Reede, 14. juuni 2024
Uberi taksoteenust pakkuvate autojuhtide tulevik paistab värvitu ja perspektiivitu: äsja tuli teade, et Volvo ja Uber on alustanud suuremahulist koostööd isesõitvate autode, sh. taksode arendamisel. Esimesed isesõitvad Uberi-taksod hakkavad kliente vedama juba tänavu augustis.

Kuidas vaigistada vaidlust, kas Uber on koššer või mitte? Väga lihtsalt! Tuleb kampa võtta moodne Hiina autotootja Geely, mille omanduses on muuhulgas “see üks ja ainus rootsi auto” Volvo ning panna alus tõhusale koostööle, teel autonoomsete sõidulahenduste juurutamisele.

Üsna pea pole enam mõtet küsida, kas Uberi sõit on võrdne taksosõiduga, vajaks maksumeetmete karmistamist või litsentside ühtlustamist – klient tellib endale äpi kaudu auto, mis veereb kohale ja viib sihtpunkti. Tõsi, vähemalt esialgu istub autos ka juht, küll rohkem ilu pärast, näpp õrnalt roolile toetumas…

PILOOTPROJEKT KÄIVITUB JUBA AUGUSTIS

Esimesed “juht-on-ainult-ilu pärast” – Uberi Volvo XC90 luksusmaasturid alustavad Ühendriikides, Pittsburghi linnas teenusepakkumisega veel selle kuu jooksul. Kuna tegu on pilootprojektiga, siis klient selle sõidu eest maksma ei peagi. Geniaalne! Katsuge ära arvata, mitu inimest tahab pärast 2016. aasta augustit tellida veel “juhiga Uberit”? Tahtmine on taevariik, eksperimendis osaleb esialgu vaid paarkümmend sõidukit.

Küll aga oleks huvitav jälgida klientide reaktsioone, kes peavad – lisaks sõidujagamisele – jagama autot ka kahe (!!!) Uberi-tüübiga. Nimelt istub lisaks “oh-ma-olen-lihtsalt-ilus”-juhile autos ka “ma-kõike-näen-ja-analüüsin”- tarkpea, kes toimuva kohta märkmeid teeb ja need siis Geely ja Uberi peamajadele edastab.

Inimfaktori teatavat tähelepanematust arvestades on Uber-Volvo mähitud ka kaameravöösse, mis jälgib ja salvestab kõik teekonnad. Küsime nüüd uuesti, mitu inimest tahab pärast 2016. aasta augustit tellida “juhiga Uberit”? Kohe näha, et traditsioonid on siinse rahva seas au sees.

EESMÄRGIKS UUS, ISESÕITEV MUDEL, AGA SIISKI VOLVO!

Ehkki Pittsburghi pilootprojektis on kasutusel autonoomsete sõidutehnoloogiatega XC90 luksusmaasturid, on Volvo ja Uberi koostöö tegelik eesmärk luua SPA-põhjale täiesti uus sõiduk, nn. Uberi isesõitev takso. SPA põhjale on Volvo seni ehitanud kõik uue 90-seeria sõidukid: lisaks XC90 maasturile ka S90 sedaani ja universaalkerega V90ne.

Skaleeritav SPA võimaldab “peale ehitada” mistahes ilmega suure-keskklassi sõiduauto või isegi väikebussi. Nõnda pole utoopia seegi, et edaspidi vuravad ringi isesõitvad-isemõtlevad Uberi- taksobussid.

Volvo tegevjuht Håkan Samuelsson pakatab optimismist, sõnades, et Uber on üks maailma juhtivaid tehnoloogiaettevõtteid ning Volvol jääb üle vaid uhkust tunda, et sündimas on ajalooline koostööprojekt: “See koostöö juhib Volvo autotööstuse kaasaegse tehnikarevolutsiooni südamesse!”

VOLVO JA UBER JÄTKAVAD KA ISESEISVATE ARENDUSTEGA

Revolutsioon või maailmavallutus, aga lisaks ühiselt planeeritavale autonoomsele taksoautole jätkab kumbki koostööpartner ka oma asja ajamist: Volvo läheb oma teed elektrisõidukite suunal ning Uber peab ise välja mõtlema, mis võiks olla vastus Volvo DriveMe-tehnoloogiatele, sest seda maailmaimet pole Volvol kavatsustki Uberi käsutusse anda.

Isesõitvate autode võidujooks on just paaril viimasel nädalal õige hoo sisse saanud ning algas see Fordi teadaandega, et nüüd see tuleb – täiesti isesõitev Sinine Ovaal. Tõsi, Ford näikse rohkem panustavat pedaalide eemaldamisele – nende nii umbes viie aasta pärast müügile jõudev isesõitja tuleb ilma gaasi-ja piduripedaalita…

Uberi juhtidele ja neile, kes on kaalunud “uberjuhiks” saamist, on lohutuseks teadmine, et ükski “nüüd-ma-olen-lihtsalt-ilus-roolis”-muutus ei sünni üleöö.

Ehkki isesõitev auto on käegakatsutav reaalsus, tuleb enne tehisintellekti teedele lubamist ühtlustada tonnide kaupa seadusandlust, seada valmis teed ja muu infra, õpetada inimesed toimuvasse suhtuma… Nii, et – tõstke uuesti käed, kes tahab praegu kohe end usaldada päris ise sõitva takso hoolde? Eks ole. XC90 on selletagi väga viis auto!

Allikas ja pildid: tootja ja sõidutaja

Uus Volvo V90: peaaegu isejuhtiv esinduslik universaalauto

Suur naistelemmik XC90: sõidab seal, kus vaja

KOMMENTEERI SIIN