.

Kuulsate ja võidukate eelkäijate jälgedes viib 9X8 edasi Peugeot’ kestvussõidu traditsioone, mille lahutamatu osa on eristuvate ja kõrge sooritusvõimega võistlusautode loomine. Peugeot ühendab 9X8 võistlusautos sportlikkuse, tehnoloogilised teadmised, efektiivsuse ja stilistilise täiuslikkuse.

Peugeot 9X8

Nagu Peugeot 905 30 aastat varem, on ka tänavune 9X8 taas voolujooneline ja elegantne auto, mis võtab kasutusele brändi esteetilised teetähised. Esialgu jäävad silma esi- ja tagatulede valgussignatuurid kolme iseloomuliku lõviküünisega. Auto küljejoon on voolujooneline ja peeglid on šassiisse integreeritud nii, et näib, nagu nad ei tekitaks mingit õhutakistust.

Tagaosas on suur õhuhajuti, mida raamivad peenelt välja töötatud tagatuled. Silma torkab ka 9X8 kõige rabavam uuendus, mis joonib alla kogu auto uuenduslikkuse: tagatiiba ei ole! „Me ei tahtnud tagatiiba,“ ütlesid insenerid ja disainerid.

Peugeot Sport insenerid ja brändi disainerid said inspiratsiooni uuest niinimetatud Hypercar regulatsioonist, mis käib kestvussõidu uue tippklassi kohta. Kui teised tootjad on regulatsiooni rakendanud konservatiivsemal viisil, siis Peugeot’ võistkond eelistas riskida ja teha midagi täiesti teistsugust.

500 kW (680 hj) V6 kahe turbokompressoriga bensiinimootor käitab tagarattaid ja 200 kW (270 hj) elektriline ajam-generaator käitab esirattaid. Regulatsioon seab süsteemi toimimisele selged piirangud, mis lubavad hübriidautodele nelikvedu, määrates esiratastele kantava energiahulga lävendi ning sätestades, et jõuallika keskmine koguvõimsus ei tohi olla suurem kui 550 kW (750 hj).

Hübriidtehnoloogia on seega nii õnnistus, mis avab võimaluse nelikveoks, kui ka tohutu tehniline väljakutse, arvestades jõuallika keerukust. Selle kallal Peugeot töötabki. Bränd on pühendunud oma mudelirivi kiirendatud elektrifitseerimisele ja on valmis looma ambitsioonikaid tehnilisi arendusi. Lõpptulemusena peab 9X8 programm andma oma panuse Peugeot’ tulevastesse elektrifitseeritud mudelitesse.

9X8 numbrites:

Mootor: Peugeot Hybrid4 500 kW

Tagasild: 500 kW (680 hj) 2,6-liitrine kahe turbokompressoriga 90° V6 bensiinimootor koos 7-käigulise järjestiklülitusega käigukastiga

Esisild: 200 kW (270 hj) elektriajam-generaator ja käigukast

Akud: kõrge energiatihedusega, 900V (koostöös PEUGEOT SPORT, TotalEnergies / Saft)

Peugeot 9X8

„9“ iseloomustab brändi võistlusautosid nagu Peugeot 905 (1990-1993) ja 908 (2007-2011) – tootja kahte märgilise tähendusega kestvussõiduvõistlusautot.

„X“ tähistab nelikvedu ja hübriidtehnoloogiaid, mida uues Peugeot’ hüperautos kasutatakse. Need omakorda laiendavad brändi elektrifitseerimise strateegiat võistlussporti.

9X8 loomise juures oli võtmetähtsusega koostöö Peugeot Sport inseneride ja Peugeot’ disainitiimi vahel.

Peugeot 508, mis alles hiljuti käis läbi sama inseneri- ja kujundustiimi kätest, on Peugeot’ esimene mudel, mis kannab Peugeot Sport Engineered disainielemente.

Peugeot 508 Sport Engineered

508 Peugeot Sport Engineered ja Peugeot 9X8 on osa Peugeot’ Neo-Performance strateegiast, mille eesmärk on pakkuda puhast ja vastutustundlikku sooritust nii seeria- kui võistlusautode puhul.

Enam kui 210 aastat on Peugeot kinnitanud oma soovi hoida uuenduslikkuse rindel esikohta, tootes autosid, mis on varustatud hetke kõige innovatiivsema tehnoloogiaga. Nende sõitvate laborite eesmärk pole võita ainult võidusõite vaid katsetada ka erinevaid tehnoloogiaid, mida saab edaspidi rakendada Peugeot’ seeriatootmisautodes.

Meedia: Peugeot

KOMMENTEERI SIIN