Reede, 8. november 2024
Me kõik teame, et roolimobiilik, roolijoodik, väsinud või vihane juht on liikluses potentsiaalseks ohuks. Inglismaal ja Ühendriikides on uuritud põhjalikult liiklusõnnetuste juhtumise põhjusi ning välja on toodud kaheksa asja, mis autosõidul tõeliselt ohtlikke olukordi võivad tekitada.

Selgub, et lisaks kõrvalistele tegevustele roolis põhjustavad õnnetusi ka igapäevaelu häirivad pisiasjad. Nutune laps, suur aevastus, pissihäda või tühi kõht võivad autojuhi muuta ettearvamatuks ja ohtlikuks nii iseenda, autos viibijate kui kaasliiklejate jaoks.

1. Aevastamine
Halfords Autocentres Inglismaal on teinud uuringu, mille kohaselt 2,6 miljonit Ühendkuningriigi autojuhti kinnitas, et nohu või aevastuse tõttu on nad sõidu ajal silmad sulgenud.

Ühendriikides on aevastuse tagajärjel toimunud surmaga lõppenud liiklusõnnetusi. Seetõttu ei tasu seda ohtu alahinnata.

2. Nuttev laps
Oled lapsega autos kahekesi ja ta puhkeb lohutamatult nutma või hakkab lihtsalt jonnima – tegemist on üsna nutuse olukorraga.

Sa ei saa sel hetkel mitte midagi teha, sest sa oled roolis. Muidugi saad sa kiiresti otsida võimalust kusagil peatuda. Aga veelgi parem on teha kõik juba ennetavalt selleks, et vältida võimalikke nutupõhjuseid enne sõitma asumist. Kui võimalik, ära vea väikelast autoga pidevalt ringi.

3. Laulmine
Kui ikka lemmiklugu mängib, siis lihtsalt peab kaasa laulma! Üheskoos on see veelgi lõbusam. Austraalia psühholoogid tegid aastal 2012 kindlaks, et 21 autojuhti vanuses 18 – 55 ei suutnud ohtlikus olukorras piisavalt kiiresti reageerida just laulmise tõttu.

Niisiis, rooli taga ole tähelepanelik, kuula muusikat, aga laula siis, kui auto on turvaliselt pargitud või kodus… kasvõi vannitoas. Kuigi kindlasti on olemas mõni uuring ka selle kohta, mitu inimest vannitoas end peast sassi on laulnud ja surma saanud. Vahe on selles, et vann ei sõida mööda tänavat pööraselt pead vehkiva juhiga ringi…

4. Tantsimine
Miks mitte autosõidu ajal tantsuliigutusi teha! Aga tantsi siiski vastutustundlikult! Aastal 2014 sattus keegi Jonathan Williams New Jersey osariigist sotsiaalmeedia pahameele alla, kui ringlusse sattus video, milles ta tantsis Rihanna loo järgi, ise kiirabiautot roolides.

Kordame siis üle – kui jalg vägisi kepslema hakkab, peata auto, astu välja ja lase fantaasial keha võngutades lennata. Autoroolis keskendu teel toimuvale ja juhtimisele.

5. Söömine – joomine
Eks meil kõigil tuleb ette olukordi, kus on nii kiire, et ainus võimalus midagi hamba alla saada on sõidu ajal. Paraku pole hommikusel tipptunnil ummikueinetada eriti tark mõte.

USA liiklusohutusameti uuringust selgus, et  autojuhtimise ajal söömine-joomine suurendab liiklusõnnetuste ohtu lausa 80%. Statistika kohaselt on see ohtlikum isegi kui roolis olles sotsiaalmeedias suhtlemine. Seega, rooli taga ei joo ega söö!

6. Sõnumineerimine
See on autojuhtimise ajal üks kõige ohtlikumaid tegevusi. Vastavalt USA Virginia osariigi tehnoloogia- ja transpordiinstituudi uuringule suurendab sõnumite toksimine ja sotsiaalmeedias suhtlemine õnnetuseohtu lausa 23 korda.

Üks igast neljast noorest autojuhist tunnistas ühtlasi, et on seda sõidu ajal teinud. Mistahes kiire ja tähtis sõnum kannatab oodata. Sõidu ajal telefonis suhtlemine on ohtlik.

7. Meikimine
Lisaks söömisele ja joomisele kipuvad naised hommikuti töölesõidu ajal end ka meikima. See aga on ohtlikum, kui esmapilgul paistab.

Stephanie Schwartz Ameerika Ühendriikide Arizona osariigi Roadrunner liikluskoolist kinnitab, et naised kipuvad sageli tahavaatepeeglit meigipeeglina kasutama – seetõttu aga kaob võimalus saada ülevaadet ümbritsevast ning õnnetuseoht suureneb. Ilusaks saamine võib olla kaunikesti ohtlik tegevus.

8. Häda
Autosportlased ilmselt osakavad selle olukorraga profilt toime tulla, aga kõik teised kaotavad suure osa oma sõiduoskustest, kui häda kimbutab.

Nobeli preemia laureaadi dr. Peter Snyderi 2011. aasta uuringust selgus, et inimese otsustusvõime ja probleemilahendusoskus langeb märkimisväärselt, kui tal on vajadus külastada tualetti.

NASCAR-võidusõidusarja piloot Dale Earnhardt Jr. on selle kohta öelnud järgmist: “Kui suudad, siis kannatad. Kui ei suuda, siis on minek.” Meile, tava-autojuhtidele tähendab see mõistagi seda, et vajaduse korral tehakse kasvõi metsapeatus.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap] Need kaheksa on vaid jäämäe veepealne tipp. On veel rida tegevusi, mida siia loetellu lisada võiks. Kaasreisijatel lasub kohustus autojuhti lugupidavalt suhtuda ning tema seltskonnas mitte laulda röökida, alkoholi tarvitada, süüa,…

Kuigi see tundub mõttetu näpuga viibutamisena, on need elementaarsed viisakusreeglid kehtestatud sõitjate turvalisuse huvides. Seda, et iga autos sõitja peab turvavöö kinni panema, ei pea vast eraldi mainima – te kõik teete seda ju, eks!

Allikas: Halford Autocentres, Juhiluba autokool. Välismaterjali põhjal Lena Murd ja Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.