Teisipäev, 24. detsember 2024
Lustaka välimusega Hyundai Kona kompaktmaastur jõuab tootmisse ka täiselektrilisena. Auto tuleb müügile kahes võimsusversioonis ning sellest loodetakse tubli vastust Teslale, mil seni puudub oma n-ö rahva-elektrimaastur. Kona on tavavariandiski hästi müüv mudel, särtsukas võiks tulla, näha ja võita juhul, kui tootmismahud ja tarneaeg ostjate soovidele järele jõuavad.

Nii elektriautode kui ka väikeste linnamaasturite turg kasvab jõudsalt. Hyundai värskeim uustulnuk Kona on just müügile jõudnud, aga peatselt on sellest tulemas ka elektriversioon.

Hyundai täiendab jõudsalt oma keskkonnasõbralikku mudelivalikut – lisaks elektriautodele tegeldakse ka hübriidide ja vesinikkütusel sõitvate sõidukitega.

https://www.youtube.com/watch?v=ST56H1bYrAk

MÕÕTMETELT “TAVA”- KONAST VEIDI SUUREM

Hyundai Kona electric on tavamudelist pisut pikem ja veidike kõrgem. Reisijatele on ruumi autos praktiliselt sama palju kui tavaversioonis ja pagasiruumi on ilma laadimiskaabliteta 373 liitrit.

Välisdisainis on peamiseks erinevuseks elektriautodele tüüpiline suletud esivõre – nii nagu me oleme näinud uuematel Tesladel ning Ioniqu särtsuversioonil.

Nii nagu teistelgi Hyundai mudelitel, saab ka Kona electric´u välimust vürtsitada erinevate katuse-, peegli- ja välisvärvide kombinatsioonidega.

KAKS VÕIMSUSVARIANTI

Hyundai Kona electric tuleb müügile kahes võimsusvariandis. Standardmudel on 99 kW (135 hj) elektriajami ja 39,2 kWh akuga. Aku laadimine Type2 laadijaga 7,2 kW võimsusel võtab aega 6 tundi ning ühe täislaadimisega on sõiduulatuseks maksimaalselt 300 kilomeetrit.

Võimsam mudel on 150 kW (204 hj) ja 64 kWh akuga. Selle täislaadimiseks 7,2 kW laadijaga kulub 10,5 tundi ja maksimaalne sõiduulatus on umbkaudu 470 kilomeetrit.

Kiirlaadimine sobib samuti – 100 kW kiirlaadimisel saab aku 80 % ulatuses täis napilt tunni ajaga. Väändemoment on mõlemal võimsusvariandil aga ühtviisi 395 Nm. Lahjem versioon kiirendab nullist sajani 9,3 sekundiga, võimsam aga 7,6 sekundiga.

DIGITAALNE ILU-ILU

Uus Hyundai Kona electric on rikkaliku varustusega. Näidikud on digitaalsed nii nagu Ioniq´ulgi ja keskkonsoolis paikneb 7-tolline puuteekraan, mille kaudu saab juhtida mitmeid ühenduvusvõimalusi pakkuvat multimeediasüsteemi.

Lisaks on saadaval ka esiklaasinäidik ehk head-up displei. Juhiabisüsteemide hulgas on aktiivne kiirushoidik, mis toimib kiirusevahemikus 0 km/h kuni 167 km/h, see on ka sõiduki tippkiirus.

Turvalisust tõstva moodsa varustuse hulgas on ka kokkupõrke ennetussüsteem, sõidurajal püsimise abi, pimenurgahoiatus ja juhi väsimuse jälgimise süsteem. Kõiki neid kohtab ka tava-Konal, mille eest Euro NCAP on autole andnud ka maksimaalsed viis tärni.

HIND JA TARNED

Hyundai uudismudel jõuab Euroopas müügile järgmise aasta suvel. Hindadest ei ole esialgu miskit teada, aga arvata, et maasturilaadne saab külge veidi suurema hinnasildi kui sedaankerega Ioniq. See on küll spekulatsioon, aga on võimalik, et Kona electricu saab kätte alla 40 000 euroga.

Ioniq müüks Euroopas ja Eestiski mis mühiseb, kui vaid tootja ei oleks tarnetega nii kitsi. Tava – Konagi kättesaamine on ostja jaoks üks põnev ootamine. Elektriautode tootmine sõltub suuresti akutootjast – mitu pakki ja kui kiiresti (kas üldse) suudetakse kokku laduda?

Väikene pettumus on “vaikimisi” akupakk, mis jääb isegi alla 40 kWh. Selleks, et sõita talvel ja linnast välja, tuleb seega kindlasti osta kangem, 64 kWh akupakiga Kona.

Kui raadius “kuni 470 km” on saadud NEDC mõõtmise tulemusena, soovitab elektriautode ekspert Mario Kadastik suhtuda sellesse numbrisse teatavate mööndustega. Eesti oludes pruugib 64 kWh akupakiga Kona reaalselt suuta korraga sõita 280-300 km.

Huvitav oleks vaadata natuke ringi ka kapoti all. Kuidas on lahendatud akude jahutussüsteem? Kui jõulist/kiiret laadimist akupakk üldse võimaldab? Kui tihti tohib autot laadida jne jne. 100 kW kiirlaadijas tunni ajaga 80% kõlab nagu ettevaatlik lähenemine moodsale tehnoloogiale.

Osa neist küsimustest saab vastatud Genfi autonäitusel, kus Kona electric kõigile huvilistele näha on. Ning osa küsimusi siis, kui esimesed autod päriselt Eesti teedele jõuavad. Elektrilise Ioniqu sõidukogemus oli küll igati positiivne, seega lootust on!

Ilusat kogemust saab saada siiski vaid olemasoleva särtsukaga. Ioniqute massilist teelemurdmist on seni pidurdanud tootja tarnetsükkel – Eesti omas marginaalsuses saab autod siis, kui saab. Eks näis, kuidas läheb Konaga.

Allikas: Hyundai pressiruum. Tõlkis: Lena Murd

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.