Elon Musk teatas oma Twitteri kontol, et päris kindlasti tuleb Tesla Model 3 tootmiskava ümber vaadata. 2. aprilli varahommikuks oli vormistatud 253 000 eeltellimust ning see number kasvab tund-tunnilt. Tesla aktsia hind tõusis aprilli esimesel päeval 3.4%, sulgudes kauplemispäeva lõpus $237.59 juures. Peadpööritav edu võib kiiresti pöörduda languseks, kui selgub et uue auto tarneaeg pikeneb mitme aastani.
Kui 31. märtsil tutvustas Elon Musk uhkusega Tesla uut “rahvaautot”, mudelit nimega Model 3, siis päev hiljem oma Twitteri kontol säutsudes on sütitav kõne asendunud soovitusega tulevastele Model 3 omanikele, auto kohe ära tellida, sest ooteaeg kasvab kosmilise kiirusega.
Esitlusel lubas Musk, et Ameerika Ühendriikides saavad esimesed eeltellijad oma auto kätte 2017. aastal ning Euroopani jõuab järjekord tõenäoliselt 2018. aasta alguses. Nüüd on Muski laubal tillukene murekorts, sest vähem kui kahe ööpäevaga on üleilmselt vormistatud juba ligi 200 000 Model 3 tellimust ning lõppu tellimustele ei paista tulevat.
Inimesi ahvatleb võimalus, osta 5-kohaline, (tänasel päeval) moodne ja keskkonnasõbralik, mõistliku hinnaga ( u’ 32 000 eurot maksev) ning soliidse sõiduraadiusega (kuni 346 km ühe laadimisega) elektriauto. Lisaks kõigile toredatele omadustele on tegu ju Teslaga. Aga Tesla, see on… legend! Isikliku Tesla omamine tasub tõenäoliselt ootamist ning 1000$- suuruse deposiidi maksmist; isegi, kui ooteaeg on paar aastat. Teadaolevalt on ka Eestist tehtud vähemalt kümmekond Model 3 eeltellimust.
https://twitter.com/elonmusk/status/715952781895426048
Tarneajad löögi all
Juba praegu on Tesla Motors hädas eeltellimuste tähtajalise täitmisega, eriti puudutab see Tesla kolmandat, nelikveolist Model X krossoveri tootmist. Tootja on viivitust põhjendanud vajadusega, ilmnenud pisivead välja rookida, et tulevased omanikud saaksid oma kalli Teslaga muretut sõitu nautida; ja seni ei ole ka keegi otsesõnu vihastanud. Model X “kajakatiibade” looja kaebas Tesla üldse kohtusse, sest uste konstruktsioon ei vastanud tootja ootustele.
Tegelikult põikles Musk osavalt teemast kõrvale, libisedes Model S ja Model X tarnetest sujuvalt üle, keskendudes helgele tulevikule: “Ma olen täiesti kindel, et Model 3 tarnetega alustame järgmisel aastal. Selle auto alghind saab olema 35 000$ ning isegi kui te ostate baasmudeli, saate te täiesti piisavalt autot oma raha eest.”
Tõsi see on, et baasmudelil on peal Model S-lt tuttavaks saanud autonoomse sõidu tarkvara Tesla Autopilot ning Model 3 saab loomulikult laadida Tesla kiirlaadimissüsteemis. Kirsiks tordil on Muski lubadus, et Model 3-st tehakse “veelgi kiiremad” versioonid: “Teslas ei tooda me aeglaseid autosid,” tõdes Elon Musk.
On selge, et taskukohase Tesla tulek turule on suurem uudis, võrreldes teadmisega, et ka Nissan Leaf suudab ühe laadimisega läbida juba kuni 250 km ning Chevy Bolt ja selle tulevane euroopa sõsarmudel Opel Ampera-e on suutelised võtma 300 ja rohkem särtsukilomeetrit korraga ning nende hind jääb Model 3-le umbes 5000 dollariga alla.
Mingil põhjusel loetakse just 2003. aastat, mil Tesla esimest korda juhtme seina lükkas, elektriautode “on tulnud, et jääda” ajastu alguseks; kuigi massidesse jõudis esimesena ikkagi Nissan Leaf. Tõenäoliselt on põhjus oskuslikus turundamises – Elon Musk on suutnud maailma veenda, et see, mis on elektriautode arengus tilluke samm, on suur samm inimkonna jaoks ning koondanud enda ümber miljoneid tõsiusklikke teslakummardajaid.
