Toyota & Hino Motors on valmis ehitanud 70-kohalise vesinikbussi, mis suudab vajadusel toimida varugeneraatorina. Esimesed kütuseelemendiga liinibussid teevad jubaTōkyōs proovisõite, 2017. aastal alustatakse Tōkyō linna Aichi prefektuuri bussipargi täielikku uuendamist ning üleminekut keskkonnasäästlikule vesinikkütusele.
Toyota alustab kütuseelemendiga busside müüki aastal 2017. Enne 2020. aasta olümpiamänge peaks Tōkyōs ringi vurama vähemalt sada keskkonnasõbralikku linnaliinibussi.
Toyota innovaatiline vesinikbuss on 10.525 meetrit pikk, 2.49 meetrit lai ning see mahutab kuni 70 reisijat. Liinibussi kütusesüsteem tugineb Toyota Mirai jaoks loodud, kuid võimsamaks muudetud lahendusel, milles 600 liitrit suruvesinikku on mahutatud kaheksasse kõrgsurvepaaki. Bussil on kaks elektrimootorit ning kaks akupakki.
Nii on võimalik saavutada 235 kWh võimsust, mis võrdub umbes kolme Tesla Model S-ga, see aga omakorda tähendab, et katastroofiolukorras saab bussi kasutada energiaallikana.
Toyota on tegelnud oma Hino bussi- ja veokidivisjonis saastevabade vesinik-kütuseelemendil töötavate busside loomisega juba mõnda aega. Toyota on vesinik-kütuseelemendiga varustatud sõidukite arendamisel järjekindel, hoolimata sellest, et need on elektrisõidukitega võrreldes vähem tõhusad juhul, kui vesinikku genereeritakse vee ja elektri baasil.
Maagaasi reformimisel vesiniku tootmine tekitab aga CO2-saastet, kuigi seda tekib bensiini- või diiselmootoritega võrreldes vähem. Sedagi eeldusel, et metaan kui tuntud kasvuhooneefekti põhjustav saasteaine ei leki – mida see siiski üldjuhul teeb.
Toshiba avas äsja Jaapani suurima vee elektrolüüsi baasil vesinikku tootva tootmisüksuse, kus kasutatakse elektrivõrgu elektrit. Kahjuks pärineb Jaapani elekter siiski enamuses fossiilkütustest, mitte taastuv- või tuumaenergiast.
Ja kuivõrd suurem osa vesinikust toodetakse metaani reformimise teel ja metaani imporditakse, muudab see saasteprobleemi Jaapani jaoks pigem hullemaks. Siiski on järgmise kümne aasta jooksul plaanis toota rohkem vesinikku elektrolüüsimeetodil, osana peaminister Shinzo Abe vesinikku puudutavast tulevikuinitsitatiivist.
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Palju on räägitud võimalusest, rakendada meie igapäevased sõiduvahendid ka jõudeajal midagi kasulikku tegema. Nii saab Wi-Fi ühendusega autost teha koduse hotspoti, elektriajamiga auto aga panna tööle koduse elektrivõrgu heaks – näiteks suvilas ei peaks siis enam kallist võrguga liitumist tegema, sest kohvivee saab keeta ka autoakude abiga.
Toyota on astunud sammu tulevikku ning mõelnud välja lahenduse, kuidas vesinikbussid rakendada ühiskonna teenistusse. Välja on töötatud Tōkyō võimalike kriisiolukordade plaan, kus sada bussi saavad mõne minutiga end linna heaks tööle panna. 100x235kWh on arvestatav võimsus, et hoida töös haiglaid ja kriisikeskusi ning sealjuures teha seda keskkonnasäästlikult. Kummardus jaapanlastele, kes näevad suurt pilti.
VAATA KA VIDEOT SELLEST, KUIDAS TOYOTA KÜTUSEELEMENT TÖÖTAB
https://www.youtube.com/watch?v=LSxPkyZOU7E
Allikas ja meedia: tootja