Islandil viidi läbi poolteist aastat kestev katse, mille käigus pandi reaalelu tingimustes intensiivselt proovile 6 metanoolkütusel töötavat Geely Emgrand M100 sõiduautot. Islandi CRI on üks Geely investoritest ja juhtiv metanoolkütusetehnoloogia arendaja maailmas.
Geely Emgrand M100 on maailma esimene masstootmises valminud metanoolsõiduk, mille testimist Islandi teedel korraldas organisatsioon Carbon Recycling International (CRI). Islandi CRI on ka Geely Holding Group´i üheks investoriks ning juhtiv metanoolkütusetehnoloogia arendaja maailmas.
CRI toodab metanooli, taaskasutades kohaliku soojuselektrijaama süsinikdioksiidiheitmeid ja vesinikku, mida saadakse elektrolüüsi abil mereveest. Metanoolsõidukite test toimus Geely, Brimborgi, Islandi autode müügi- ja teenindusettevõtte ning CRI koostöös.
150 000 KILOMEETRIT METANOOLKÜTUSEGA
Äsjalõppenud testi esimeses etapis sõitsid autod 18 kuu jooksul maha enam kui 150 000 kilomeetrit. Testiautode roolis olid CRI töötajad ja Islandi autoliidu liikmed, samuti mitmed kohalikud autovaldkonna teenusepakkujad.
Osalejate hinnangul ei olnud praktiliselt mingit erinevust testiautode ja tavaliste bensiini- või diiselautode sõiduomadustes.
EMGRAND 100, LIHTSALT ÜKS TAVALINE SÕIDUAUTO
Emgrand M100 on metanoolkütusega versioon Hiinas enimmüüvast sedaanist Emgrand 7, mille keskmine müügimaht on enam kui 20 000 sõidukit kuus. Geely Auto on Hiina turul olnud metanoolsõidukite alal kauaagne teerajaja ja teinud CRI-ga tihedat koostööd.
Emgrand 7 metanoolversioonil on 1.8 l mootor, mis töötab nii metanooli kui ka bensiiniga. Testimisel osalenud mudelil on 50-liitrine metanoolkütusepaak ja 10-liitrine bensiinipaak.
Metanoolsõiduk käivitub bensiini jõul ning lülitub automaatselt ümber metanoolile, kui selleks vajalik mootoritemperatuur on saavutatud. Ümberlülitumine on äärmiselt sujuv ja märkamatu.
Kahe kütusepaagiga lahendus on oluline selleks, et vältida probleeme külmkäivitusega, sest metanool on madalal temperatuuril stabiilne ja Islandi kliimas aurustub aeglaselt, erinevalt bensiinist.
METANOOL ON HIINAS MOOTORIKÜTUSENA HINNATUD
Geely on Emgrandi metanoolversiooni loonud Hiina turu tarbeks, kus viimastel aastatel on kiiresti kasvanud metanooli kasutamine autokütusena. Mitmetes Hiina regioonides, sealhulgas suurlinnas Shanghais on vastu võetud standardid metanooli ja bensiinikütusesegude kohta. Kõige levinum kombinatsioon koosneb 15% metanoolist ja 85% bensiinist.
Praegu toodab Hiina enamiku metanoolist söe baasil. CRI teeb tihedat koostööd partneritega Hiinas, et tutvustada keskkonnasõbralikumaid tootmislahendusi, milles kasutatakse CRI’le kuuluvat tehnoloogiat CO2-st metanooli tootmiseks.
VÄHEM CO2 HEITMEID
Uudse kütuse testi juhtinud Islandi CRI müügi- ja turundusdirektori Ómar Sigurbjörnssoni hinnagul võimaldas metanoolkütuse kasutamine 70% vähendada CO2 heitmeid kogu tsükli vältel, mis hõlmab kütuse toorainet, tootmist, distributsiooni ja sõiduki heitgaase.
Keskmine heitmetase oli arvestuslikult 46 g CO2 kilomeetri kohta, mis hõlmab metanoolsõiduki mõlemat kütust.
Sigurbjörnsson kommenteeris testi tulemusi järgnevalt: “On leidnud kinnitust, et metanoolkütus põleb võrreldes diisli või bensiiniga palju puhtamalt, mille tulemusel on ka heitgaasid puhtamad ning ei sisalda tahma, väävlit ega kantserogeenseid ühendeid.”
Testi tulemusena on koostööpartnerid veendunud, et metanoolkütus on konkurentsivõimeline nii fossiilkütustel töötavate sõidukite kui ka hübriid- ja elektrisõidukitega võrdluses.
Positiivsed tulemused suunavad CRI’d ja nende koostööpartnereid järkama arendustöid metanooli kasutamisel mootorikütusena. Kavandamisel on juba järgmine etapp.
METANOOLKÜTUS KUI VEEL ÜKS ALTERNATIIV
CO2 heitmete vähendamine transpordis on vajalik selleks, et täita rahvusvahelisi kokkuleppeid kliimamuutuste vastu võitlemiseks.
Praegused keskkonnalepped on olnud suunatud elektri- ja vesiniksõidukite arendamisele, kuid alternatiivina on metanooli kasutamine energiaallikana heaks lahenduseks teatud tehniliste ja majanduslike probleemide puhul.
Taaskasutusmetanool on energiatihe vedelkütus, mis on konkurentsivõimeline lahendus raskevedude puhul nii maantee- kui ka meretranspordis.
Elektrienergia abil toodetav vedelkütus ei vaja suuri ümberkorraldusi infrastruktuuris. Metanooli on võidusõiduautode kütusena kasutatud juba aastakümneid. Erinevalt metaanist ja vesinikust ei ole metanoolkütuse puhul vaja kulukat spetsiaalset infrastruktuuri.
Samuti saab niisugused sõidukeid nagu Geely Emgrand metanoolmudel toota samades tehastes, kus tavakütusel sõitvaid autosidki, samade platvormide kasutamine aga vähendab oluliselt tootmiskulusid, võrreldes elektri- või hübriidmudelitega.
Vastavalt Sigurbjörnssoni hinnangule saab metanooli kasutada ka elektrienergia tootmiseks kütuselementide abil. CRI metoodika alusel toodetav metanool on praegu üks kõige keskkonnasõbralikematest vedelkütustest.
Metanoolkütus võimaldab autotootjatel luua kergemaid, jõulisemaid ning tõhusamaid mootoreid. CRI osaleb mitmetes projektides, milles taaskasutusmetanooli kasutatakse elektriautode ja -laevade sõiduulatuse pikendamiseks.
Mis on [wiki base=”ET”]metanool[/wiki], loe Wiki lingilt
Allikas ja meedia: Geely pressiruum. Tõlge Lena Murd