Neljapäev, 5. detsember 2024
Indrek Jakobson võttis teekaaslaseks Nissan X-Trail 3. põlvkonna faceliftitud versiooni ning tõdeb, et selle autoga saab kõik vajalikud sõidud mugavalt (ja ruumikalt) tehtud.

Kui Nissan oma esimese linnamaasturiga 2001. aastal turule jõudis, olid konkurendid Toyota ja Honda oma kõikjalsõitjatega juba teise põlvkonnani jõudnud.

Eestis peegeldus see algul tagasihoidlikumates müüginumbrites, Euroopas tervikuna aga rebis värske X-Trail kohe konkurentidest ette. Ka maailma mõistes on tegu enimmüüdud Nissani mudeliga.

Mudeliuuendus toimus 2007. aastal, praegune 3. põlvkond nägi ilmavalgust 2013. aastal (Euroopasse jõudis 2014) ning sai pisut värskendust kaks aastat tagasi.

Täispuhutud Qashqai

Kui esimese kahe põlvkonna X-Trailide iseloomuliku kastikujulise kere tõttu muutus nende ostjaskond selgelt piiritletuks, siis kolmanda põlvkonna kujustuses tehti kannapööre.

Praegune X-Trail jälgib oma disainis hoolega Nissani korporatiivset identiteeti olles „täispuhutud“ Qashqai, kuid pakkudes Nissani Eesti mudelivalikus ainsana seitset istekohta (lisaks elektribussile e-NV200). Enamus kliente küll kolmandat istmerida ei vaja, seda leiab umbes ühel X-Trailil viiest.

Mõlemad autod on ehitatud samale platvormile. Sarnasus Qashqaiga hakkab eriti hästi silma autoninas, ka mujal annavad tooni teravad ja selged jooned.

Varustus on väga korralik juba algusest saadik, lisavarustuse nimekirjas on lisaks saadaval palju tänapäeval juba harjumuseks saanud mugavuslisasid alustades roolisoojendusest ja lõpetades elektrilise tagaluugiga (avatav jalaviipega).

Muusikagurmaanidele on saadaval kaheksa kõlariga Bose stereo, mis kontrollitult teeb väga head häält. Paaritamine telefoniga käib kiiresti ja valutult ning kirsiks tordil on keskkonsoolil hulk füüsilisi ehtsaid nuppe.

nissan x-trail

Väljapeetud sisemus

Sisemus on kõik, nii armatuurlaud kui uksed puudutusel pehmed ja täiuslikult viimistletud. Ka läikivad plastdetailid harmoneeruvad tervikuga paremini, kui enamusel konkurentidel.

Kõrge mitmeti seatav tagaiste pakub lahedat väljavaadet ka neile, kel kasvu (veel) napib. Ruumi kõrgusse jagub sellegipoolest ohtralt, kuid sisenedes peab olema ettevaatlik, et mitte pead ära lüüa.

Ka jalaruumi on piisavalt ning esiistme alla saavad taga istujad oma päkad lahedasti välja sirutada. Tagumised uksed avanevad 85 kraadi, mis teeb sisenemise ja näiteks lapse turvatooli kinnitamise väga mugavaks.

565-liitrine pakiruum hiilgab kahekorruselise põrandaga, mille alla mahub ometi ka väike varuratas, seega pole vaja hirmu tunda, et keerulises olukorras rehvi tühjenemise järel on oht teele (pigem küll metsa või põllu peale) jääda.

This slideshow requires JavaScript.

Paremini sobivad diislid, kuid see võib varsti muutuda

1,6-liitrine turboga varustatud bensiinimootor oli tuntud ka Qashqai tippversiooni kapoti alt, arendades 120 kW ehk 163 hj, kuid selle saadavus lõppes aasta tagasi.

Kõigist X-Trailidest moodustas see viiendiku, kuid madal populaarsus polnud tingitud mootorist endast. See oli saadaval vaid esiveolisena ja käsikastiga, mis aga polnud enamike klientide eelistus.

Kuid bensiinimootorite austajate rõõmuks jõuab peatselt kapoti alla koostöös Daimleriga valminud jõuallikas, mis juba toimetab kenasti väiksemate Mercedes-Benzide, aga ka kontsernikaaslaste Renault’ ja Dacia kapoti all.

Diiselmootorid sobivad X-Trailile siiski paremini. Hetke valik algab 1,6-liitrisest, mis arendab 96kW / 130hj, kuid viib autot tänu suuremale pöördemomendile hoopis krapsakamalt edasi.

Õlipõletajate tipp on aga kaheliitrine 177 hj arendav jõuallikas, mis pakub raskele autole igati tublit dünaamikat. Kuid ka need mootorid saavad endale lähiajal asendaja täiesti uue 1.75 dCi mootoriga.

