Reede, 14. juuni 2024
Tänavu juba 26. korda toimunud Leedu aasta auto konkursil pistsid rinda aasta jooksul esitletud 27 uut sõidukit. Varasematel aastatel valis žürii üksnes parima sõiduki, kuid sel korral nimetati lisaks seitsmele üldfinalistile parimad ka üheksas lisakategoorias.

Žürii valis eraldi välja kõige sportlikuma, parima disainiga ja parima ergonoomikaga auto, parima äriklassiauto, samuti parima 4X4 sõiduki, aga ka kõige turvalisema auto, parima pereauto, parima auto ettevõtetele, parima elektriauto ning aasta kõige uuenduslikuma auto.

Võitjad kuulutati välja 25. novembril ja Leedu aasta auto 2023 tiitli võitis ülimalt pingelise hääletuse tulemusena Citroën C5 X (Indrek Jakobsoni arvustus on loetav siin). Paremusjärjestus koos punktidega on järgnev:

  1. Citroën C5 X – 49
  2. Renault Megane E-TECH – 48
  3. Toyota Corolla Cross – 37
  4. Honda Civic – 37
  5. Peugeot 308 – 35
  6. Lexus NX – 27
  7. Mercedes EQS – 17

Aasta kõige uuenduslikuma lahenduse kategoorias jõudis finalistide hulka kolm mudelit: Mercedes-AMG EQE, Renault Megane E-Tech ning Citroën C5 X. Esimesed kaks autot üllatasid žüriid spetsiaalselt elektrisõidukite jaoks loodud lahendustega, Citroëni lipulaev aga pälvis hindajate heakskiidu tänu pikaajalisele kogemusele mugavate vedrustussüsteemide loomisel.

Citroen C5 X, Vytautas Pilkauskas

“Citroën on juba ammu tuntud oma vedrustussüsteemide poolest – eristuvad lahendused ja tehnoloogiad jäid silma juba 1922. aastal, kui Citroën läbis Sahara kõrbe. Vedrustus on ka peamiseks põhjuseks, miks C5 X tänavu kõige uuenduslikuma lahenduse kategoorias kolme finalisti sekka valiti. Harilikult on mugavus märksõna, mida seostatakse kallimate luksussõidukitega, kuid Citroën on pakkunud ja pakub mugavust mõistliku hinna eest,” ütles Leedu aasta auto žürii liige Eglė Girdenytė.

Prantsuse tootja kasutab oma uues sõidukis progressiivset hüdraulilist vedrustust, mis võimaldab vedrustuse jäikust vastavalt teeoludele korrigeerida. C5 X-i hübriidversioonil on ka aktiivvedrustus, mis võimaldab juhil vedrustuse sätteid ise muuta.

Mõlemad kõige innovaatilisema sõiduki kategoorias tähelepanu pälvinud Prantsuse mudelid C5 X ja Megane E-Tech pääsesid ka üldkategooria ehk Leedu aasta auto 2023 finalistide sekka. Lisaks neile jõudsid finaali Mercedes EQS, Honda Civic, Lexus NX, Peugeot 308 ja Toyota Corolla Cross.

Võitjast rääkides tõi žüriiliige Justas Lengvinas esile mudeli mugavuse ja hinna suhte. Veelgi parema mugavuse taga on Advanced Comfort nime kandvad lahendused. Mugavad istmed on valmistatud spetsiaalsest materjalist, mis aitab sõitjad isoleerida tee ja rataste kokkupuutel tekkivast vibratsioonist ning istmed toetavad hästi ka sõitjate alaselga.

“Autosse sisse istudes oskasin ette kujutada, mida sellises hinnaklassis autolt oodata, kuid C5 X suutis mu ootuseid ületada. Mõnel juhul sooviksin selle mudeli mugavust võrrelda isegi S-klassi Mercedesega. Mugavustundele aitavad kindlasti kaasa ka müraisolatsiooniga aknad ning pehmed istmed,” lisas Lengvinas.

Girdenytė tõi Citroëni edu kommenteerides välja, et autoostjad soovivad võimalusel raha säästa, kuid samas on oluline ohutus, mugavus, säästlikkus, ruumikus ning mõistagi ka hinna ja kvaliteedi suhe.

“Leedu aasta auto žürii hindas C5 X-i versiooni, mille hinnaks on märgitud 40 000 eurot ning mis on varustatud enamaga, kui vaid kõige olmelisemate juhiabisüsteemidega. C5 X-i esi- ja tagaistmed on väga mugavad ning isegi kui autos viibib neli täiskasvanud reisijat, on kõigile piisavalt ruumi,” jagas ta oma kogemusi.

Mõlemad žüriiliikmed kinnitasid, et parimate sõidukite valimisel mängis olulist rolli, kui laia valikut varustust on tootjad nõus mõistliku hinna eest pakkuma. Nii kaotasid punkte mitmed luksusmudelid, samas kui heldemad tootjad pälvisid lahke pakkumisega tuntava edumaa.

“Näiteks enam kui 80 000 eurot maksnud sõidukis polnud soojendusega esiklaasi ega soojendusega istmeid. Sellised näited kinnitavad, et peame hoolsalt jälgima, mida ostjatele pakutakse ja millist hinda küsitakse,” selgitas Girdenytė.

Lengvinas märkis, et C5 X-i puhul oli tore näha, et Prantsuse tootja on valmistanud omapärase ning pilkupüüdva sõiduauto, mis jääb linnamaasturite seas silma.

“See on kooslus neljaukselisest kupeest, luukpärast ja mahtuniversaalist ning näeb minu arvates väga hea välja. Pisut siiski kurvastab, et värvivalikus leidub vaid halle või pruune toone. Samas ei saa kuidagi üle ega ümber hinnast – ma tean, mida selles hinnaklassis sõidukilt oodata ning see mudel paistab pakkuvat enamat. Reisijateruumis kasutatakse kvaliteetsemaid materjale, kui kõnealuses hinnaklassis tavaliselt, uuendatud meelelahutussüsteem töötab hästi ja intuitiivselt ning disain on viidud tagasi Citroëni juurte juurde,” lisas Lengvinas.

Fotod: Vytautas Pilkauskas

KOMMENTEERI SIIN