Eeskujulikult vaga ja kannatlik kogudus
Model 3-st saab omamoodi proovikivi selle sekti püsimajäämisele: Californias, Palo Altos asuva tehase tootmisvõimekusest sõltub, kas kogudus kasvab või hakatakse jumalast pöörduma, sest tellitud auto tarneaeg kaks.. kolm… viis aastat – ei saa ju olla täiskasvanud inimese jutt!
Tesla on teatanud plaanist, hakata 2017. aasta lõpus tootma Model 3 autosid ka Fremonti tehases, seal, kus praegu veerevad liinilt Model S ja Model X. Esimesena peaksid oma sõiduki kätte saama California tellijad, seejärel teised ameeriklased ning alles siis eurooplased ja parempoolse rooli eelistajad.
Analüütikud soovitavad Muskil kaaluda lisarahastuse otsimist, et oma lubaduste kõrgusel seista. Musk on Model 3 toel lubanud aastaks 2020 jõuda aastas enam kui poole miljoni sõiduki tootmiseni, mis tähendab, et lähiaastate laienemine peab olema hoogne: 2015. aastal ületas Tesla tootmises 50 000 maagilise piiri. Pool miljonit on 10 x suurem number…
Kahe aastaga toimub elektriautode turgudel mõndagi – Chevy Boltist ja Opel Ampera-e’ st oli ülal juttu, autod on eeltootmisfaasis ning esimesed seeriaautod peaksid ostjateni jõudma juba 2016. aasta hilissügisel. Nissan Leaf on kohe-kohe välja tulemas 32 kW akupakiga ning lihtsa induktsioonlaadimislahendusega; Hyundai Ioniqu elektrimootoriga versioon maksab teadaolevalt veidi vähem kui Model 3 ning selle tarneaeg on lühike, kuna tootja pakub samale põhjale nii hübriid-, pistikhübriid- , kui elektriauto versiooni.
Lähiajal lisandub elektrikaid veelgi – Volkswagen grupis käib elektriautode osakonnas pingeline arendustöö, mille sihiks on n.ö. “tavaautod” särtsakalt liikuma panna ning BMW “i-majast” tuleb viimasel ajal põnevaid uudiseid uute täiselektriliste i-mudelite lisandumisest. Paneme siia juurde uudised elektrilistest väiketootjatest ning hübriidajamiga autode suurest arenguhüppest ja tehnoloogiate odavnemisest ning pilt ongi kirju nagu Pontu ja Pitsu karvkate pärast koerapulmast tulekut.
https://www.youtube.com/watch?v=1o0aDdyIsm4
Kus on, sinna pannakse juurde
Model 3 eeltellimuste vastuvõtuga alustas Tesla 31. märtsi hommikul. Esimesena said võimaluse, maksta 1000$ deposiiti ja tähistada nii oma ooteaja algust, Tesla müügisaalidesse tehingut vormistama tulnud kliendid. Model S või Model X omanikele pakkus Tesla lojaalsusboonust – iga Tesla omanik võib teha nii mitu eeltellimust, kui mitu Tesla mudelit tal juba on ning ühtlasi tõusta järjekorras esmatellijatest ettepoole. Ka said eelisostu võimaluse Tesla ja SpaceX töötajad.
Meie jaoks on see vana tõde – tekita teadlik defitsiit ja vaata, kuidas inimesed tormavad su kaupa ostma – aga ameeriklased ja eurooplased, kes pole kasvanud nõukogude süsteemi viljastavates tingimustes, pole tõenäoliselt enne Tesla ajastut kuigi palju pidanud järjekordades seisma.
Neljapäeval, 31. märtsil, 2016, oli neil selleks ajalooline võimalus – Model 3 eeltellijate sabad keerdusid kohati ümber kvartalinurkade ning ummistasid kõnniteid. Elon Musk isiklikult külastas Tesla-koguduse sabatamisaktsiooni Californias, Centyri Citys suurimat ostukeskust, lüües patsu kõigi sabatajatega ning pälvides koguduse liikmete poolehoiu kümnete videote näol, mis on sündmusest netti postitatud.
https://twitter.com/elonmusk/status/716341849409998849
Skeptikud on saatanast
Muidugi on neid, kes kahtlevad, kas Tesla Motors antud lubadusi täita suudab. Eloni õnnetuseks on kahtlejaid ka tema koguduses, aga nende hääl saab lämmatatud tõsiusksete poolt. Kui keegi julgeb öelda, et Tesla on pidevalt tarneaegadega hilinenud, vastab talle kümme häält, et Tesla polegi kunagi midagi lubanud. Seni, kuni tõsiusksete hääl matab skeptikute lalina, on asjad hästi.
