Teisipäev, 18. juuni 2024
Euroopa mainekaim aasta auto valimise konkurss on jõudmas lõpusirgele. Selgunud on Euroopa Aasta Auto 2018 seitse superfinalisti. Suuri üllatajaid ei ole, samad mudelinimed on läbi käinud mitmetelt aasta auto konkurssidelt.

Järjekordne Car of the Year võitja tehakse teatavaks 5. märtsil 2018 aastal Genfi autonäitusel. Finaali valitud seitsme mudeli seast leiame vähemalt ühe tuttuue tegija, mis laiema ajakirjanike ringini alles äsja jõudnud. Suurüllatusena tuleb tänavuse kohtunikekogu koosseis, kust leiab koguni neli naiskohtunikku!

Alfa Romeo Stelvio
Audi A8
BMW viies seeria
Citroën C3 Aircross
Kia Stinger
Seat Ibiza
Volvo XC40

BMW viies seeria jõudis esikuuikusse ka Eesti aasta auto 2018 valimistel ning maandus lõpuks neljandale kohale. Soomes, kus ürituse nimi on Vuoden Auto Suomessa 2018, jõudsid superfinaali Kia Stinger, Opel Insignia, Seat Ibiza, Škoda Kodiaq, Volkswagen T-Roc ja Volvo XC60 – COTYga  sarnaselt on nimekirjas Kia Stinger, EAA-ga on kattusid Insignia, XC60, Kodiaq.

Euroopa Aasta Autoga häälekalt konkureeriv võistlus AutoBest, kus nüüdseks on koos esindajad juba 31st Euroopa riigist, nimetas oma kuus EUROBEST 2018 superfinalisti oktoobri alguses. Alates sellest kevadest on kohtunikekogus ka üks naine!

Honda Civic
Citroën C3 Aircross
Ford Fiesta
Seat Ibiza
Opel Grandland X
Volkswagen T-Roc

AutoBesti algatajaks on Rumeenia populaarne autoajakirjanik Dan Vardie, keda hellitavalt kutsutakse Darth Vaderiks, sest ta julges vastu astuda ECOTY vananenud arusaamadele ning lubas uuest konkursist rõõmu ka Euroopa väikeriikidele ja (eriti) naistele.

Nagu näha, langevad kahe kohtunikekogu valikus kokku C3 Aircross ja Seat Ibiza. COTY on ilmselt esimese kohtunikekoguna valinud superfinalistide sekka Volvo uue nunnumaasturi XC40, mille põhiväärtuseks ei ole mitte selle sarnasus suuremate XC90 ja XC60 maasturitega vaid digitaliseerumine, mis võimaldab uudseid lahendusi nagu autojagamine ja pilveteenused.

Mis aga kokku ei lange, on kohtunikekogu koosseis. Kui aastaid on nõutult käsi laiutatud, et Euroopa Aasta Auto žüriis on vähe naisi (tänavu on neid juba 4!), siis AutoBest paneb täiega – rääkides võrdsusest ja naistest on nad kokku pannud kohtunikekogu, kus on ainult 1 naine.

Kas nende kahe – COTY ja AutoBesti konkursside põhjal on võimalik ette ennustada, milline auto saab kõige rohkem aasta auto tiitleid? Võiks ju arvata, et kui C3 ja Ibiza on mõlemas sees, on tegu võimalike soosikutega. Võitjat täna öelda ei saa, seda küll, et nii Ibiza kui C3 on mõlemad toredad autod.

Seda, kui tõsiseltvõetavad arvukad aasta auto valimised on, kui tähtsaks peavad neid autotootjad ning ostjad, ja kes omavahel õieti diivatsevad, saab lugeda juba 2. detsembri Eesti Päevalehe LP lisast. Ylle Rajasaar võtab põhilised iludusvõistlused, sh EAA seal põhjalikumalt ette.

Allikas ja pilt: COTY

KOMMENTEERI SIIN