Pühapäev, 24. november 2024
Poola insenerid ja disainerid on loonud ettevõtte, mis hakkab tootma elektri- ja hübriidajamiga luksuslikke sõiduautosid. Varsovia Motor Company esimene elektriline luksussedaan Varsovia peaks tootmisse jõudma 2018. aastal. Poolakad on järgmised, kes Teslale kinda viskavad, sest auto sõiduraadiuseks ainult elektri jõul on ühe laadimisega vähemalt 350 kilomeetrit.

Ajalooline “Polski Fiat” välja jätta, ei ole poolakatel tänaseni päris oma autobrändi. Mitmed tootjad – Opel, Ford, Fiat, Volkswagen – valmistavad aga oma sõidukeid Poola tehastes. 2015. aastal ehitati Poolas 355 000 sõiduautot, millest valdav osa müüakse Euroopa Liidus.

Varsovia Motor Company on esimene Poola päritolu autotootja, mis loodab teha kaasaegsete sõidukite vallas maailmamõõtu läbimurde ning tulla turule omanäoliste, luksuslike ja kõrgtehnoloogiliste elektri- ja hübriidajamiga sõiduautodega.

varsovia_concept_04

POOLA DISAIN

Varsovia samanimelise ideeauto kujustus pärineb Poola ühelt hinnatumalt, Kadleri disainibüroolt. Varsovia on esimene sõiduauto, mis on Roman Kadleri ja tema meeskonna poolt algusest lõpuni disainitud, seega on sellesse pandud palju hinge, et luua midagi, mis oleks seninähtust täiesti erinev.

Igal autol peab olema oma lugu. Roman Kadler valis selleks Varssavi saamisloo ning inspireerus tuntud muinasloost, kus kalur Warsi ja näkineiu Sawa teineteisesse armuvad, abielluvad ja lõpuks kahepeale ka Varssavi linnale nime annavad. Teisalt kõnetas Kadlerit Varssavi tänane lugu: Poola pealinn on kiiresti arenev ja uuendusmeelne, olles ettevõtjatele järjest ahvatlevam koht äri ajamiseks.

Varsovia disainikeel valiti lihtne ja harmooniline, et rõhutada sõiduki luksuslikkust ja kaasaegsust. Heas proportsioonis, detailideni läbikomponeeritult lakoonilise välisilmega sõiduk püüab pilku tervikuna. Kadler rõhutab, et just merineitsi Sawa on see, kelle sujuvaid ja kauneid kehakumerusi auto nii seest kui väljast edasi püüab anda.

Olgu siis või näkineid ja malbe merineitsi, igal juhul on poolakad Varsovia kujustamisel biiti tabanud – sarnast minimalistlikku disainijoont oleme näinud nii Volvo tulevikupüüdlustes kui ka näiteks Cadillac Escala ideeautos – ning see müüb praegu päris hästi, sest üldine pilt autodisainis on olnud mitu aega üsna üheülbaline.

varsovia_concept_09

UUT MOODI MOBIILNE LUKSUS

Disaini eesmärk on olla kasutaja käsutuses. Poolakad on pööranud erilist rõhku ergonoomikale, pannes selle ja luksuse vahele võrdusmärgi. Salongis on läbiv idee sõitjate järgi kohandumine – istmeid saab nihutada vastavalt sellele, kes autos soovitakse töötada või lõõgastuda või hoopis sõpradega väikest pidu pidada.

Juhiiste on küll alles jäänud, sest isesõitvast autost poolakad esialgu ei räägi, aga kaassõitjate jaoks on kohandatud tagumine rida, kus tänu esimese kaassõitja istme ärajätmisele on oluliselt rohkem mänguruumi. Huvitav, et noobelautode segmendis pole keegi varem sellele mõttele tulnud? Luksuslimusiinis enamasti sõidetakse ju ikka tagareas…

varsovia_concept_11

Uste avanemise puhul on Varsovia disainerid võtnud snitti Rolls-Royce’ilt ja pannud need lahku avanema, mis annab autosse sisenemisel omakorda ruumi ja lisab mugavust.

Materjalid, mida salongis kasutatud, on loomulikult tänapäevale kohaselt intelligentsed, allergiavabad, kerged, tugevad, kohanduvad.

