Laupäev, 15. juuni 2024
Nutikad robotniidukid on piirdekaablitest vabad. Eesti juurtega idufirma Kingdom sai hiljuti 450 000 euro suuruse rahasüsti “targa muruniiduki” seeriatootmise ettevalmistamiseks, Husqvarna uued “piirideta” murulõikurid saabuvad müügile järgmisel aastal.

Itaalias ja Šotimaal robootikat tudeerinud Joan Kangro kaasas edukalt investorid rahastama robotniidukeid valmistava idufirma Kingdom esimeste mudelite seeriatootmist. Husqvarna toob esimese taolise niiduki juba järgmisel aastal müügile.

Eesti juurtega Kingdom

Kingdom on üks esimesi tootjaid, kes on valmis robotlõikurid vabastama piirdekaabli kammitsaist: nende niitur suudab masinnägemise abil tuvastada muru ääred. Lõikamisalade määramiseks kasutatakse aerofotosid.

Tark tulevikuniiduk on võimeline rohtu trimmima inimese kombel, lisatööd ehk korduvat samas kohas lõikamist tegemata. Kingdomi robotniiduk suudab päevas rohust rohelise asfaldi teha kuni hektarisuurusel maalapil.

Joan Kangro intelligentsed robotliikurid võiksid ilmselt jõuda ka muudesse eluvaldkondadesse. Muru niitmine inimese kombel on aga hea algus: üha rohkem tarbijaid on valmis selle tüütu kohustuse targale masinale üle andma.

Ühendkuningriikide turg on alustava ettevõtja jaoks paras proovikivi. Kas Kangro nutiniidukid või targad liikurid kunagi Eesti turule jõuavad, näitab aeg. Üleilmselt on robotmuruniidukite aastast turumahtu hinnatud 22 mlrd eurole.

Husqvarna piirideta niiduk tuleb 2020

Ülemaailmne robotmuruniidukite liider Husqvarna esitles sel nädalal Automower® robotniiduki ühele mudelile satelliidipõhise EPOS-tehnoloogia paigaldamist. See meetod võimaldab muruniitmist virtuaalsete piiretega ehk piirdekaablita.

Selle aasta alguses tutvustas Husqvarna oma esimesi nelikveolisi robotniidukeid, mis võimaldavad niita alasid, mille kaldenurk on kuni 70%.

Järgmisel aastal – muuseas siis tähistab Husqvarna siis 25 aasta möödumist esimese robotniiduki müügist – on kavas astuda järgmine samm ning võtta kasutusele EPOS-tehnoloogia.

EPOS-tehnoloogia on satelliit-navigatsioonisüsteem, mille asukoha määramise täpsus on 2-3 cm. Süsteemi kasutatakse robotniidukitele virtuaalsete piirete loomiseks.

Uus süsteem suurendab oluliselt robotniidukite paindlikkust ja kasutamisvõimalusi rohealadel, sest virtuaalseid piirdeid saab kohandada spordiväljakute ja avalike alade lihtsamaks hooldamiseks.

EPOS võimaldab hõlpsalt hooldada piirkondi, mis varem pakkusid robotmuruniidukitele väljakutseid – näiteks alad, mis on ümbritsetud kõnniteedega või mida sageli ümber kujundatakse. See muudab ka muru õhutamise lihtsamaks.

Uue tehnoloogiaga tullakse turule kõigepealt Ühendriikides, Prantsusmaal, Saksamaal ja Rootsis aastal 2020. Eesti turule tuleku info selgub järgmise aasta jooksul.

Allikas: Kingdom, Husqvarna

KOMMENTEERI SIIN