Esmaspäev, 7. oktoober 2024
Eesti Ornitoloogiaühingu andmebaasi on pooleteise kuuga lisandunud üle saja teate teedel hukkunud lindudest. Just praegu peaksid autojuhid sõidu ajal ettevaatlikud olema, sest juunis lahkuvad paljud noorlinnud pesast.

Pooleteise kuu jooksul on Eesti Ornitoloogiaühingu andmebaasi lisatud rohkem kui sada teadet teedel hukka saanud lindudest.

Juunis lahkuvad paljud noorlinnud pesast, mistõttu võib sageneda värskelt lennuvõimeliseks saanud lindude sattumine autoteedele. See on iga-aastane probleem ning võiksime sellega nüüdseks osata ka arvestada.

Teateid linnulaipadest tuleb iga päev

Tähelepanelikud liiklejad ehk need, kes on teadlikud võimalusest linnulaipade kohta teade saata, on 7 nädala jooksul ornitoloogiaühingu loodud kaardirakendusse sisestanud 123 märget liikluses hukka saanud lindudest.

Arvestades teadlike inimeste hulka (neid on vähe!) on seda siiski kolm korda rohkem kui möödunud aastal eElurikkus andmebaasi kaudu laekunud teateid autoteedel hukkunud lindudest.

Näide: 27. mail sai autorataste all hukka Muraste mõisapargis pesitsenud händkakk. Varem on samas kohas hukkunud ka kodukakk. Ühel pool teed on heinamaa, teisel pool park. Autod kihutavad aeglustamata nende vahelt läbi.

7. juunil sõideti Lihula raba lähedal kaherealisel maanteel siledaks kadakatäks. 27. aprillil Audru külje all jäi auto alla sinikael-part. Sama juhtus 5. juunil Uuemõisas, Haapsalus. Mais hukkus Karksi-Nuia kandis pisike kodukakk. Näiteid on… üle saja.

Võta kiirus maha!

Ornitoloogiaühing palub autojuhtidel olla tähelepanelik, sest juunis lahkuvad paljud noorlinnud pesast ning sagedamini võivad teedele sattuda äsja lennuvõimeliseks saanud pojad.

Lindudega kokkupõrgete vältimiseks tuleb jälgida piirkiirust ja vajadusel aeglustada. Liikluse asjatundjad aga soovitavad järgida piirkiirusi ning mitte teha “pluss kümmet”. Mida aeglasem sõidukiirus, seda suurem on ka autojuhi nägemisväli ning seda tõenäolisemalt ta väikest elusolendit märkab.

Märgates lennuvõimetute poegadega linnupesakonda teed ületamas, tuleks auto kinni pidada ja anda teistele liiklejatele takistusest märku ohutuledega.

Teateid teedel hukkunud lindudest ootab ornitoloogiaühing kuni novembri alguseni. Vaatlused saab sisestada kaardirakendusse www.eoy.ee/teedel-hukkunud-linnud/.

Kogutud andmed aitavad hinnata liikluse mõju Eesti linnustikule.

Allikas: Eesti Ornitoloogiaühingu pressiteade

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.