Hyundai Ioniq võitis tänavu 25 naiskohtuniku südamed ning Maailma Naiste Aasta Auto 2017 tiitli. Ülitihe konkurents tingis hääletamisprotsessis muudatuse. 5 päeva enne lubatud võitja väljakuulutamist nulliti senine tulemus ja kohtunikel tuli teha uus punktipõhine hääletus. Ioniq võitis ülekaalukalt.
Nii dramaatilist Maailma Naiste Aasta Auto valimist kui tänavu ei ole kohtunikekogu silmad enne näinud. Vahetult enne finišit võeti vastu ühine otsus, lükata kõrvale nn tundepõhine hindamine ning võtta kasutusele punktisüsteem.
UUENENUD HÄÄLETUSPROTSESS
Esimeses voorus nimetab iga kohtunik 6 kategoorias 4 tema meelest parimat autot, mis sel aastal on turule jõudnud. Kohtunike isiklikust edetabelist moodustub 60-mudeliline Master List, kus igasse kategooriasse jõuab 10 enim nimetatud mudelit, millest omakorda tuleb kohtunikul valida 5 tema meelest paremat.
Kolmandas voorus on kohtunikul iga kategooria peale võimalik ära jagada 25 punkti, sealjuures ei tohi ükski auto saada rohkem kui 10 punkti ning kõikide nimetatute punktisummad peavad olema erinevad. Näiteks 10+7+5+2+1=25.
Viimases voorus on selgunud kategooriate võitjad, mille seast omakorda valitakse üldvõitja ehk Supreme Winner, mis pälvibki WWCOTY Maailma Naiste Aasta Auto tiitli.
WWCOTY valib võitjad kuues kategoorias: pereauto, taskukohane auto, ökoauto, SUV/krossover, noobelauto ning sportauto. Eraldi valitakse Unistuste Auto, mille tiitel pühendatakse 2015. aastal surnud kohtunikule Holly Reichile.
2017. AASTA VÕITJAD KATEGOORIATE KAUPA
WWCOTY 2017 TIITLIVÕITJA: HYUNDAI IONIQ
Hyundai Ioniq oli tänavune selge lemmik, teisele kohale jõudis Mazda CX5 linnamaastur. Esimest korda ajaloos otsustasid kohtunikud arvesse võtta korraga kõiki kolme varianti: hübriidi, pistikhübriidi ja elektrilist versiooni. Ioniq tegi puhta töö ka ökoautode kategoorias.
PEREAUTO 2017: MAZDA CX-5
Kedagi ei peaks enam üllatama, et linnamaasturist on saanud pereauto. Mazda CX-5 võitis üsna napilt, punktise edumaaga Hyundai i30 ees. Lõplik võitja selgus alles viimaste häälte laekudes. Mazda CX-5 nomineeriti tänavu kahes kategoorias, lisaks pereautole jõudis see ka SUV/krossoveri edetabelisse.
PARIM TASKUKOHANE AUTO: FORD FIESTA
Selles segmendis oli tänavu Ford Fiesta tõeline suursoosik. Mõne punkti kaugusele jäi superkompakt Kia Rio ning kolmandaks tuli Citroen C3.
Fiesta puhul on esile tõstetud auto ruumikust, suurepärast disainitervikut, intuitiivsust – kes mäletab, siis Ford Fiesta on esimene “sooneutraalne” auto, mille keskkonsool on kujustatud laia tarbijaskonna vajadustele vastama.
PARIM ÖKOAUTO: HYUNDAI IONIQ EV, PHEV, HYBRID
Korea autotootja esimene ökomobiil oli omas kategoorias selge võitja. Sellele järgnesid pea võrdsete punktidega Toyota Prius Plug-in Hybrid ja Kia Niro kompaktne linnamaastur, mis on algusest peale hübriidina ehitatud. Teise ja kolmanda koha saatus selgus alles viimaste punktide saabudes.
Hyundai Ioniq tegi WWCOTY-l ajalugu sellega, et hindamisele võeti sõiduk kui tervik. Kõik kolm varianti, nii hübriid, pistikhübriid kui täiselektriline versioon on pälvinud hulga kiidusõnu. Seetõttu otsustatigi hinnata Ioniqut kui ühte, eri kasutusvõimalusi pakkuvat mudelit.
