Neljapäev, 18. juuli 2024
Lada 4×4 (Niva-3) uue põlvkonna aluseks võetakse Duster-2 platvorm ning uudismudel hakkab tõenäoliselt kandma nime Lada 4×4 NG või Lada Duster. Tõenäoliselt käivitub tootmine Togliatti tehases juba 2018. aastal.

Ametlikku pressiteadet pole AvtoVAZ Lada 4×4 (endine Niva) prototüüpimise lõpetamise kohta väljastanud, aga juba 2014. aastast on AvtoVAZi inseneride laual olnud plaan, kasutada uue 4×4 platvormina Renault Dusteri või Sandero põhja. Nüüd tundub, et plaanist on saanud tööplaan.

Põhimõtteliselt oli väikesele ringile see uudis teada juba 2016. aasta novembris, ent mingitel seniteadmata põhjustel on vanadel VAZ seadmetel algatatud töö Lada 4×4 New Generationi kallal nüüd peatatud.

AvtoVAZ insenerid on mõne aasta jooksul loonud neli Niva-3 mudeli prototüüpi, need kõik on erinevas valmimisjärgus. Nüüd on pliiatsitel lastud käest kukkuda ja masinad seisma pandud, sest oodatakse korraldust, peatada prototüüpimine. Ametlik käsk peaks ülalt alla jõudma lähipäevil.

KLÕPSA PILTIDEL, ET NÄHA SUUREMALT

Enne insenere sai Niva prototüüpimise lõpetamisest ning Lada Duster – maasturi tootmisplaanidest teada laiem üldsus. Tänavu 30. jaanuaril andis AvtoVAZ inseneeriaosakonna asepresident Harald Gruebel intervjuu VAZ-TVle, kus ta muudatuse korraks jutuks võttis. Gruebeli jutu kinnitamiseks peaks AvtoVAZ väljastama ametliku pressiteate, mida meedia pikisilmi ootab.

Võimalik, et ametlikust pressiteate väljastamisest hiilitakse piinlikult vaikides mööda. Selleks annab alust VAZi pressiteenistuse käik. Nimelt jagati Gruebeli intervjuupäeval meediale saadetud pikas ja lohisevas teates vihjeid Duster 2le, vaikiti maha aga Niva 3.

“Käesoleval ajal toimub selle automudeli arendmiseks sobivate optimaalsete variantidega tutvumine. Sealhulgas on üheks lahenduseks põikjõuallika konfiguratsiooni kasutamine, mis on üks ülemaailmseid trende 4×4/SUV mootorite seas võimsusega kuni 200 hj. On loodud spetsiaalne inseneride meeskond, mille ülesandeks ongi projekti LADA 4×4 NG arendamine koostöös Renault-Nissani Liidu asjatundjatega.”

Vabandust, kuidas palun? “Põikjõuallika konfiguratsioon” ja “Renault-Nissani Liidu asjatundjad”? See kõik viitab vene inseneride peatsele tööülesannete muutumisele. Ilmselgelt on odavam võtta kasutusele töökindel platvorm ja loobuda jalgratta leiutamisest.

Uue Renault Duster-2 komplekteerimist kavandatakse 2018. aasta keskpaigast alates Togliatti liinidele ning praegu puudub igasugune vihje, et sel tootmisel oleks seos projektiga Lada 4×4 NG.

AvtoVAZi allikatele toetudes võib see tähendada, et Duster kolitakse sujuvalt Renault tehasest Moskvas (endine Avtoframos) ära.

Mõnda aega toodetakse uut ja vana Dusterit üheaegselt nii Togliattis kui ka Venemaa pealinnas, ent kui vanema põlvkonna mudel ammendab oma turunõudluse, astub sujuvalt esile uuem. Ja võimalik, et see esileastumine toimub Moskva asemel Togliattis.

Siin aga kerkib esile probleem. Ühed teadjad väidavad, et Renault’ tehas Moskvas sootuks konserveeritakse või müüakse maha, teised aga usuvad, et Venemaa pealinnas hakatakse tootma Renault teisi mudeleid. Kindel on see, et sulgemise otsus selgub mitte enne kui aastal 2018.

Tõenäolisem on, et Renault Duster-2 mudelit hakatakse tootma Togliattis nii Renault, Nissani kui ka Mitsubishi markide all. Tõenäoline on seegi, et lisaks nimetatutele veereb edaspidi Togliatti tootmisliinilt maha ka Lada Duster.

Lada 4×4 New Generation hakkab prantsuse ja jaapani sõsaraist erinema iseloomuliku X-kujulise disaini ning ainulaadse salongi poolest.

Kas valikusse lisandub ka pideva nelikveoga, lühendatud kerega kolmeukseline mudel, on teadmata. Kindel on aga see, et sõidukil saab olema VAZi mootor tüüp 2199, mis on loodud projekti Niva-3 raames.

Mõni aeg tagasi võõrustas AvtoVAZ oma tehases suurt delegatsiooni Prantsusmaalt, eesotsas Anthony Grade´ga, kes alles hiljuti taastas oma õiguse kureerida Venemaal toodetavate autode disaini. Kas tema kohalolek tähendab ka Lada 4×4 New Generationi disaini kinnitamist? Eks saame peagi teada.

Allikas: rusautomobile.ru. Meedia: internet, Youtube kuvatõmmis Tõlge: Ilona Toots

KOMMENTEERI SIIN