Reede, 22. november 2024
Karma ei maga kunagi. Autotööstusest rääkides – ta tuleb taas. Eelnevalt Fiskeri nime kandnud ettevõte kannab nüüd nime Karma Automotive ja näeb kurja vaeva luksusliku elektriauto arendamisega, et seda juba eeloleval suvel esitleda.

Tänapäeva mõistes oli Fisker-Karma idufirma, mis püstitas ambitsioonika eesmärgi, aga ei suutnud seda ellu viia.

Kaunis ja kiire, hübriidajamiga Karma sportsedaan, mida 2011-2012. aastal ka mõnevõrra toodeti, võinuks maailmale rääkida järgmise loo edumeelsetest soomlastest – autosid pandi kuni firma pankrotistumiseni kokku Valmeti autotehases, Uusikaupungis.

2012. aastal leidis Fisker-Karma pankrotikohtu kaudu endale uue omaniku ning võttis uue nime, et vältida seostamist problemaatilise eelkäijaga. 

Nüüd Hiina autoosatootja Wanxiang Groupile kuuluv Karma on tootmisvarustuse Soomest Californiasse kolinud ja kavatseb uue nimega Reverot aasta lõpus müüma hakata.

Uus nimi on kombineeritud ladinakeelsetest sõnadest “re” ja “vero”, mis ettevõtte sõnul tähendab “tõde”. Auto hinda ega tarneaega ei ole avalikustatud.

Ettevõtte turundusjuht Jim Taylor ütles, et kui väljaöeldud aegadest mitte kinni pidada, mõjub see tõsiseltvõetavusele halvasti, ja seetõttu ollakse lubaduste andmisel ettevaatlikud.

Tema sõnul kavatseb Karma autot esitleda juulis või augustis ja aasta edenedes tellimusi vastu võtma hakata. Tootja on praegustele Fisker -Karma omanikele hoolduse ja uuenduste tarbeks vastavaid üritusi korraldanud. Umbes 80 protsendil auto ostnutest on see siiamaani alles.

Uus auto kasutab eelmisel aastal saavutatud kokkuleppe alusel BMW tehnikat. Selle alusel saab Karma jätkata Henrik Fiskeri algse 100 000-dollarilise auto välisosa kasutamist.

Karma kaalub, kas hakata Teslale sarnaselt kasutama otsemüügi mudelit või jagada frantsiisi alusel müügiõigust nagu eelkäija Fisker tegi.

Autotootja potentsiaalne tagasitulek turule on muutnud rahutuks ka California elektriautotootjad, kes on pärast seda, kui Wanxiang 2014. aastal Fiskeri varad ostis, hakanud häält tegema.

Nende seas on ka Faraday Future, mis planeerib miljardi dollari tehast ja järgmiseks aastaks Teslatapjat, ning näiteks NextEV ja Atieva, kellest üht toetab Hong Kongi miljardär ja teist hulk Hiina rahastajaid.

Hr. Taylori sõnul näeb ettevõte vaeva, et Revero puhul vältida algsele autole saatuslikuks saanud vigu, kuid uuendused ei ole ilmtingimata palja silmaga nähtavad:

“Kogu elektrisüsteemis, juhtmestikus, laadimises ja akuosas on tehtud suuri muutusi.” Ettevõttel on praegu umbes 500 töötajat.

Karma Revero Fisker

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Tundub, et neil tegijatel on tõsi taga. Või õigemini, teatav ajalugu, mille pealt sõita. Lihtsalt kõneledes, on uue nimega ettevõte seekord otsustanud teha ära kõige olulisema – panna välja mõeldud auto päriselt ka sõitma.

Sealjuures ei sülitata vanasse kaevu enne, kui uus ehitatud – seni, kuni kogu tootmine Soomest Ühendriikidesse üle kolitud saab, jätkatakse koostööd BMW-ga.

Mis Karma probleem oligi? Ilus, aga liiga kallis ja keeruline, et konkureerida Tesla Model S või BMW 7-seeriaga.

Ehk siis Fiskeri moodi suurejooneline idee, ilus nagu Aston, sõiduvõimekas nagu BMW, mis aga lõpuks ei olnud ei kala, ei liha ega midagi muud.

Ometi leidus neid, kes asjasse uskusid – Fisker-Karmat toodeti koguni 2000 eksemplari. Ei räägitud siis ega räägita ka täna järjekordsest Teslatapjast. Tootja püüab suveks välja tuua auto, mis sõidab; ja selle eest neid ka etteruttavalt tunnustame.

Allikas: Tootja, pildid Fisker-Karma (on illustreeriva tähendusega)

Aston Martin, mine ja häbene! Fisker V10 Force 1 on iseseisvalt ilus

http://www.accelerista.com/auto/sportauto/james-bond-on-henrik-fiskeri-aston-martiniga-lootusetult-tulli-ajanud/

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.