Teisipäev, 23. aprill 2024
Politsei tabas möödunud nädalal toimunud liiklustalgutel ligi 2700 kiiruseületajat. Trahvi sai 1700 sõidukijuhti, üle tuhande kiirustajaga peeti maha tõsisem vestlus. Liiklustalgute saak on rikkalik, sest tähelepanu nõudvatel kohtadel hoiti esimest korda silma peal terve nädala.

Nädala jooksul osales talgutel 861 politseinikku, kes kontrollisid ligi 1600 kohta üle Eesti, millest kodanikud eelnevalt teada olid andnud. Lisaks kiiruseületamistele fikseeriti ka 355 muud rikkumist. 1024 sõidukijuhti sai seekord politseilt suulise noomituse.

Politseikolnelleitnant Sirle Loigo sõnul on rikkujate arv ning suurimad tabatud kiirused hirmuäratavalt suured. Näiteks Tallinnas tabasid politseinikud Vabaduse väljaku juures mootorratturi, kelle sõidukiiruseks mõõdeti kesklinnas 104 km/h. Suur kiiruseületus jäi politseile silma ka näiteks Järvevana teel, kus sõiduki kiiruseks oli koguni 146 km/h.

Liiklustalgute eesmärk on ennekõike tõsta liiklusohutust ja panna kihutajaid mõtlema oma teo ohtlikkuse üle. „Kui enamik kihutajaid pidid rikkumise tõttu oma rahakotti kergendama, siis väiksemate rikkumiste puhul on trahvist palju kasulikum see, kui politseinik räägib kiiruseületajaga ja teeb esialgu hoiatuse,“ ütles Loigo.

„Eriti suurte ja korduvate rikkumiste puhul võib kaotada ka juhtimisõiguse või saada arestipäevi,“ lisas Sirle Loigo.

Nii läks näiteks Raplamaal ohtlikku möödasõitu tehes kiirust ületanud 26-aastase mehega, kes järgmised 20 päeva arestikambris veedab. Ta oli kiiruseületamiste eest varasemalt karistatud seetõttu ka juhtimisõiguseta.

Sageli olid kiiruseületajateks piirkonna kohalikud elanikud. Tallinnas peatas patrull juhi, kes ütles, et oli ise politsei kaardirakendusele teada andnud kohast seal läheduses. Üks Põhja-Tallinna elanik väitis politseinike tõsimeeli, et ei teadnud, et tema kodutänaval 30 km/h kiirusepiirang kehtib.

Pirita teel jäi politseinike kaamerasilma ette sõiduk, milles viibinud prouad ütlesid kiirustamist õigustades, et neil on kiire ühelt kalmistult teisele.

Veel teinegi juht Tallinnas sõnas politseinikele, et oli parasjagu teel isa hauale küünalt viima, kui politseipatrull ta kiiruseületamisega peatas.

„Ega kalmistule kiirustamine enam lahkunuid tagasi ei too, küll aga võib arutult kihutades juht ise hoopis üsna varsti kalmistul lõpetada,” sõnas Sirle Loigo.

Politsei tänab kõiki, kes edastasid tähelepanekuid kohtadest, kus kiirust ületatakse. Liiklustalgute käigus leiti mitmeid sääraseid kohti, kus kihutamise probleem on suur ja pidev ning kus kindlasti järelevalvet ka edaspidi tehakse.

Kuigi liiklustalgud keskendusid eelkõige kiirust ületavatele juhtidele, pöörati tähelepanu ka muule. Nii peatati Nõo alevikus sõiduauto Toyota Corolla, mille roolist avastasid politseinikud 12-aastase noormehe, kes salaja oli emalt võtnud autovõtmed. Pärast vestlust sohvrihakatisega, kutsuti sündmuskohale noormehe ema ning poiss ja sõiduk anti manitsussõnade saatel üle.

Talgute käigus tabati ka joobes juhte, fikseeriti fooritule rikkumisi, ülevaatuseta sõidukeid, märgati parkimist kõnniteedele ja muid väiksemaid rikkumisi. See oli esimene kord politseinikel nädal aega tähelepanu vajavatel kohtadel “talgutada” ning liiklustalgute saak sai ka sellevõrra rammusam.

Politseinike tagasisidet kontrollitud kohtadele saab vaadata veebilehel www.liiklustalgud.ee.

Kaanepilt: PPA

KOMMENTEERI SIIN