Reede, 15. november 2024
Prantslaste idufirma Navya toob Pariisi tänavatele kuuekohalised täisautonoomsed taksobussid Autonom Cab. Navya on võtnud suuna ehitada oma isejuhtivad sõidukid algusest lõpuni ise valmis. Aasta pärast peaksid 6-kohalised, mille hind saab olema orienteeruvalt 250 000 eurot, müügile jõudma.

6-kohaline suureoärase välimusega täiselektriline Navya taksobuss on samm edasi prantsuse idufirma mudelivalikus: 15 kW elektrimootoriga auto suudab kuni 13 tundi järjest pidevalt liikuda, arendada kiirust kuni 80 km/h ning 32A ühendusega kulub aku täislaadimiseks 5 tundi. Valikus on 22 ja 33 kWh akupakk.

TURVALISEM KUI INIMJUHIGA SÕIDUK

Alates 2014. aastast tegutseva ettevõtte fookus on suunatud tuleviku ühistranspordile ning mobiilsusele, mis hõlmaks võimalikult rohkem eri transpordiliike. Navya taksobuss on samm lähemale tavaliiklejale ning üsna selge kindaviskamine näiteks Waymole.

Šveitsis, Prantsusmaal, Saksamaal, Uus-Meremaal, Austraalias ja Singapuris on juba mõnda aega kasutuses Navya 13-15-kohalised isejuhtivad bussid. Ehk on mõni õnnelik eestlanegi Londoni Heathrow lennujaamas sattunud liiklema Navya punatriipu bussiga, mis terminalide vahel kindlal trajektooril sõidab?

Kui monorelss või rööbastel sõitev juhita tramm ning autonoomne lennujaamabuss meie maailmapilti valutult sobituvad, siis hotelli ukse ette vurav juhita taksobuss, mis peab reisija turvaliselt konverentsikeskusse või lennujaama toimetama, on natuke harjumatum kogemus.

6-kohaline mugav bussike, mis näeb välja nagu külaline kaugest tulevikust, sõidab tõenäoliselt palju turvalisemalt kui inimjuht. See suudab valida adekvaatse kiiruse, ennustada liiklusolusid ning vältida ummikuid.

Reisijate ülesandeks jääb vaid lõug laualt kokku korjata ja silmad aknast välja pöörata – Pariis on igal sammul nautimist väärt!

KASUTAJASÕBRALIK JA TURVALINE

Navya suurim koostööpartner “tarkade autode” lahenduste väljatöötamisel on Valeo. Autonom Cab linnatakso multisensorite pakett on disainitud ainult sellele sõidukile mõeldes ja sisaldab muuhulgas 10 lidarit, 6 kaamerat, 4 radarit, 2 GNSS anteeni ja ühte inertsmõõtesüsteemi (IMU).

Sarnaselt reisilennukitele on Navya kõik isejuhtivad süsteemid on kolmekordselt turvatud ning peaksid hakkama saama ka kriitilisemates sõiduolukordades. SAE-taset Navya taksobussi puhul ei avaldata ent meediast on läbi käinud võrdlus Teslaga, millele bussike iga kell pähe tegevat.

4,65 m pikal, 1,95 m laial ja 2,10 m kõrgel ent madalapõhjalisel Navya taksobussil on mugavalt avanev liuguks, sel on 19-tollised rattad ning suurepärane, vaid 5,5-meetrine pöörderaadius. Sõitjateruumis domineerivad kergesti puhastatavad materjalid ja ergonoomilised ümberseatavad istmed.

KONKURENTS ON TIHE ENT VÕITMINE VÕIMALIK

Prantslaste idufirma autonoomseid busse võib Pariisi tänavatel juba kohata: neid on tellinud mitu moodsat finantsettevõtet ning lähiajal peaks lisanduma ka linnaliinisõidukid. Isejuhtivate sõidukite ainus häda on, et nad on esialgu ajast ees ning nende liiklemiseks on vaja turvatud trasse.

Siiski ütleb Navya peadirektor Christope Sapet enesekindlalt, et ettevõte on esimene, mis on suutnud ehitada ja ka teedele tuua täiesti isejuhtivad sõidukid: “Need pole mingid kellegi teise põhjale ehitatud või kohandatud versioonid vaid algusest lõpuni meie enda välja mõeldud robotautod. Me oleme tulnud, et saada esimeseks ettevõtteks, mis suudab pakkuda laia valiku autonoomseid ühissõidukeid.”

6-kohalised taksobussid on juba võitnud poolehoidjaid: Navya kodulehel on avatud tellimisleht ning esimesed 30 taksobussi lähevad Austraaliasse. Prantsuse liiklusamet on andnud nõusoleku Navya isejuhtivate sõidukite testimises osaline olla.

Navya “marsad” võiksid hästi sobida nii hotellidele lennujaamatranspordiks kui transpordiettevõtetele, samas on suur ja seni kasutamata turg autorendiettevõtted – tihtipeale otsitakse suuremat kui 4-kohalist autot, aga sellise rentimine on kallis ning juhilt nõutakse ka eritagatist. Isejuhtiva sõiduki puhul oleks mure murtud – suur auto tuleb ja sõidab ise, kuhu vaja.

Christope Sapet tõdeb, et isejuhtivate sõidukite arendamises on alanud üleilmne võidujooks ning pakub lahkelt oma abi konkurentidele: “Ma ei näe takistust, et Renault’ või Volkswagen ei võiks olla meie kliendid.”

Teisalt – prantslastel oleks oma suurepärase tehnoloogia edasi arendamiseks ja massidesse viimiseks tõepoolest vaja vähemalt ühte strateegilist partnerit, sest suurel osal autotootjatest on oma isejuhtiva sõiduki programm käsil.

Hiljaaegu investeeris Navya Ühendriikides Michigani tehasesse, plaaniga toota ja müüa järgmisel aastal 450 isejuhtivat bussi. Investoritelt on tänavu saadud 30 miljonit eurot, uute mudelite arendamine vajaks aga kordades rohkem raha.

navya

Allikas ja meedia: Navya infoleht, Automotive News

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.