Neljapäev, 28. märts 2024
Reisides on suur tõenäosus kokku puutuda pagasiga seotud probleemidega. Paljud mured oleksid aga olemata kui jälgiksime reisile minnes mõnd lihtsat soovitust. Alljärgnevalt kümme nippi, mida on jaganud lennuettevõtted ise.

Harva on võimalik minna lennureisile kaks kätt taskus. Pagasiga – olgu siis suure kohvriga või vaid käsipagasiga – juhtub peaaegu alati midagi.

Tallinna Lennujaamaga ei saa võrrelda ühtegi suurt lennujaama, sest siin käib pagasi kaalumine ja lennule saatmine kiiresti ja väga viisakalt. Suurtes lennujaamades looklevad tihti tunnised kohvrijärjekorrad.

Moodsamates hub-ides on olemas ka pakiloovutuse automaadid ent pahatihti läheb masinal midagi nässu ning ikkagi tuleb paluda ja oodata teenindajate abi.

Teatud lennufirmade puhul võid sa vahetult enne pardaleminekut kogeda kontrolöri hävitavat pilku ja kuulda iroonilist “proovime selle pagasi nüüd mõõtudesse suruda” käsku: näiteks Air Balticu puhul on peaaegu kindel, et kohver või kott tuleb enne pääslast pääsemist üle mõõta kui see teenindajale vähegi kahtlane tundub.

Ja kui sa siis närvitsedes – lennureis põhjustab jätkuvalt suurele osale inimestest stressi – oma kohvrit kohe nõutud raami suruda ei suuda, lendab teenindaja peale nagu raisakull ning hakkab nõudma lisaraha pagasi eest.

Seega, probleemide puudumise üle kurta ei saa ei enne lendu, lennu ajal ega ka sihtkohta jõudes. Lennukis võib pagas lahtisest luugist sülle kukkuda, see ei pruugi pakisahtlisse mahtudagi, mõni kaasreisija võib seda nätsutada või viib pardateenindaja selle üldse kuskile teise kohta.

Kui aga evida optimistlikku, see-eest humoorikat eelhäälestust (juhtub kõigiga, mitte ainult sinuga), ning järgida lennukompaniide jagatud kümnest nõuandest kasvõi kolme, muutub reisimine oluliselt mugavamaks ja stressivabamaks.

1. Võta vähem asju kaasa

Kõige lihtsam võimalus pagasi kadumist ja hilinemist vältida on reisida ainult käsipagasiga. Enamik lennufirmasid lubab salongi võtta ühe ühiku käsipagasit ja ühe isikliku eseme.

Lisaks on eritingimused lapsekäru, turvahälli, muusikariistade, kaamerate ja meditsiiniliste abivahendite reisijateruumi kaasa võtmise kohta. Nendega võiks end aga enne reisi kurssi viia. Abi saab lennuettevõtte infotelefonilt.

2. Tee oma kohver kergemini märgatavaks

Kui kõik kohvrid on ühtemoodi mustad, siis tee midagi selleks, et sinu kohvrit oleks kergem nende seast leida – näiteks võib olla kasu värvilisest paelast käepideme ümber või mõnest kleebisest kohvri küljel.

Kui reisid rohkem kui ühe kohvriga, siis need enamasti üksteise järel pagasilindile ei jõua – seetõttu on eristuvatest tunnustest nende tuvastamisel kindlasti abi.

3. Pane oma kontaktanded kirja

Paljudel kohvritel on spetsiaalne koht aadressilipiku jaoks. Pane sinna kirja oma nimi ja kontaktandmed. Kui kirjutad aadressi, siis ikka sellise, kuhu tuleks kohver toimetada juhul kui sinu ja pagasi teed on kogemata kombel lahku läinud.

Abi on sellisest meiliaadressist, millele ka reisi ajal ligi pääsed. Nutikas oleks sama info ka kohvri sisse panna. Pisikese aadresskleepsuga võiksid olla varustatud ka kõik need asjad, mis on väärtuslikud ja reisivad eritingimustel – muusikariistad, jalgratas, kaamerad jms.

4. Kontrolli pagasilipikul olevat infot

Kui annad lennujaamas pagasi ära, siis kontrolli, kas pagasilipikule läks kirja korrektne info. Kõige olulisem on lähte- ja sihtlennujaama info, mis kirjutatakse kolmetäheliste lühenditena.