PARIM SUV/KROSSOVER: PEUGEOT 3008
Peugeot 3008 võitis kindlalt Mazda CX-5 ees, mis omakorda tegi üllatuslikult puhta töö pereauto kategoorias ning oli üldkokkuvõttes üks edukamaid autosid valikus üldse. Linnamaasturite seas kolmandale kohale jõudis uus Volvo XC60.
Peugeot 3008 võit linnamaasturite kategoorias ei peaks tulema üllatusena – alates 2016. aastast, mil uudismudel turule jõudis, on see auhinnalaual teinud puhta töö. Naised tõstsid esile 3008 ulmelist kokpiti ning suurepärast sõidetavust. Kiita said ka automaatkast ja ökonoomsed ent särtsakad jõuallikad.
PARIM NOOBELAUTO: BMW VIIES SEERIA
Noobelautode seas võtsid omavahel jõuliselt mõõtu BMW viies seeria ja Volvo S90. Kolmandale kohale tuli tänavu Mercedes-Benz E-klass. Viies seeria rebis end kohe alguses konkurentide eest ning lõplik punktiseis ei jätnud võitjas kahtlust.
PARIM SPORTAUTO: HONDA CIVIC TYPE R
Jällegi otsustasid võitja viimaste kohtunike punktid: tihe rebimine kestis viimase hetkeni Type R ja Mazda MX-5 RF vahel, mis jäi vaid punkti kaugusele kategooria võitjast. Kolmandaks tuli seekord BMW M2 Coupé.
PEAKOHTUNIK SAAB SÕNA
Tänavu valis WWCOTY tiitlivõitjat 25 kohtunikku 20 riigist. Maailma Naiste Aasta Auto peakohtunik Sandy Myhre tõdeb, et nii põnevat valimisprotsessi pole ta kogu konkursi ajaloo jooksul kogenud.
“Auto, mis pälvis üldvõitja nimetuse, on piltlikult öeldes läbi tulnud vasktorudest. 25 kohtunikku 20 eri riigist andsid sellele oma punktid, ning tulemust tuleb lugeda suurepäraseks!”
“Meie hindamisprotsess on väga demokraatlik ning seatud tingimused karmid. Tiitlivõitja peab tõepoolest suutma eristuda ning tegema hea tulemuse. Tahan eraldi esile tõsta Mazdat, mille kolm mudelit pääsesid tänavu edetabelisse ning mis tegi väga hea skoori ja ka võitis pereautode kategoorias.
UNISTUSTE AUTO 2017: MCLAREN 720S
Kõigil kohtunikel paluti nimetada üks ja ainus Unistuste Auto, see, mille nad oma talli lükkaksid kohe kui see võimalikuks osutuks. Nii 2016. kui 2017. aastal on olnud kõigist teistest peajagu üle McLaren. Tänavuse Unistuste auto rivis seisid uhkelt ka Aston Martin Rapide S ja DB11, Maserati Levante, Ferrari Protofino ja GTC4 Russo
2017. AASTA ÜLDANDMED
2017. aasta esimeses hindamisvoorus laekus kohtunikelt 420 mudelit, mille seast omakorda Master Listi jõudis 60. Kogu hääletamisprotsess on algusest lõpuni salajane: iga kohtunik saadab oma hindamislehe sõltumatu audiitorfirma Grant Thornton Uus-Meremaa peakontori direktorile Paul Kane’le.
Paul Kane, kelle ülesandeks oli teha tulemuste vastavuskontroll tõdes, et mitte kunagi pole võimalik võitjat ette ennustada: “Tänavu, tõsi, oli näha, et Hyundai Ioniq läheb oma teed. Kuigi hääletamine on iga kord väga võistluslik, oli tänavu paar autot, mis teiste seast esile tõusid. Omas kategoorias tegid puhta töö nii Ioniq, Ford Fiesta kui ka BMW viies seeria.”