Seeriatootmise paindlikkuse ja kiirusega harjunud kliendid aga ei pruugi nii leplikud olla – kui sa ikka seni oled saanud oma neljarattalise kätte stiilis “tuli mõte, astusin salongi ja hiljemalt paari kuu pärast sain oma eritellimuse kätte” – toimingutega, siis mõte kunagi helges tulevikus (pigem hiljem kui varem) jõudvast ikoonilisest elektriautost, mille eest sa pealegi 1000 lepalehte lauda oled käinud, ei pruugigi nii ahvatlevana tunduda.
On muidugi võimalus, et inimene pöördub Tesla-usku ning tal on täitsa savi, millal auto jõuab – senikaua võib ju elektrirattaga linnas sõita ning vajadusel rentida mõne teise Tesla mudeli või sõita Tesla-taksoga – see on ka Eestis võimalik!
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Igal juhul seisavad Teslal ees põnevad ajad, mille jooksul tuleb langetada ka mõtestatud ja põhjapanevaid otsuseid. Üksi Muski ilukõned ei pruugi olla piisav motivatsioon neile, kelle rinnas süda ainult Teslale ei tuksu. Analüütikud on välja öelnud, et Tesla tõehetk on kohe käes.
Võrreldes suurtootjatega on Tesla täna pisike tegija ning elu on näidanud, et väikesed eksisammud või omas mullis elamine pruugivad juba üsna lühikeses perspektiivis arengule valusa põntsu panna. Eks me saame näha. Seniks aga võib teha panuseid, kui mitu Model 3-e on tellitud esmaspäevaks, teisipäevaks, reedeks… Kas tuleb miljon ära? Ja kui, kuhu siis edasi, Tesla?
Allikas ja meedia: Elon Musk, Tesla, Twitter
http://www.accelerista.com/uudised/tooteuudis/elektriautode-akud-lahevad-odavamaks/
http://www.accelerista.com/uudised/tooteuudis/tesla-model-3-on-avalik/
Kuulge, kontrollige fakte ja ärge esitage valeinfot:
1. Eeltellimine avati kõigile huvilistele 31. märtsi hommikul ja see sai alguse Austraaliast
2. Deposiit on 1000 dollarit või euroriikides eurot
3. Mis koht on Kalifornia? Ehk ikka California, ega meil ka ju ei ole “Tallin” vaid “Tallinn”
4. 115 000 eeltellimust oli tehtud California aja järgi kell 20.00 õhtul
5. “Murelik soovitus” on teie nägemus
6. Musk ütles laval, et tarned algavad 2017. aasta sügisel. Hiljem on täpsustatud, et esialgu alustatakse Californias ja siis liigutakse edasi. See, et Euroopasse jõuab 2018. on teie enda tõlgendus, arvatavasti võib see juhtuda ka alles 2019. aastal
7. Model X-i tootmisprobleemid on hetkel pigem juriidilised, kui füüsilised tootmisprobleemid
8. Musk põikles Model S ja Model X tarnetest mööda? Teate ikka, et tegu oligi uue auto esitlusega, miks peaks siis vanadele asjadele keskenduma?
9. Musk tegi isegi laval nalja selle üle, et nad ei ole seni ühtegi tarnelubadust täitnud
Täname tähelepanekute eest. EKI lubab paralleelselt California/Kalifornia kasutamist, tundub, et peame eestipärastamisest loobuma, sest ka varasemalt oleme paaril korral saanud sugeda, et nimekuju vanamoodsalt kasutame.
Alusmaterjalid, mida selle artikli puhul kasutatud, pärinevad mitmest allikast ning võib juhtuda, et majandusanalüütikute nägemus Tesla tulevikust ei haaku koguduseliikmete arvamusega. Autotööstuse mõistes on Tesla väiketootja, seega paistavad tarneraskused rohkem välja ja tekitavad kõneainet. Analüütikuid teeb murelikuks ka Tesla kiire käibekasv 2015. aastal ning neljanda kvartali oodatust suurem kahjum. Tegu on vastuolulise tootjaga, kelle samme aga huviga jälgida, sest tõsi on, et tänu Teslale muutub maailm elektrisinisemaks.
Vastus läheks pikaks. Meie siin hoiame Teslale vägagi pöialt. Ja edaspidi, kui on ettepanekuid, millest ja kuidas kirjutada, võiks need saata otse accelerista@accelerista.com e-mailile. Selles osas olen eriti tänulik Mario Kadastikule, kes alati reageerib ning saadab ka viited lisamaterjalidele, mitte ei torma kurjustama. Kohe näha, et ajame ühte asja J