Teisipäev, 24. detsember 2024
Aastas saab politsei avaldusi rohkem kui tuhande varastatud ratta kohta, tegelikke vargusi on kordades rohkem. Kõige rohkem varastatakse suvel. Politsei manitsebki oma vara eest eest hoolt kandma: kui jalgrattast hoolid, siis kaitse seda.

Narva politseijaoskonna juhtivuurija Sergei Maslennikov tõdeb, et probleem on suur: ainuüksi Narva linnas on sel aastal registreeritud 13 rattavargust, neist enamik mais ja juunis.

Maslennikovi sõnul esineb ka korteritesse ning garaaži- ja keldriboksidesse sissemurdmisi, kuid väga palju vargusi pannakse toime just vaba juurdepääsu teel.

„See tähendab, et näiteks õues jäetakse ratas lukustamata ja järelevalveta või jäetakse see ööseks trepikotta. Samas peab arvestama, et trepikotta pääsevad ka kõrvalised inimesed ning see ei ole turvaline koht oma vara hoiustamiseks. Fonolukuga uks ei ole vargale takistuseks.“

Turist jäi hetkega rattast ilma

Mõni markantne näide ka: 1. juunil jättis prantsuse turist Narvas Peetri platsil oma jalgratta lukustamata kuni ise turismi infopunkti suundus.

„Vaid loetud hetked hiljem istus võõras mees ratta selga ja sõitis sellega ära. Ratta külge oli kinnitatud kogu mehe matkavarustus. Varas pääses minema vaatamata jalgratta omaniku püüetele talle järgi joosta,“ kirjeldas uurija olukorda.

Politseinikud pidasid kahtlustatava kinni samal päeval. Tegu oli 39-aastase Sillamäe elanikuga, keda on varasemalt korduvalt varavastaste süütegude eest karistatud.

„Tänu videosalvestistele õnnestus mees kiirelt tuvastada ja kinni pidada,“ sõnas Maslennikov ning lisas, et turist sai oma ratta tagasi veel samal õhtul. „Varas näitas, kuhu ta matkavarustuse oli visanud ning selle saime kätte jõeäärsest võsast.“

Lihtsad nipid jalgrattast hoolimiseks

Sergei Maslennikov rõhutab, et iga inimene saab ise palju ära teha, et tema vara võõrastesse kätesse ei satuks.

„Ära jäta oma asju järelevalveta. See lausa kutsub vargaid tegutsema ning nende jaoks on tegu lihtsa saagiga. Kindlasti lukusta jalgratas kui pead selle juurest lahkuma,“ soovitas uurija.

Politsei soovitab ka alles hoida oma jalgratta ostutšekk ning üles märkida raaminumber ja rattast teha mõned pildid.

„Nii on seda lihtsam tuvastada, kui see ka peaks varaste saagiks sattuma. Samuti ära unusta oma vara kindlustada,“ lisas Maslennikov.

Bike ID spetsialistid soovitavad ratast lukustades järgida kindlaid reegleid: esiteks peaks lukk olema nutikas, ratas tuleks lukustada kindlasse kohta, soovitavalt varaste pilgu alt eemal. Loe täpsemalt siit.

Hoia kaamera lähedusse

Linnas liikudes on hea teada, kus asuvad turvakaamerad. Võimalusel tuleks ka oma ratas jätta kaamerate valvsa pilgu alla.

Videokaamera salvestised on politsei jaoks väga tähtis asitõend, tänu millele kurjategijad kindlaks teha ja vastutusele võtta.

„Tänu linnakaameratele ning inimeste endi, ettevõtete või korteriühistute paigaldatud kaameratele jõuab politsei tihti jälile kuritegudele, mis muidu „pimedateks“ jääksid,“ rääkis Sergei Maslennikov.

Ta räägib juhtumist Narvas, kus maski kandnud varas sisenes trepikotta teades, et esimesel korrusel on kaamera. Teisele korrusele minnes võttis mees maski eest, kuid ei arvestanud, et ka seal on videovalve.

“Tegime isiku kindlaks ning tuvastasime, et aasta jooksul oli mees toime pannud mitu kuritegu ning seoses sellega mõistis kohus talle liitkaristuseks reaalse vangistus kaks aastat ja neli kuud,“ sõnas uurija.

Juhtum leidis aset mullu. Antud kohtuotsus ei ole veel jõustunud.

Loe siit, kuidas valida rattalukku

Kaanepilt: Ylle Tampere. Allikas: PPA

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.