EELMISTE AASTATE WWCOTY TIITLIVÕITJAD
2016: Jaguar F-Pace
2015: Volvo XC90
2014: Mercedes-Benz S-Class
2013: Ford Fiesta Ecoboost
2012 Range Rover Evoque
2011: BMW viies seeria ja Citroën DS3 (viik)
2010: Jaguar XF
AUHINNA ÜLEANDMISTSEREMOONIA
Kuupäev ja kellaaeg, mil WWCOTY 2017 tiitel Hyundaile üle antakse, selgub peagi. Hyundai on andnud teada, kui suur on nende rõõm saadud auhinnast. WWCOTY kohtunikke oodatakse uuel aastal Koreasse.
2016. aastal tegi Jaguar-Land Rover ajalugu, võttes vastu 11 nais-autoajakirjanikku oma peamajas ning korraldades kohtumise tegevjuhi Dr Ralph Spethi ja peadisainer Ian Callumiga.
WWCOTY liikmed olid ühed esimesed maailmas, kes nägid ära nii uue E-PACE linnamaasturi kui ka I-PACE elektriauto.
Holly Reichile pühendatud Unistuste Auto 2016. ja 2017. auhinnad anti üle 13. novembril Suurbritannia Autoajakirjanike Gildis, kus tootja esindaja võttis vastu nii McLaren 570S kui tänavuse McLaren 720S võidukarika.
WWCOTY KOHTUNIK YLLE RAJASAAR
“Möödunud nädala lõpus tabas mind nagu kõiki teisigi kohtunikke suure üllatusena teade, et viimases voorus tuleb nullist peale hääletada. Varasemalt ei ole me jaganud konkreetselt punkte vaid igaüks on nösserdanud oma tabeli ja selle tulemused siis WWCOTY hääletuslehele üle kandnud.
Tänavu aga oli hääletus nii tasavägine, et oli vaja professionaalsemat lähenemist, n-ö kirurgitööd. Seepärast võetigi kasutusele punktisüsteem, kus igas kategoorias tuli 10st paremast valida 5 ja nende vahel punktid jagada. Sama süsteemi kasutab näiteks ka Euroopa Aasta Auto.”
Rajasaar lisab, et on WWCOTY 2017 tulemustega üldiselt väga rahul: “See, et WWCOTY üldvõitja tiitli viib koju nn ökoauto, on esmakordne ja märkimisväärne. Selge sõnum maailmale, et uus aeg on alanud ning elektriautod ja hübriidid on tänane reaalsus.”
Isiklikus plaanis jäi Eestist pärit kohtunik samuti rahule: “No ma sain oma Mazda CX-5, mida ma ju niiväga tahtsin! Minu jaoks oli tegu suurüllatajaga, ja ma tõesti soovisin, et see auto kuidagigi rohkem tähelepanu võidaks.”
“Kuigi pereautode kategoorias on CX-5 võit ootamatu – ma ise ei kirjutanud pereautodesse ühtegi SUV-i. Seal olid minu soosikud Opel Insignia ja Škoda Octavia. Aga no naistele ilmselgelt sobib linnamaastur pereautoks… kuigi kokkuvõttes super, et me “soccer mom car” – needuse murda suutsime,” muigab Rajaaar.
“Sportautode segmendis on mul isiklikult natuke kurb, et Toyota GT86 ei jõudnud esikolmikusse ning kogu nimekirjas ei pääsenud etteotsa ükski Porsche, kuigi kõigis kategooriates oli neid mitu ära nimetatud. Panamera ST oli minu silmapai…”
Rajasaar ütleb, et mitmetel tänavu tabelis figureerinud sõidukitel on tõenäoliselt uus võimalus esile tõusta järgmisel aastal, sest WWCOTY reglement näeb ette, et hinnata tohib vaid neid autosid, millega kohtunik on ise sõitnud:
“Paljud meie naiskohtunikud ilmselt alles ootavad tänavusi uudismudeleid ning panevad need ehk uuel aastal ka kirja. Põnev on see valimiste protsess, jääb loota, et lisaks autotootjatele läheb naiste otsus korda ka neile, kes nende autodega igapäevaselt sõitma peaksid.”
… ah-jaa, küsisite Ylle unistuste auto kohta. Naistest ainsana ihales ta Pagani Huayrat.
Allikas: WWCOTY. Meedia: tootjad, Ylle Rajasaar