Ökoloogiline aspekt on tähtis, arvata, et Varsovia salongist leiab vihjeid taas- ja uuskasutusmaterjalidele, nii nagu BMW i-seeria autodest, Volvost, Nissanist…

varsovia_concept_12

Tööd saab Varsovias teha nii palju kui jaksad, sest salong on varustatud 19-tolliste suurte ekraanidega, arvuti- ja sidesüsteemidega. Suured ekraanid saab vajadusel eest ära, katuse alla kokku pakkida, kus nad siis funktsioneerivad öösel pigem diskovalgusena, kuvades virtuaalset tähistaevast või – kui keegi soovib lamades koosolekut pidada või kino vaadata – moodustavad hiiglasliku 38-tollise ekraani. Puhas kosmos, ühesõnaga.

Panoraamkatus – olgu siis klaasist või hiiglaekraaniga varjatud -, nihutatavad ja ümber kombineeritavad istmed, panipaigad, lisavidinad loovad mulje pea lõputust avarusest. Äkki pole seda maja enam vajagi, ostaks jahi ja Varsovia ja seilaks maailma servale?

varsovia_concept_13

ISIKLIK INTERAKTIIVNE SPA

Jah, lugesite õigesti. Varsovia noobelautos saab igal sõitjal olema isiklik tervisespa: keha järgi kohanduv iste, individuaalne audio-videosüsteem ja kohtvalgustus loovad võimaluse eraldumiseks “oma mulli”.

Üheksast eraldi disainitud elemendist koosnev iste ümbritseb iga keha selle kujule vastavalt ning võimaldab nii jahutust, pepukeetmist, massaaži kui istme jäikuse reguleerimist. Istmetesse on paigutatud andurid ning autosse kaamerasüsteem, mis võimaldab tuvastada nii kasutaja kehakuju, kehakaalu kui ka meeleolu, ja mõõta pulssi ning selle põhjal anda soovituse parimaks istumisasendiks, muusika- ja valguse valikuks.

Poolakad lubavad, et Varsovia on maailma esimene auto, mis kohandab end sõitja enesetundest lähtuvalt. Tõenäoliselt ei ole nad Kia inseneride saavutustest midagi kuulnud – tervisenäitajaid analüüsiv suur maasturilaadne Telluride on juba isegi avalikult esitletud… Ju siis loeb, kes esimesena päris tootmiseni jõuab.

VARSOVIA ON ELEKTRIAUTO…EI, SIISKI HÜBRIID

Tavapäraselt on poolakad keskendunud Varsovia ideeauto tutvustamisel ümbritsevale ja sisemisele, mainivad muuhulgas ära, et klient saab oma sõidukile soetada ka B7 standardile vastava soomusturvise, aga räägivad vähem sellest, mis kõige tähtsam – jõuallikast.

Tõenäoliselt tuleb kõige kõvemat müügiargumenti otsida auto kapoti alt (ja põranda seest? Akupaki asetus?): tegu on nimelt laiendatud elektrilise sõiduraadiusega hübriidsõidukiga. Ühe laadimisega suudab auto läbida 350 kilomeetrit, sisepõlemismootor lisab sellele veel pool tuhat kilomeetrit. Kõlab juba peaaegu sama hea kui Volvo V60 pistikhübriid, mida 3 aastat tagasi esitleti…

Rohkem kui kaks tonni kaaluva Varsovia tippkiiruseks on “rohkem kui” 200 kilomeetrit tunnis, kiirendus 0-100 km/h “alla viie sekundi” ning jõuallika dünaamika peaks võtma oma headuses silmad ruutu.

varsovia_concept_06

ESMAESITLUS JA TOOTMISMAHUD

Varsovia Motor Company lubab oma esmamudelit esitleda peagi “ühel maailma juhtivatest autonäitustest”, aga ei täpsusta, kus ja millal see täpselt juhtub. Tootmismahuks on märgitud 50 sõidukit aastas ning esimene auto peaks valmis saama 2018.

[huge_it_gallery id=”235 “]

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Olgu, nõus, Teslale on disainiga esitatud väljakutse; vähemalt see, mida me näeme 3D ilupildis, paitab hea välja. Kõige muu osas ei ole Varsovia mitte Tesla vaid kõikide hübriidajamitega luksussõidukite konkurent. Kuigi noobelklassis ei olegi esialgu veel erilist konkurentsi, on vaid kuuldused üks teise järel tootmisse jõudvatest särtsakatest ja hübriidsetest luksusklassi autodest.

Kui keegi sellest üritusest tõelist kasu lõikab, siis Kadleri disainibüroo. Tooteportfoolios auto omamine on igal juhul boonus, isegi kui see auto kunagi päriselt tootmisse ei jõua. Saame näha, 2018. aastani polegi üüratu palju aega jäänud.

Allikas ja meedia: Tootja

Cadillac Escala – idee tõelisest noobelautost

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.