Reede, 22. november 2024
ACC, ICS, LTA, LDA, RSA on väike osa lühenditest, mis tähistavad moodsaid autoabisid. Tavalisele autokasutajale ei ütle need nimed suurt midagi. Võtsime ette Eesti müüduima automargi ja  harutasime selle abid lahti ning panime eestikeelsed tähendused külge.

Tänapäevase auto pardalt võib leida kümneid elektroonilisi vidinaid, mis kõik on autojuhi ja sõitjate turvalisuse ja mugavuse teenistuses.

“Mugavust” ei tohi selles kontekstis mõista aga kui lubadust autoroolis kõrvaliste asjadega tegelemiseks.

Ka kõige kõrgemal tehnoloogilisel tasemel abisüsteemid, mis võimaldavad auto liigitada näiteks SAE 2.0 või 2.5 autonoomse sõidu tasemele, on mõeldud juhi tegevuste lihtsustamiseks, mitte aga juhtimise ülevõtmiseks.

Loe siit, mis võib juhtuda kui liigselt autole lootma jääd

Üks enesest lugupidav autotootja ei lepi pelgalt baasturvalisusega vaid toob iga uue põlvkonnaga koos välja uusi põnevaid juhiabisid – olgu nimetatud kasvõi automaatne parkimine või 360-kraadi kaamera.

Ning et asi veel keerulisem oleks, nimetab iga tootja neid abisid ka oma nimega. Tõsi, selle segaduse tekitajat tuleb otsida pigem kohalikust tõlkebüroost, kus enamasti pole midagi kuuldud eestikeelsest oskussõnavarast ning leiutatakse põlve otsas jalgratast.

Aga kusagilt tuleb nende tähekombinatsioonide mõistmiseks alustada. Võtsime Eesti müüduima automargi, Toyota aktiivohutuse tehnoloogiad ja vaatame, mis mida täpselt tähendab. Uus Toyota Safety Sense sisaldab põhimõtteliselt kõiki neid komponente, mida tänapäeva turvaliselt autolt ootame.

MÕISTED SELGEKS

[dropcap]ACC [/dropcap] – Adaptive Cruise Control, Autonomous Cruise Control. Kohanduv kiirushoidik hoiab eesliikuva sõidukiga eelseadistatud minimaalset pikivahet ning aeglustab ja kiirendab vastavalt eelsõitja kiirusele. Moodne süsteem suudab aeglustada nullini.

Täiustatud kohanduv kiirushoidik (iACC, Intelligent Adaptive Cruise Control) on samuti saadaval. See ühendab omavahel kohanduva kiirushoidiku (ACC) ja liiklusmärkide tuvastuse (RSA).

[dropcap]AHB [/dropcap] – Automatic High Beam. Automaatsed kaugtuled võimaldavad kindlustada suurepärase nähtavuse pimedal ajal, lülituvad peale ja maha nii vastutuleva kui ees liikuva sõiduki puhul.

Eriti moodsad tuled suudavad “lugeda” ka linnatulesid ja suuri liiklusmärke ning lülitada kaugtuled maha, et juht ei saaks pimestatud ega pimestaks (linnas) teisi liiklejaid.

[dropcap]ICS [/dropcap] – Intelligent Clearance Sonar. Nutikas pikivahe andur, mis suudab ennetada tagant otsasõite ja vähendada neid kuni 90%. Toyota Safety Sense kogupakett tervikuna vähendab tagant otsasõite 70%.

[dropcap]LDA [/dropcap] – Lane Departure Alert. Sõidurajalt lahkumise hoiatus annab juhile märku, kui sõiduk kaldub normaalsel trajektoorilt. See abi aitab tõhusalt ennetada õnnetusi ja laupkokkupõrkeid, mida võib põhjustada sõidurajalt lahkumine.

[dropcap]LTA [/dropcap] – Lane Tracing Assist. Sõidurajal püsimise abi. Kui auto kaldub teejoontele liiga lähedale, annab süsteem visuaalse või helilise hoiatuse, osal markidel ka “väristab” rooli. Töötab vaid korraliku joonitusega ja normaalsete ilmaoludega.

Toyota uus sõidurajal püsimise abi just nimelt “väristabki” ehk suunab koos kohanduva kiirushoidikuga juhti õrnade rooliimpulssidega tagasi sõiduraja keskele, kui sõiduk on reast väljumas. See toimib ka laugetes maanteekurvides.

[dropcap]PCS [/dropcap] – Pre Collision System. Kokkupõrke-ennetussüsteem, mis suudab tuvastada ka jalakäijaid ja rattureid ning küljelt ootamatult teele astuvaid olendeid.

[dropcap]RSA [/dropcap] – Road Sign Assist. Liiklusmärkide automaatne tuvastus “loeb” liiklusmärke ja kuvab need juhi silmade ulatusse ekraanile.

Varasemalt olid kasutusel kaardirakenduse põhised lugejad, mis ei tundnud ära näiteks ajutisi liiklusmärke. Eriti moodsatel autodel peal “nägevad” märgilugejad, mis hõlbustavad autoga sõitu tuntavalt.

Kui sõiduk liigub juhi poolt eelnevalt seadistatud püsikiirusel ja RSA tuvastab uue kiiruspiirangu, saab juht roolil asuvate nuppude abil uue püsikiiruse hõlpsalt seadistada.

RSA järgmine samm on koostöös kohanduva kiirushoidjaga – vastavalt märgil olevale kiirusel mugandatakse auto sõidukiirust automaatselt. See süsteem on peal mitmetel VAG mudelitel ja ka Fordi kallima otsa mudelitel (lisavarustusena).

Nissani sarnane abi annab märku ka eelolevatest kiiruskaameratest. Tõenäoliselt kaob vajadus piiksuva hoiatuse järele hetkel kui auto vastavalt märgil olevale numbrile kiirust kohandab – kiiruskaameral pole lihtsalt tööd.

[dropcap]DDA [/dropcap] – Driver Drowsiness Alert, ka DDD Driver Drowsiness Detector. Juhi väsimuse tuvastamise abisüsteem, ka väsimusmonitor. Toyotal on vastav tehnoloogia arendamisel.

Muutub sõidukitel kohustuslikuks. Jälgib juhi käitumist roolis ja annab märku kohustuslikest puhkepausidest. Eriti edasijõudnud markidel sunnib juhti peatuma ega võimalda edasisõitu kuniks on tehtud pooletunnine paus.

EESMÄRK: EI ÜHTEGI OHVRIT

2017. aasta sügisel deklareeris Toyota, et suur eesmärk on viia lähiaastatel vigastatute ja surma saanute arv nulli.

Toyota Motor Corporation on alates 2015. aastast müünud enam kui 10 miljonit sõidukit, mille varustuse hulka kuulub erinevaid aktiivohutustehnoloogiaid sisaldav Toyota Safety Sense. Muljetavaldavad on müüginumbrid ka Baltimaades.

Näiteks kõikidel 2015. aastast müüdud Avensistel ja Priustel ning 2016. aastast pakutavatel C-HRidel kuulub see juba baasvarustusse, mistõttu ohutumat liiklemist toetavate sõidukite osakaal liikluses on kasvanud iga müüdud uue autoga.

Euroopas, Jaapanis ja Põhja-Ameerikas on 90% kõigist tänavu müüdud Toyotadest varustatud moodsate turvaabidega. Ühtekokku on see ohutuspakett saadaval 68 riigis, kuid ainuüksi Euroopas peaks Toyota Safety Sense’iga varustatud sõidukite arv 2018. aasta lõpuks ületama 2 miljoni piiri.

Nulltolerants on seni olnud Rootsi autotootja Volvo pärusmaa, ent jaapanlased liiguvad praegu kiirmarsil isejuhtivate sõidukite suunas ning see omakorda tähendab, et sõidukid on peagi piisavalt targad, et inimese elu säästa.

Toyota Safety Sense’i ülesanne on toetada sõidukijuhti erinevates liiklusolukordades eesmärgiga hoida ära liiklusõnnetusi ning leevendada nende mõju liiklejatele.

Uuringud näitavad, et Safety Sense’iga varustatud Toyotad osalevad tagant otsasõitudes 70% vähem. Kui sõidukil on ka nutikas pikivahe andur (ICS), on õnnetuste arv väiksem koguni 90% võrra.

BALTIMAADE LIIDER

Baltimaades kuulub Toyota Safety Sense ohutuspakett Yarise, C-HRi, Corolla, Avensise, Camry, Priuse, Prius+, Prius Plug-ini ja RAV4 standardvarustuse. Ning sõltuvalt varustustasemest on saadaval järgnevatel mudelitel Aygo, Auris, Land Cruiser ja Hilux.

Kolme aasta jooksul on Eestis, Lätis ja Leedus müüdud üle 12 000 Toyota Safety Sense ohutuspaketiga varustatud sõiduautot.

Uue põlvkonna Toyota Safety Sense  – pakett on saadavale kõigil 2019. aastal müügile tulevatele mudelitele. See sisaldab täiustatud abisüsteeme ja uut sõidurajal püsimise abi (LTA), ja jalakäijate tuvastamise ja kokkupõrke ennetust (PCS).

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Tuleb siiski meeles pidada, et auto inimese eest ei mõtle. Ka kõige vingem turvavarustus on loodud autojuhi abistamiseks, mitte tema eest otsustamiseks ja sõitmiseks.

Lõpliku otsuse roolis langetab alati juht. Seda ka siis kui teedele tulevad SAE 4. taseme sõidukid – juht peab alati oma tähelepanu koondama liiklusele.

Kõrvaliste asjadega roolis tegelemine – enamasti nutijoobes olemine – viib fataalsete tagajärgedeni. Arvata, et kui Toyota ja Volvo ja teisedki autotootjad on sõnastanud oma püüdluse, viia ohverdused liikluses nullini, ei saa nemad oma mõistuse koju köögilauale jätnud ja rooli istunud inimese eest vastutada.

Kaanepilt: Andres Kruus

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.