Testisõiduks oli esiveoline 130hj diiselmootoriga auto keskmise kütusekuluga pärast ligi seitsmesaja kilomeetri läbimist 6,1 l/100km.

Tõsi, polnud probleemi ka viieliitrise kulu saavutamisel, kuid sel juhul oli vaja sõita maanteel 90 km/h. Aga veel on ju suvised kiiruspiirangud ning õhutakistus mängib suure auto kütusekulus olulist rolli!

Lubame aga, et kui uute mootoritega X-Trailid müüki saabuvad, teavitame lugejaid koheselt sellest, kui hästi uus bensiinimootor siis autoga kokku sobib. Loodetavasti ei pea seda aega kaua ootama.

Mahukas pakiruum
Käigukastide osas puhuvad muutuste tuuled

Hetkel on valikus kuuekäiguline käsikast ning automaatse käiguvahetuse soovijale üksnes variaatorkast CVT. Viimane aga kaob varsti Euroopa turul müüdavatelt bensiinimootoriga X-Trailidelt ning asendub Getragi toodetava topeltsiduriga automaatkastiga EDC.

Kuna tegu on viimase aja enamike klientide eelistustega (bensiin + automaat), võib seetõttu oodata ka X-Traili populaarsuse kasvu.

Variaatori näol on tegu õnnestunud kastiga, mis ei jää EDC-le alla ei maksumuse ega töökindluse poolest, on viimasest võrratult sujuvam, aga ei meeldi Euroopa tarbijaile. Suurtel USA, Austraalia ning Jaapani turgudel aga säilib variaator ning sinna EDC ei tule.

Lisaks ringlevad kuuldused, et pooleteise aasta pärast kaob valikust viimane käsikast.

Seega kiirustage poodi, seltsimehed unetud, sest vähem kui kahe aasta pärast pakutakse lahendusi ainult lumehelbekestele ja pehmodele (autori sügavad vabandused kõigi end solvatuna tundvate ees, see polnud nii mõeldud!).

Sõidab pehmelt ja mõnusalt

X-traili vedrustus on olnud suhteliselt jäik algusest alates ning praegune 3. põlvkond on ses osas tunduvalt järele andnud.

Auto tunneb end piisavale maastikuvõimekusele vaatamata maanteel suurepäraselt, oma osa lisavad siia 19-tollised rehvid.

Siiski võib sõites öelda, et kuigi konkreetsust ning teetunnetust jagub, pole ohtu end ära põrutada – auto käitub lipulaevale omaselt väärikalt, kartautolikke sõiduomadusi võib mujalt otsida.

Ka linnas tunneb X-Trail end hästi, kui ehk vanade (kitsaste) standardite järgi joonitud parkimiskohad välja arvata.

Pealtvaatekaamera, mis loob autost ekraanile tervikliku pildi, on abiks manööverdamisel, olemas on ka parkimisandurid ja tagurduskaamera. Kui vähegi hoolikas olla, siis auto suurusele vaatamata end ära mõlkida on raske.

Hinnad ja varustus

X-Traili hinnad algavad kampaaniapakkumistes alates 26 140 €, sel juhul on tegu baasmudeliga, mida panevad liikuma esirattad variaatorkasti vahendusel.

Käsikastiga nelikveoline mudel on vaid paarsada eurot kallim – seega valik on üsna võrdne. Hinnad lõpevad 36 tuhande juures, mille eest saab nelikveo, võimsama mootori ja automaatkasti.

Lisaks uutele mootoritele toob mudelivärskendus kaasa ka oluliselt täiustatud juhiabide paketi koos adaptiivse püsikiirushoidja, intelligentse sõiduraja hoidja ja mitme muu elektroonilise vidinaga. Kelle jaoks on need olulised, tasub kindlasti pisut oodata.

Mudelivärskenduse järgselt säilib valikus ka seitsmekohaline versioon nii et kui seda valikust kohe ei leia, siis tasub automüüjalt kindlasti küsida. Hinnakiri koos lisavarustusega on leitav siin.

x-trail

Kokkuvõtteks

Nissan X-Trail on end pea kahe aastakümnega haaranud kindla koha nii kogu maailma kui ka Eesti autoturul. Kerge see pole, sest konkureerivaid kõikjalsõitjaid on pea igal autotootjal, kuid X-Trail on suutnud luua endale üleilmselt vägagi lojaalse kasutajaskonna.

Kaasaegne, kuid väljapeetud, liigsete viguriteta disain, mahukas hästi organiseeritav pagasiruum, rahulikult mõnusad sõiduomadused ning ka esiveolises versioonis piisav maastikuvõimekus nelikveolisest rääkimata – mis on ühe hea pereauto kirjeldusest veel puudu?

Tundub, et ei jäägi.

Pildid: Indrek Jakobson, Nissani pressiruum

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.