Neljapäev, 18. aprill 2024
Kui selgus käes, mis marki, mis kujuga ja mis hinnaga autot osta, seisab ees järgmine otsus: kas võtta otse laost ja saada kiiremini kätte või tellida tehasest täpselt oma maitse järgi auto? Tartu Carring autosalongi müüja-konsultant Tanel Tiirik jagab mõne kasuliku nõuande.

Kui uus lemmik on enda jaoks selgeks saanud, siis järgmiseks takistuseks saab valik, kas leppida laos oleva autoga või lasta tehasetellimusega teha päris oma? Mõlemal valikul on omad plussid ja miinused.

Teiste müüjate eest ma kirjutama ei hakka, aga usun, et põhimõtte kõigil enam-vähem sama lattu tellides: sinna võetakse autod, mis müügikogemuse pealt paljudele klientidele meele järele on. Ka Carringi laos on alati autod sellise spetsifikatsooniga, mida enamus ostab.

Olulised on mugavuslisad

Hinnakirja esireas ei seisa jõuallikad. Vaadatakse lisasid ja käigukasti: üha rohkem eelistatakse automaatkasti ja varustuses peaksid olema kõik meie regioonis vajalikud mugavusvidinad nagu esiklaasisoojendus, kaamera koos parkimisanduritega jms.

Maaletoojad on välja töötanud paketid, mis peaksid meie ostjatele sobima. Näiteks sisaldub enamuses kahe tsooniga automaatne kliimaseade, kojameeste vihmasensor jne.

Opel on siinkohal hea näide: keskklassi linnamaasturit Grandland X-i pole mõtet kõrgema tasemega lattu võtta, sest esiteks on baasvarustuse paketid paremad ning kõrgema taseme tellimine juurde midagi ei anna.

Samas Astra, mis esindab väikest keskklassi, on just mõistlik lattu võtta kõrgema varustustasemega, sest sisaldab oluliselt rohkem lisasid kui madalam tase ning tootja poolt välja töötatud paketid tulevad soodsamalt kätte.

Paljude mudelite allahindlus sõltub ka auto varustustasemest. Mida rohkem saab tehas oma vidinaid kaasa müüa, seda parem ka allahinldus.

Väga tihti on vähemalt Opeli puhul lisadega auto hind parem kui baasvarustuses sama mudeli baashind. Ehk siinkohal tasuks Opelit ostes ilmtingimata vaadata pakette enne kui ise autot “kokku laduma” hakata.

Pisiasjad saavad saatuslikuks

Laoauto valiku puhul saab tavaliselt saatuslikuks värvi, sisu ja velje valik. Kui kliendil on väga spetsiifiline värvisoov, siis 9 korral 10st teda olemaoleva auto kasuks ära ei räägi.

Laos on enamasti ikka traditsioonilised toonid ning kui valikus olevatest värvidest on pool müüdud, siis sarnaselt kliendile peab ka esindus ootama uut autot pikema aja.

Enamasti tuleb tehasest autot oodata 3-5 kuud, aga kui lisaks erilisele värvile on soov tellida ka Webasto, siis lisandub veel üks kuu.

Vana auto tagasiost on teema

Mis muudab veel tellitava auto müümise keerulisemaks, on vana auto tagasiost. Varasemalt olen andnud nõu, kuidas oma kasutuses olnud auto võimalikult valutult automüüjale tagasi müüa.

Laost müümise puhul saab pakkuda kliendi vana auto eest hinda tänase seisuga, kuid mis on selle väärtus 5 kuu pärast? Seda on keeruline määrata.

Müüt nagu oleksid laoautod alati soodsamad kui tellitavad, alati ei kehtigi. Hinnad ja paketid muutuvad küll iga mudeliaasta vahetusel, aga sealt tulev hinnavahe liiga suur ei ole.

Laoauto kui eestlase maitseetalon

Laoautode värvivalik nagu öeldud, ei ole liiga rikkalik: valida on enamasti 3-5 tooni vahel. Aga see võiks olla ka indikatsiooniks tuleviku järelturuväärtuse hindamisel: kui oled ainuke, kes neoonrohelist soovib, siis hiljem autot edasi müües pruugid olla olukorras, kus mitte keegi su valikut vääriliselt ei hinda.

Eestlane on pigem tagasihoidlik ja traditsioone hindav autoostja. Eelistatakse praktilist ja lihtsalt hooldatavat värvikuube. Milline see aga parim on? No eks tasub siis kiigata eri maaletoojate ladusid vastuse saamiseks!

Kokkuvõtteks

Mis siis on soodsam, kas tellida oma auto tehasest või eelistada laokaupa? Ühest vastust sellele anda ei saa, aga tasub alati müügispetsialistilt selles osas nõu küsida.

Kui plaan on tagasi anda oma olemasolev auto ning kiiresti uued rattad alla saada, siis on lauauto igal juhul hea valik.

Kui plaan on osta “midagi erilist” ja ajafaktor ei piira, siis tasub kaaluda ise komplekteerimise võimalust ja auto tehasest tellimist.

Aga selgi puhul on mõistlik müügispetsilt küsida tagasisidet, kas kirjumirju ikka on hea idee või võiks kombekuse piiresse jääda ja soetada auto, mis ka viie aasta pärast ostja leiaks?

Laoauto kättesaamise kiirus võimendab positiivseid emotsioone, viis kuud tehasest seda päris oma oodates võib aga ootajal aeg pikem näida ning kui siis poole aasta pärast oma kallikesele salongi järele minna, võib oodatud kõrghetke asemel kogeda hoopiski kerget ükskõiksust…

Poole aasta jooksul jõuab automaailmas juhtuda paljutki. Jõuab ka kahtlema hakata oma valikute õigsuses. Kui aga tunne on õige ning selgroog tugev, siis muidugi, edasi tähtede, ja oma ainulaadse auto poole…

Mis… nagu mu pikaajaline müügikogemus ütleb… ei pruugigi eriti erineda kümnete teiste autoostjate uutest sõiduvahenditest. Või noh, veljed on võib-olla erinevad.

Proovi e-poes omale ise üks auto kokku panna ja võrdle hindu laoautode omadega

Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN