LaupÀev, 15. juuni 2024
20. aprillil avas Volkswagen oma Wolfsburgi tehases tehnika- ja innovatsioonialase pÀdevuskeskuse. Volkswageni töötajad hakkavad uusi tootmistehnoloogiaid vÀlja töötama ja katsetama kohapeal, keskuse tootmislÀhedases keskkonnas. Keskus soodustab veelgi innovatsioonikultuuri edendamist tehases.

„See keskus annab oma panuse, et uuendused jĂ”uaksid tehasesse kiiremini ja edukamalt,“ kommenteeris Jens Herrmann. „Just siia tulevad meie spetsialistid kokku, et katsetada uusi tehnoloogiaid piiratud kasutusega keskkonnas, ent siiski seeriatootmisele lĂ€hedastes tingimustes. Niimoodi saame tagada, et uued tehnoloogiad jĂ”uavad sujuvalt tootmisprotsessidesse,“ lisas Herrmann.

Volkswagen innovatsioon

Uuenduskeskuses on kuus osakonda: digiteerimine, inimese-masina koostoime (HMI), materjalivood ja -kĂ€itlus, kereehitus, koostetöö ning ergonoomika. Samuti saavad spetsialistid oma vĂ€ljatöötlusi katsetada pidevas kolme- kuni kuuekuises tsĂŒklis ning samal ajal teha töötajatele vĂ€ljaĂ”pet uue tehnoloogia kasutamiseks.

Digiteerimine muutub aina tĂ€htsamaks kĂ”igis tootmisahela lĂŒlides, sealhulgas hoolduses. Praegu töötatakse vĂ€lja rakendust, mis tootmisliini tĂ”rke korral saadab reaalajas sĂ”numi hooldusspetsialistide tahvelarvutitele. Edastatavates andmetes on rikkeallikas vahetult nĂ€ha. DigitaalsĂŒsteem vĂ”imaldab ka ennetavat teavitamist peatselt ees seisvate hooldusprotseduuride kohta, mis vĂ”imaldab tööviljakust veelgi tĂ”sta.

TehasenĂ”ukogu liige JĂŒrgen Hildebrandt: „Me peame mĂ”istma, et uuenduslikud tehnoloogiad muudavad tootmisprotsessi meie tehastes. On oluline, et meie kolleegid oleksid mitte ainult nendeks muutusteks ette valmistunud, vaid et nad ka proaktiivselt sekkuksid tuleviku autotehase töö kujundamisse. Töö saab igal viisil efektiivsemaks muutuda, kuid see peab samal ajal muutuma ka töötajatele vĂ€hempingelisemaks, ergonoomilisemaks ja lihtsamaks.“

„Automatiseerimise tase vÀÀrtusahelas tĂ”useb jĂ€tkuvalt,“ ĂŒtles tehaseplaneerimise juht AndrĂ© Kleb. „Meie eesmĂ€rgiks on stabiilsed ja efektiivsed protsessid, mis meie tööviljakust jĂ€tkuvalt tĂ”stavad. Seega on oluline kaasata meie töölisi, tutvustada neile uusi tehnoloogiaid ja Ă”petada nende tehnoloogiate kasutamist. Samal ajal tahame anda mĂ€rkimisvÀÀrse panuse demograafiliste muutustega toimetulemisse ning hakkame katsetama eakatesĂ”bralikke töökohti. KĂ”ige sellega vĂ”imaldabki meil toime tulla uus innovatsioonialane pĂ€devuskeskus,“ lisas Kleb.

„Uus tehnoloogia- ja innovatsioonialane pĂ€devuskeskus katsetab praegu inimese-masina koostoimet (HMI). Selle sihiks on pingerikaste ja rutiinsete tĂ¶Ă¶ĂŒlesannete automatiseerimine robotite kasutuselevĂ”tuga. Ühes projektis abistavad robotid töötajaid ajami eelmontaaĆŸil, kus detailidele ligipÀÀs on raskendatud,“ selgitas tehnoloogia- ja innovatsioonialase pĂ€devuskeskuse projektijuht ThaddĂ€us Kustra.

Töötaja ja robot töötavad vahetult ĂŒksteise kĂ”rval sama ajami kallal, optimeerides sel viisil ergonoomiliselt vĂ€ga keerukat töökohta. TĂ€iendava vĂ”iduna lĂŒheneb mĂ€rkimisvÀÀrselt ka ajami eelkoostamiseks kuluv aeg. Katsefaas kestab 2016. aasta suveni, mille jĂ€rel on kavas see HMI seeriatootmise protsessi integreerida.

Üks pooleliolev materjalivoogude ja -kĂ€itluse alane projekt puudutab ultramadalaid juhita veokeid. Selle automaatjuhtimisega sĂŒsteemi ĂŒks sihte on vĂ€hendada kahveltĂ”stukite kasutamist koostetsehhis.

TĂ€nu sĂ”iduki uuele lamedale geomeetriale ja 360-kraadisele pöördevĂ”imele piiratud alal on tulevikus vĂ”imalik transportida konteinereid otse paigalduspunktidesse. See tĂ”stab materjalide kohaletoimetamise efektiivsust, kuna töötajad ei pea enam konteinereid transpordisĂŒsteemi kĂŒljest lahti ĂŒhendama ega neid koosteliini ÀÀrde paigutama. Seda sĂŒsteemi on materjalilogistikas kavas kasutama hakata enne tĂ€navuse aasta lĂ”ppu.

Allikas ja meedia: VW innovatsioonikeskus

KOMMENTEERI SIIN