Neljapäev, 19. detsember 2024
Veebikonstaabel Andero Sepp esineb seekord hoopiski autoputitaja rollis ning võtab ette autotulede poleerimise. Ta soovitab mitte uskuda kõike, mida veebimeedias kirjutatakse vaid teha asju korralikult, nii nagu ta alljärgnevalt selgitab. Kirgaste laternate terviseks!

Enamasti teatakse mind veebikonstaablina, väiksem seltskond teab mind kui fotograafi ja veel väiksem seltskond teab mu huvist autode iluravi kohta. Just selle viimase ja esimese punkti koosmõju on tänase kirjutüki koostamise tõuketeguriks.

Pime aeg on käes ja autode tuled muutuvad nüüd kõvasti tähtsamaks kui need olid suvel. Parklates ringi liikudes jääb silma päris muljetavaldav kogus autosid mille esituled on minetanud igasuguse sära, hea et valgus veel kuidagimoodi läbi paistab.

Sattusin paar päeva tagasi lugema ühte kirjatükki tuhmunud tulede ise korda tegemisest. Soovitus oli umbes selline, et mine autokauplusesse ja osta tulede taastamise komplekt, noo tegelikult saab seda komplekti lisaks veel ehituspoest, supermarketist jne, ning tee oma tuled ise kodus korda pakis oleva juhendi järgi. Jah, see toimib, jah see annab tulemuse aga pigem mitte kauakestvat tulemust.

PEAMISED TUHMUMISE PÕHJUSED

Läbisin sama kadalipu ise, tõsi tagatuledega (C6 Avant omanikud teavad millest räägin). Aga enne tööle asumist oli minu jaoks oluline mõista miks tuled tuhmistuvad ja sellest johtuvalt valida sobilik parandus.

Peale pikka lugemist võib põhjused jagada kaheks, tootmise-/materjalipraak (C6 luugituled) ning lakikihi kuritarvitamine. Esitulede epideemilise tuhmistumise saab panna just selle kuritarvitamise arvele.

Kes ei tea, siis autode tuled ei ole mitte puhas plastik vaid on üle lakitud tulede plastpinda kaitsva UV kindla lakiga. Seega põhjus lühidalt võiks olla selline, et esituled saavad kõikvõimalikku kivi ja sodi. See tekitab kriime, mikromõrasid ja täkkeid lakikihti.

Lugeja võib nüüd mõelda: aga seda saab ka lakitud autokere ju! Tõsi, ent on üks asi mida autokere ei saa ja see on surve all pihustatav klaasipesu vedelik. Mäletan ühte C4 kerega masinat, millel mõnda aega lasi pihusti klaasipesu vedelikku katusele – see sõi lõpuks laki tuhmiks!

Ja siin ongi see põhjus, tuled matistuvad kuna mikromõrad, täkked, neisse pääseva UV kiirguse mõjul, ja klaasipesuvedelik avaldavad lakile oma mõju ning lõpuks ei ole autol enam valguallikaks xenon tuled vaid xenon lahendusega hädavaevu hõõguvad küünlad.

Selle teadmise pinnalt jätsin kõrvale supermarketi/autokaupluse tulede taastamise komplektid. Nende sisu on lihtne: erineva abrasiivsusega liivapaberid ning poleerpadjad, trelli otsa käiv tarvik või käsilihviks klots, poleerpasta, parimal juhul veel mingi kaitsevaha lõppviimistluseks.

LAKIKIHI ALL ON PLASTIK

Tööprotsess sisuliselt tähendab lakikihi pealt tuhmistunud kihi eemaldamist liivapaberiga ning seejärel selle läbipaistvaks poleerimist. Aga vaadates mõne auto tulesid siis ei jää sellest lakikihist just ülearu palju järgi.

Kui lakki peal ei ole siis pääseb UV-kiirgus otse plastikuni ja kolletunud plastikut on juba keerulisem/võimatu taastada. Lõpuks võib see tähenda kallist väljaminekut uute tulede näol.

Jah, siin võib ju rääkida kaitsevahast aga vaha saab eemaldada alkoholi sisaldava ainega ja mis annab talvisele klaasipesuvedelikule tema külmakindluse? Ühesõnaga talvel see vaha kaua ei püsi ja vaevalt keegi iga hommik oma tulesid kiirvahaga katta viitsib.

Seega läksin mina „keerulisemat“ teed. Noh, tegelikult ei erinegi see väga taastamise komplektist, ainult kettad olid suuremad, poleer jäi ära ja kaitseaine asemele sai lakk.

KUIDAS TEHA NII, ET ON TEHTUD?

Mina soetasin komplekti liivapabereid autovärve müüvast kauplusest: P240, P320; P500, nendega ja tavalise odava ekstsentriklihvijaga teostasin tulede lihvimise, eemaldasin lakikihi täiesti teadlikult. Seejärel liivapaberid P800; P1000; P2000 millega käisin tuled üle märglihviga (lihvitavat pinda tuleb lihvimise ajal niiskena hoida).

Profid küll ütlesid hiljem, et P800 juures oleks võinud ka lõpetada sest päris siledaks ei tasu lasta. Iga lihvimise vahel puhastasin tuled tolmust ja jäägist isopropüülalkoholi (lakibensiiniga pidavat parem olema, aurustub aeglasemalt!) ning mirkofiiberlapiga.

Peale seda kui P2000 lihvimine oli lõpetatud puhastasin tulede pinnad uuesti põhjalikult ja oli järg teipimise (et lakk ei satuks sinna kuhu pole vaja katad ebavajalikud kohad teibi ja paberi/kilega) ning lakkimise käest.

Selleks tarbeks soetasin SprayMaxi toodetud nakkekrundi ja 2-komponentse laki, viimane on oluline, sama lakki kasutatakse auto kerel, suvaline spray lakk kuskilt ehituspoest ei ole mõeldud autode jaoks ning ei taga pikaajalist kaitset.

Kõigepealt 2 kihti nakkekrunti, kuivamine, seejärel 2 kihti lakki, taas kuivamine ja tuled autole külge. Vahe on märgatav ning püsib kindlasti kauem kui suvaline taastamise komplekt.

Kogu lakkimiseks vajalik juhend on lakipurkidel toodud. Kogu kulu rahaliselt kuskil 35€, ajaline kulu ilma kuivamiseta kuskil 2 tundi.

KATSETA JA KUTSU ABI KUI VAJA

Kes nüüd ise tegemisele mõtlema hakkas aga kõhkleb oma oskustes, siis mine osta vajalikud tooted ära ja osta üks odav spraylakk ehituspoest. Läbipaistva plastikust kasti leiad ehk kodust, proovi selle peal järgi enne kui auto kallale lähed.

Ja kui ise teha ei taha siis pöördu töökoja poole kes teab mis teeb. Kindlasti ei ole see nii kallis kui uued tuled, auto visuaal saab ilusam ja pimedad teed valgemad!

autotulede
Vajalikud vahendid

Pildid: Andero Sepp

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.