Pühapäev, 13. oktoober 2024
Elektriautode akud on suur probleem nii sõidukite ehitamisel kui utiliseerimisel: akutootmise maht on üleilmselt piiratud, mistõttu kõigile ei jagu ning vanade akude taas- ja uuskasutamisel astutakse alles esimesi samme. Volkswagen proovib näha tervikpilti ja rajab Salzgitteri tehasesse esimese akude taaskasutusüksuse.

Volkswageni tulevikuplaanides on elektrilistel sõidukitel kandev roll, esimesed täiselektrilised sõiduautod on kasutajate käeulatusse jõudmas juba tänavu. Tarbesõidukite osas on asi veelgi kaugemal: e-Crafterid teevad testisõite Eestigi teedel.

Saksa autotootja püüab näha metsa puude taga ning käsitleda elektriautode tootmist kui tervikut. See on vaade kogu protsessile ideeautodest reaalsete sõidukiteni, mis hõlmab tootmist, müüki, müügijärgset teenindust kuni taaskasutuseni välja.

Kuna elektriautode akud on keskkonna mõttes algusest lõpuni suur probleem, tuleks nende tootmisel vältida näiteks lapstööjõu kasutamist ning akude elutsükli lõpus need võimalikult algosakesteks laiali lammutada. Et sõnadel oleks kaal, rajab Volkswagen Salzgitteri tehasesse Saksamaal esimest akude taaskasutusüksust.

OHTLIKUST JÄÄTMEST TOORMEALLIKAKS

Elektriauto akupakk koosneb suurest hulgast akuelementidest ja  ulatub üle kogu elektrisõiduki põranda telgedevahelise pinna.

Aku lööb elektriauto hinna üles ja võtab kõvasti ruumi. Elukaare lõpus on akust saanud ohtlik jääde, mis on tõsine keskkonnaprobleem. Volkswagen usub, et ohtlik jääde võib tegelikkuses olla väärtuslik toormeallikas.

Akude taaskasutusvõimaluste leidmisega tegelevate inseneride eesmärgiks ongi tuua neis sisalduv tooraine tagasi tootmisahelasse.

“Oleme juba kümme aastat tegelnud tooraine taaskasutusvõimaluste uurimisega. Niisuguste toorainete hulka kuuluvad peamiselt koobalt, liitium, mangaan ja nikkel,” selgitas VAG tehnilise planeerimise juht Thomas Tiedje.

Nende materjalide taaskasutamine on oluline ka keskkonnahoiu põhjustel, aidates vähendada tootmise süsinikujalajälge.

Volkswagen Grupis on olemas jätkusuutliku akutootmise oskusteave ja selle pideva edasiarendamisega tegelemine on iseneride igapäevatöö.

Braunschweigi komponenditehas on juba elektriajastuks valmis. Esimesed jõuallikad I.D. elektrisõidukite mudeliperele väljuvad tootmisliinidelt juba selle aasta lõpus.

I.D. mudelipere jõuab tänavu avalikkuse ette ja loodetavasti ka müügile
VOLKSWAGEN HAKKAB ISE AKUSID TOOTMA

Toodetud akud tarnitakse koostetehastesse, esialgu peamiselt Zwickausse, kus 2019. aasta lõpus algab I.D. mudelite tootmine.

Akudega varustatakse ka järgmised selle sarja mudelid: SUV I.D. CROZZ, sedaan I.D. VIZZION ja stiilne minibuss I.D. BUZZ.

Maailma akutootmisest lõviosa on Hiina ja Korea tehaste käes, ainsana autotootjatest suudavad oma tooteid varustada Tesla ja Nissan. Seega ei jää VAG-il oma suurejooneliste plaanidega muud üle, kui leida moodus ise akusid tootma hakata.

Nii ehitabki Volkswagen Group Components akude tootmise piloottehast Salzgitteri tootmisüksuse juurde, aastal 2020 saab sealsamas valmis ka esimene taaskasutusüksus. Akude tootmismahte ja -graafikuid hoiab ettevõte esialgu enda teada.

Akusid saab selles tehases aga taastöötlema hakata kohe 2020. aastal, esialgses mahus 1200 tonni aastas, mis tähendab ligikaudu 3000 sõiduki akupakki.

Järgnevatel aastatel on kavas tehase võimsusi suurendada. Enne 2020ndate lõppu ei ole siiski suures mahus taastöötlemist oodata, sealt edasi hakkab elukaare lõppu jõudma suurem kogus elektriautosid.

LAULUPIDU JA LAADIMISPUNKTID

Esmalt analüüsitakse tagastatud akusid. Seejärel on kaks võimalust: akule antakse niiöelda teine elu või see taastöödeldakse.

“Teise elu” üks võimalusi on muuta akud mobiilsete kiirlaadimisjaamade komponentideks. Selliseid jaamasid saab kasutada näiteks suurüritustel nagu meie laulu-ja tantsupidu. Need töötavad akupanga põhimõttel, mis on tuttav mobillseadmete vallast.

Alternatiiv on kiirlaadimisjaamad varustada vooluvõrguühendusega ja paigutada need maanteede äärde, kus elektriautod saaksid oma akusid laadida.Teise elu saanud akud on selliste lahenduste jaoks ideaalsed.

Akud, mis teist elu elada ei suuda, töödeldakse ümber. Taastöötlemise protsessi käigus komponendid esmalt purustatakse, seejärel eraldatakse sellest nn mustast pulbrist toormaterjalid – koobalt, liitium, mangaan ja nikkel.

Neid saab uuesti kasutada uute akude tootmisel. Tõsi, saadav materjalihulk on kaduvväike ja kulutatud aeg ning raha suur, aga midagi tuleb vanade akudega ette võtta, et need keskkonda reostama ei jääks.

TAASKASUTUSTEHASEID TULEB VEELGI

Salzgitteri tehas alustab pilooprojektina. Toorainega seonduvad tegevused on väga kulukad ja aeganõudvad, nende töötlemismahud kasvavad edaspidi märkimisväärselt. Paljuski just seetõttu soovib ettevõte tooraine taaskasutusega ise tegelda.

Volkswagen Grupil on plaanis taaskasutustehaseid juurde ehitada, seda eeskätt majanduslikel kaalutluste, aga ka keskkonnasäästu ja  -nõudeid arvestades.

Pikemas perspektiivis on seatud ambitsioonikas eesmärk taaskasutada 97 protsenti kogu toorainest. Täna on see 53 protsenti, Salzgitteri üksus peaks selle viima 72 protsendini.

Eesmärgi saavutamiseks tuleb kõvasti pingutada ja rahaliselt panustada, kuid VAG teeb kõik selleks, et muuta tulevikus elektrisõidukite tootmine jätkusuutlikuks.

Materjali tõlkis Lena Murd

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.