Suvel sagenevad autodesse sissemurdmised. Lootus, et õnnetused käivad mööda kive ja kände, sureb hetkel kui avastad purustatud küljeklaasi. Videoeksperiment tõestab, et autosse saab sisse häkkida loetud sekunditega. Päevas langeb kuritöö ohvriks vähemalt 1 inimene.
KUIDAS ENNETADA VARGANÄGUSID
• Sulge alati autouksed. Isegi korraks autost eemaldudes aktiveeri autoalarm.
• Ära unusta autosse väärtuslikke esemeid. Ka mõneks minutiks autost lahkudes võta alati kaasa telefon, rahakott ja muu väärtuslik. Spordi- või poekott pane tagaistmelt pakiruumi, soovitavalt juba enne parklasse sõitmist.
• Sulge autoaknad täielikult. Õhuvahe tõttu võib mõnedel sõidukitel salongianduri tundlikkus väheneda ja see jätab varastele rohkem aega tegutsemiseks.
• Hoia autosalong puhas – ka tühi kott või suitsupakk võib vargale paista atraktiivsena, et autoaken purustada.
• Teisaldatavad navigatsiooniseadmed võta kaasa, pane kindalaekasse või istme alla.
• Pargi hea nähtavusega ja valgustatud kohta, et auto ei jääks aedade, põõsaste või suurte autode varju.
• Kui märkad enda või kellegi teise auto ümber kahtlast tegevust, teavita politseid.
• Ära jäta ka mobiiltelefoni autosse laadima – kindalaekasse viivad juhtmed või aknale kinnitatud navigatsiooniseadmete tarvikud ja videoregistraatorid võivad tõmmata tähelepanu.
SUVI ON VARGUSTE AEG
„Meie statistika järgi on autoklaaside lõhkumise ja autodest varguste hooaeg just suvel ja suuremate ürituste ajal,“ tõdeb If Kindlustuse kahjukäsitluse osakonna juht Taavi Kiibus.
„Kutsume inimesi üles oma asju mitte nähtavale jätma, sest autosse jäänud isiklikud asjad äratatavad varastes soovimatut tähelepanu.“
Eriti tähelepanelik tuleb olla suveüritusi külastades ning kaubanduskeskuste ja terviseradade parklates.
Samuti ei ole tavatu, et ka tänavale pargitud autodesse sisse murtakse. Võimalusel tuleks parkimiseks valida valgustatud tänavad või turvakaamerate vaatevälja jäävad alad.
TEAVITA ALATI POLITSEID
Sõiduki küljeklaasi lõhkumisest ja kaduma läinud asjadest tuleks koheselt teavitada politseid hädaabinumbril 112.
Põhja prefektuuri kriminaalbüroo talituse juht Toomas Jervson rõõmustab, et inimeste teadlikkus on kasvanud ja tänu sellele on aastate jooksul langenud autosse sissemurdmise ja varguste arv.
Siiski on tänavu kuue kuuga politseile laekunud keskmiselt 30 juhtumiteadet kuus ehk teisisõnu langes iga päev üks inimene varguse ohvriks.
“Kui inimene ei jätaks ühtegi eset, ka pealtnäha väheväärtuslikku kotti, autos nähtavale kohale, siis neid juhtumeid oleks veel vähem,“ soovitab Toomas Jervson.
KINDLUSTUS AITAB
Katkine küljeklaas vahetatakse If Kindlustuse kasko kliendile ilma omavastutuseta lähima koostööpartneri juures, nimekirja leiab If Kindlustuse kodulehelt või helistades Kindlustustelefonile 777 1211.
Kui asjad varastatakse kindalaekast või pagasiruumist ja auto oli lukustatud, siis If Kindlustuse Superkasko Luxi olemaolu korral hüvitatakse ka varastatud esemete maksumus kuni 1000 euro väärtuses.
Allikas ja meedia: If kindlustus