20. aprillil avas Volkswagen oma Wolfsburgi tehases tehnika- ja innovatsioonialase pädevuskeskuse. Volkswageni töötajad hakkavad uusi tootmistehnoloogiaid välja töötama ja katsetama kohapeal, keskuse tootmislähedases keskkonnas. Keskus soodustab veelgi innovatsioonikultuuri edendamist tehases.
„See keskus annab oma panuse, et uuendused jõuaksid tehasesse kiiremini ja edukamalt,“ kommenteeris Jens Herrmann. „Just siia tulevad meie spetsialistid kokku, et katsetada uusi tehnoloogiaid piiratud kasutusega keskkonnas, ent siiski seeriatootmisele lähedastes tingimustes. Niimoodi saame tagada, et uued tehnoloogiad jõuavad sujuvalt tootmisprotsessidesse,“ lisas Herrmann.
Uuenduskeskuses on kuus osakonda: digiteerimine, inimese-masina koostoime (HMI), materjalivood ja -käitlus, kereehitus, koostetöö ning ergonoomika. Samuti saavad spetsialistid oma väljatöötlusi katsetada pidevas kolme- kuni kuuekuises tsüklis ning samal ajal teha töötajatele väljaõpet uue tehnoloogia kasutamiseks.
Digiteerimine muutub aina tähtsamaks kõigis tootmisahela lülides, sealhulgas hoolduses. Praegu töötatakse välja rakendust, mis tootmisliini tõrke korral saadab reaalajas sõnumi hooldusspetsialistide tahvelarvutitele. Edastatavates andmetes on rikkeallikas vahetult näha. Digitaalsüsteem võimaldab ka ennetavat teavitamist peatselt ees seisvate hooldusprotseduuride kohta, mis võimaldab tööviljakust veelgi tõsta.
Tehasenõukogu liige Jürgen Hildebrandt: „Me peame mõistma, et uuenduslikud tehnoloogiad muudavad tootmisprotsessi meie tehastes. On oluline, et meie kolleegid oleksid mitte ainult nendeks muutusteks ette valmistunud, vaid et nad ka proaktiivselt sekkuksid tuleviku autotehase töö kujundamisse. Töö saab igal viisil efektiivsemaks muutuda, kuid see peab samal ajal muutuma ka töötajatele vähempingelisemaks, ergonoomilisemaks ja lihtsamaks.“
„Automatiseerimise tase väärtusahelas tõuseb jätkuvalt,“ ütles tehaseplaneerimise juht André Kleb. „Meie eesmärgiks on stabiilsed ja efektiivsed protsessid, mis meie tööviljakust jätkuvalt tõstavad. Seega on oluline kaasata meie töölisi, tutvustada neile uusi tehnoloogiaid ja õpetada nende tehnoloogiate kasutamist. Samal ajal tahame anda märkimisväärse panuse demograafiliste muutustega toimetulemisse ning hakkame katsetama eakatesõbralikke töökohti. Kõige sellega võimaldabki meil toime tulla uus innovatsioonialane pädevuskeskus,“ lisas Kleb.
„Uus tehnoloogia- ja innovatsioonialane pädevuskeskus katsetab praegu inimese-masina koostoimet (HMI). Selle sihiks on pingerikaste ja rutiinsete tööülesannete automatiseerimine robotite kasutuselevõtuga. Ühes projektis abistavad robotid töötajaid ajami eelmontaažil, kus detailidele ligipääs on raskendatud,“ selgitas tehnoloogia- ja innovatsioonialase pädevuskeskuse projektijuht Thaddäus Kustra.
Töötaja ja robot töötavad vahetult üksteise kõrval sama ajami kallal, optimeerides sel viisil ergonoomiliselt väga keerukat töökohta. Täiendava võiduna lüheneb märkimisväärselt ka ajami eelkoostamiseks kuluv aeg. Katsefaas kestab 2016. aasta suveni, mille järel on kavas see HMI seeriatootmise protsessi integreerida.
Üks pooleliolev materjalivoogude ja -käitluse alane projekt puudutab ultramadalaid juhita veokeid. Selle automaatjuhtimisega süsteemi üks sihte on vähendada kahveltõstukite kasutamist koostetsehhis.
Tänu sõiduki uuele lamedale geomeetriale ja 360-kraadisele pöördevõimele piiratud alal on tulevikus võimalik transportida konteinereid otse paigalduspunktidesse. See tõstab materjalide kohaletoimetamise efektiivsust, kuna töötajad ei pea enam konteinereid transpordisüsteemi küljest lahti ühendama ega neid koosteliini äärde paigutama. Seda süsteemi on materjalilogistikas kavas kasutama hakata enne tänavuse aasta lõppu.
Allikas ja meedia: VW innovatsioonikeskus