Juhul, kui sa nende lennujaamade nimesid ei tea, siis küsi üle. Sageli on lipikul kirjas ka lennunumber ja reisija nimi. Kontrolli, et kohvri külge pandud lipikul ja sinu käes oleval pagasilipikul oleks sama info.

5. Jõua pagasilindini enne, kui su pagas sinna jõuab

Kui lennuk jõuab väravasse, suundu kohe saabuva pagasi alale. Suurtes lennujaamades võib olla päris mitmeid pagasikarusselle. Õiget pagasilinti aitavad leida infotablood ent kui jääd hätta, palju julgelt abi lennujaama töötajatelt.

Tavapäraselt juhatavad viidad maandunud reisijad pakitagastusse ning seal on iga lindi juures ekraan, kuhu kuvatakse saabunud lennu nimi. Kui tead, kust tulid, saad kätte ka oma kallisasjad.

Ja ära närvitse lennukis ega hüüa ahastades, et pead ruttu oma kohvriga kokku saama: isegi, kui sa väljusid lennukist viimasena, jõuad pagasilindi juurde arvatavasti siiski enne, kui kohvrid sinna jõuavad.

6. Ära viivita pagasi lindilt võtmisega

Selleks ajaks, kui kohvrid pagasilindile jõuavad, on lindi ümber kogunenud palju rahvast. Tagasihoidlikkus siin küll mingi voorus ei ole, astu aga lindile ligi ja haara oma kohver kohe, kui seda märkad.

7. Hoia liikuvast lindist eemale

Kui jõuad pagasilindi juurde enne, kui see liikuma hakkab, siis võib tunduda väga ahvatlev selle äärele istuda või lasta lapsel seda teha.

Ära nii tee! Lint võib iga hetk liikuma hakata ilma igasuguse hoiatussignaalita. Seda pole küll vaja, et pagasiootamine kiirabiga lõpeks.

8. Kontrolli enne pagasialalt lahkumist, kas kõik asjad on olemas

Kui oled oma kohvri kätte saanud, kontrolli üle, kas sinu pagasilipiku ja kohvri küljes oleva lipiku info on sama. Kui see nii ei ole, siis oled ilmselt kaasa haaranud vale kohvri.

Kui nii juhtus, siis aseta see lindile tagasi. Kui aga avastad vea alles pagasialalt väljaspool, siis oled kohustatud võõra pagasi tagastama kas lennufirmale või otse omanikule.

Ja veel – vaata üle ka see, et sa said kätte kõik kohvrid, millega reisile tulid. Väsinult kipuvad asjad ununema, seega ei teeks paha kõik enne lennujaamast lahkumist üle kontrollida.

9. Ole valmis selleks, et pagas võib kaduda või kahjustuda

Mõnikord juhtub ära antud pagasiga õnnetusi ka siis, kui kõik ettevaatusabinõud olid täidetud. Aga ettenägelikkus aitab kadunud kohvrit kergemini leida ja kahjustatud või kadunuks jääva pagasi eest kompensatsiooni hõlpsamalt kätte saada.

Abiks on sellised nipid: tee kohvrist ja selles olevatest asjadest pilt, pane kirja kohvri tunnused: kaubamärk, värv, mõõtmed; samuti on kasuks, kui on alles kohvri ja selles olnud esemete ostukviitungid.

10. Enne lahkumist kontrolli, ega su pagas ei ole kahjustada saanud

Kuigi lennufirmad loevad kohvrile tekkinud kriime, kadunud rattaid või katkiseid käepidemeid normaalseks kulumiseks ja nende eest kompensatsiooni ei maksa, siis suurema kahjustuse puhul anna sellest lennufirmale esimesel võimalusel teada. Seda tuleb teha kirjalikult.

Kõige parem on seda teha enne lennujaamast lahkumist. Kõige lihtsam on lennujaama infopunktist uurida, kas sinu lennufirmal on olemas esindus. Kui jah, sammud nende lauda ja esitad avalduse. Kui ei, siis võta appi püha Internet, ava ettevõtte koduleht, leia avalduse blankett ja tegutse.

Kaebuse esitamisel järgi lennufirma soovitusi ja küsi vajadusel abi nende klienditeeninduselt. Samuti hoia intsidendi kohta vormistatud dokumendid kindlas kohas alles. Kui sa ise siiski ei viitsi asjaga tegeleda, kasuta mõne reisiprobleemidega tegelemise teenust osutava firma abi.

Lennuettevõtete abiga Lena Murd. Kaanepilt: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN