Äsja avaldas Elon Musk oma suurplaani teise osa, lubades järgmisena pühenduda elektrilise veoki ja elektribussi arendamisele. Muski suurejoonelised plaanid ei ole maailma mastaabis midagi uut, Hiinas tegutsev BYD on Teslast oluliselt kauem ja stabiilsemalt elektrisõidukeid tootnud. Maailma populaarseimaks e-bussiks nimetatud K9 on tootmises juba alates 2010. aastast.
Muski suurplaan näeb ette kõikidesse põhisegmentidesse sõidukite tootmist. Kui seni on Tesla tootnud Roadsteri, millest saadud tulu investeeriti premiumklassi Model S elektriautosse, mille tulust omakorda loodi “massiauto” ehk Model 3, siis nüüd on koos autonoomse sõidu tehnoloogiate edasiarendamisega laual elektriline pikap, veok ja buss.
Musk on veendunud, et suure hulga kaupade ja inimeste elektri jõul transportimine on seninägematu ja maailmamuutev samm. Elektrilise pikapi valmistamise peale aga pole keegi tänaseni tulnud. Tesla särtsuveokit ja bussi lubas Musk näidata juba järgmisel aastal.
Oma blogis kirjutab Musk, et uudsed transpordivahendid alandavad oluliselt kaupade punktist-punkti liigutamise hinda, vähendavad keskkonnasaastet ja muudavad bussijuhi töö roolikeerajast bussiliikluse optimeerijaks. Ta on veendunud, et autopiloot on kokkuvõttes inimesest turvalisem juht. Ja kui nii, siis jääb inimesel aega tegeleda asjadega, millega ta paremini hakkama saab.
Meediaagentuur Bloomberg tuletab Elon Muskile siinkohal meelde, et see kõik on juba varem olnud. Elektrilise ühistranspordi arendajaid on maailmas mitmeid, aga hiinlaste BYD on neist seni kõige stabiilsemalt edasi liikunud, tootes ühistranspordiks sobilikke sõidukeid juba alates 2010. aastast ning laiendades oma tegevust Hiinast väljapoole.
BYD K9, MAAILMA POPULAARSEIM E-BUSS
2010. aastal tootmisküpseks saanud BYD elektribuss kannab nime K9 ja seda pannakse kokku Daliani tehases. Elektrisõidukite platvormide ehitamiseks on BYDil eraldi tehas Pekingis. Esimesed BYD (Build Our Dreams) 12-meetrised e-bussid jõudsid Londoni tänavatele 2013. aasta detsembris.
https://www.youtube.com/watch?v=sLo3Pn4KC3w
Umbes samal ajal ilmusid Californias esimesed K9-d ka ameeriklaste vaatevälja. K9-t ongi nimetatud maailma kõige popimaks e-bussiks, seda on müüdud rohkem kui 6000 eksemplari. Lisaks Londonile näeb K9 busse kõige rohkem ka Hong-Kongis ja Los Angeleses.
Tänavu juulis laiendas BYD tootmist Qingdosse ning avab Ühendriikides esimese elektribusside tehase Los Angeleses, mitte väga kaugel Teslast. Põhjus on lihtne – koostöö ameeriklastega on kasvanud arvatust suuremaks ning kohapealset tehast on vaja, et tootmine lähemale tuua ja laiendada BYD haaret veelgi. Ka mudelivalik laieneb – Londonis on liikvel esimesed kahekordsed e-bussid ning tulemas on ka väiksed elektribussid.
BYD – BUILD YOUR DREAMS – UNISTA … JA TEGUTSE!
1995. aastal loodud BYD Co Ltd keskendus algselt akude tootmisele. 2002. aastal tehti eraldi allüksus BYD Automobiles, mis võttis sihiks elektriautode ja hübriidajamiga sõiduautode arendamise, muu elektroonikatootmine viidi BYD Electronics märgi alla. Ameerikas asutati eraldi eraldi ettevõte BYD Motors. Euroopas on ettevõte samuti kanda kinnitanud.
2006. aasta aprillis veeres BYD Shezeni tehaseväravast välja 10 000-s elektriauto. Kahtlemata ei saa BYD elektriautosid võrrelda Tesla omadega – need ei näe välja nagu Tesla vaid nagu tavalised sõiduautod ja krossoverid. Samas suudavad ka BYD elektriautod “ise mõelda” , sõitmisest manööverdamise ja parkimiseni. Ning nende hind on Teslast muidugi odavam.
Ameeriklased on vaimustunud BYD Tang hübriidajamiga linnamaasturist, millel kapoti all rohkem kui 500 hobujõudu ja mis maksab vaid 35 000 dollarit. Detroidi autonäitusel tutvustas BYD ameeriklastele oma uut, täiselektrilist väike-keskklassi sõiduautot DM, mis näeb hea välja ja maksab vähe ning mille kiirendust ajakirjanikud jumaldasid. Ette heideti vaid auto mürarikkust ja tuima juhitavust.
BYDi panust maailma elektritranspordi arengusse ei saa alahinnata – 2015. aastal tootis BYD kaks korda rohkem elektriautosid kui Tesla. Ettevõtte potentsiaali on märganud ka Warren Buffet, kes juba 2008. aastal tegi oma esimese investeeringu BYDi.
Lisaks elektrisõidukite tootmisele panustab BYD kõvasti keskkonnasõbralikku linnaplaneerimisse, harides hiinlasi uute tehnoloogiate osas ning tutvustades elektrisõidukite ja elektrilise ühistranspordi eeliseid tavapärase sõiduautoga liiklemise ees. BYD on laiendamas oma “unistust rohelisemast maailmast” ka Euroopasse, tutvustades eurooplastele e-busse ja e-taksosid ning Euroopa Roheline Linn tervikkontseptsiooni.
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]On kahte tüüpi inimesi: ühed, kes räägivad, teised, kes teevad. Musk on kombinatsioon neist kahest – ta räägib (palju) ja teeb (ka palju). Kahtlemata saab Tesla elektribuss olema atraktiivne nähtusena, aga kas ta suudab midagi hiinlastele hinnas ja lepingumahtudes kohe vastu panna?
Elektriveokite osas on ka veidi kahtlane see asi – Scania kipub eest ära minema oma “trollveokitega” ning kuulda, et teised suured veuautotootjad investeerivad samuti keskkonnasäästlikesse lahendustesse. Jääb siis e-pikap. Njah. Toyota. Induktsioonlaadimine. Jaapan. Tundub, et seegi on vaikselt tehtud; ja lastakse laiemalt lahti rahva sekka siis, kui asi töötab.
Ühesõnaga, katsu kabedamalt kõndida, Elon; ja roni hunniku otsa kirema siis, kui muna munetud. See oleks muidugi Nobeli-vääriline tegu, kui kukk kuldmuna muneks…
Loe Muski suurplaani kohta lähemalt Fortest
Allikas: Bloomberg, Elon Musk blogi, BYD. Meedia: BYD
http://www.accelerista.com/uudised/valisuudis/esimene-elektritee-rootsis/
http://www.accelerista.com/auto/elektriauto/lesee-elektriauto/