California liikluskorraldusamet töötas läbi kõikide tootjate raportid ja jõudis järeldusele, et robotautod ei ole veel valmis inimese abita liiklema. Tehnoloogia areng on sealmaal, et isejuhtivad autod suudavad küll teatud tingimustes ise sõita ent ohuolukorras peab inimene sekkuma.
California liikluskorraldusameti California Department of Motor Vehicles 2018. aasta raportist nähtub, et autonoomsete sõidukite tehnoloogiline areng ei ole sealmaal, et olla valmis täiesti iseseisvaks liiklemiseks. Isejuhtiv auto vajab ohutuks toimimiseks inimest, kes ohuolukorras juhtimise üle võtab.
Raportite tulemused kinnitavad, et robotautod ei ole veel valmis avalikele teedele tulekuks. Erinevate tootjate testid näitavad küll, et robotsõidukid suudavad läbida üle 25 000 km (16 000 miili) ilma inimese sekkumiseta, kuid markide vahel on päris suured erinevused.
Fakt on see, et robotautod ei ole turvalised ilma inimjuhita, kes vajadusel juhtimise üle võtab. Kuigi mõned tootjad teevad suuremaid edusamme, on teised alles lapsekingades.
Enne, kui robotautod tavaliiklusse lubada, on vaja veel palju arendustööd teha, kommenteeris organisatsiooni Consumer Watchdog ekspert Adam Scow.
ROBOTAUTOD CALIFORNIA TEEDEL
2018. aasta jooksul tegid robotautod California teedel ligemale 3,2 miljoni kilomeetri ulatuses testsõite, seda on neli korda rohkem kui aasta varem.
Robotautode arendusega tegelev Google’i üksus Waymo oli möödunud aastal suurima läbisõiduga ettevõte, moodustades ligikaudu poole kogu ülalmainitud kilometraažist.
Nende testiraportite põhjal võttis inimene juhtimise üle 76 korral, mis teeb keskmiseks autonoomselt läbitud distantsiks 16 447 miili (umbes 26 000 km).
Võrreldes 2017. aastaga on toimunud suur edasiminek, toona pidi inimene juhtimisse sekkuma keskmiselt iga 5596 miili tagant. 2018. aasta sügisel antigi Waymole ainsa tootjana õigus testida oma sõidukeid ilma inimjuhita.
General Motorsi üksus nimega Cruise läbis oma testautodega mullu San Franciscos 447 621 miili (üle 720 000 km), inimene pidi sekkuma keskmiselt iga 5205 miili tagant.
Esialgse kava kohaselt lubas Cruise robotautod turule tuua 2019. aasta jooksul ent vaadates tulemusi ja võrreldes neid Waymo omadega, on GM vähemalt aasta jagu maas ning ei tohiks isejuhtivai autosid veel teedele lasta.
UBER JA MERCEDES PÕRUSID
Oluliselt kehvemad lood olid mullu Uberi ja Mercedes-Benzi robotautodega. Uberi testides pidi inimene sekkuma 2,6 korda iga läbitud miili kohta, Mercedese puhul 1,46 korda miili kohta.
California liiklusõnnetuste statistika näitab niisuguste õnnetuste arvu kasvu, milles üheks osaliseks oli robotsõiduk: 2017 oli neid 29, 2018 aga juba 75.
California osariigi territooriumil on õigus autonoomseid sõidukeid testida 62 ettevõttel, aruandekohustus oli mullu vaid nendel, kes tegid testisõite avalikel teedel.
Tesla ei ole aruandeid esitanud, kuigi nende kinnitusel on robotautosid testitud avalikus liikluses kõikjal maailmas.
Ameerika Ühendriikides nõutakse sellekohaseid aruandeid ainult Californias. Ilmselt ei ole ka Euroopas analoogset aruandlusnõuet.
Aruannet sirvis ja tõlkis Lena Murd. Kaanepilt: Waymo