Esmaspäev, 27. mai 2024
Täna esitles Lux Express Tallinnas uusi busse, mis on senistest ruumikamad, mugavamad, kergemad ja 13% säästlikumad. Tööd tegema asutakse nendega juba homme.

Äsja Hispaania tehasest Eestisse saabunud Scania Irizar i6S Efficient bussid on Euroopa kaugliinibusside tänane tipptase ja keskkonnasäästlikkuse suunanäitaja. Tänu moodsale tehnoloogiale on bussid muudetud reisijatele maksimaalselt mugavaks ja operaatoritele tõhusaks.

Bussid on 950 kilo ehk ligi ühe tonni jagu kergemad. Osa esiosast ja katusest ning tuuleklaasi ja teiste esiakende kumerustest on ümber kujundatud, et saavutada suurem aerodünaamiline efektiivsus. Bussidel ei ole enam tahavaatepeegleid, mille asemel on digikaamerad, mis muuhulgas parandavad juhi otsest ja kaudset vaatevälja.

Scania Irizar i6S Efficient

Tänu nendele uuendustele on busside õhutakistus 30% madalam ja heitegaaside maht ning kütusekulu vähemalt 13% väiksem, kui Lux Expressi praegustel kõige uuematel ja säästlikumatel reisibussidel.

Lux Expressi Eesti ärijuhi Ingmar Roosi sõnul olid säästlikkuse näitajad otsustavateks argumentideks, miks löödi bussipargi uuendamisel käed justnimelt Scaniaga, kellelt ostetakse aasta jooksul kokku 27 bussi, millest homme lähevad liinile esimesed 10.

Scania Irizar i6S Efficient

“Lux Expressi bussid läbivad iga päev keskmiselt 45 000 kilomeetrit ehk sõidavad iga päev rohkem kui ühe tiiru ümber maakera, aastas üle 16 miljoni kilomeetri. Seda arvesse võttes on ilmselt selge, miks on investeerimine üha väiksema keskkonnajalajäljega bussidesse meie jaoks võtmeküsimus,” lausus Roos. “Inimesed on rohepöörde vajadusest järjest teadlikumad, seega 11 miljoni euro suuruse investeeringu tegemine oli ainuõige samm.”

Scania Irizar i6S Efficient

Transpordiameti peadirektor Priit Sauk ütles täna toimunud uute busside pidulikul esitlusel, et riik tunnustab Lux Expressi eraalgatuslikku panust transpordisektori CO2 jalajälje vähendamise nimel.

“Kui mõelda nende miljonite kilomeetrite peale, mida need bussid igapäevaselt läbi sõidavad, siis kui me suudame uute bussidega keskkonnajalajälge vähendada 15%, siis see on väga tänuväärne töö. Naljaga pooleks – eks riik teeb omalt poolt ka kõik, et teil jaguks kliente, sest juba homme räägime tõenäoliselt automaksust Eestis, ja loodame, et teile jagub kliente ka järgmisteks aastateks ja kümnenditeks.”

Scania Irizar i6S Efficient

Tänu koostööle Eesti start-upiga GreenPay teeb Lux Express juba aasta aega oma reisijatele täpse arvutuse, kui suur on tema CO2 jalajälg reisides bussi, auto, rongi või lennukiga. Irizar i6S Efficient’iga reisimisel on ühe reisijakilomeetri kohta tekkiv CO2 kõigest 22 grammi, samal ajal kui väga säästliku sõiduautoga üksinda liikudes on see näitaja 120 grammi kilomeetri kohta. Kui bussitäis inimesi valiksid üksinda sõiduautoga sõitmise asemel bussi, saaks atmosfääri paisatud üle 1 tonni vähem CO2.

“Täna võib julgelt öelda, et tänu kütusesäästlike busside kasutamisele ja reisijate rohkusele on Lux Express üks säästlikumaid liikumisviise Eestis ja Balti regioonis. Meie bussidega reisimine on võrreldes Eestis sõitvate oranžide reisirongidega üle 2 korra väiksema keskkonnamõjuga,” lausus Roos. “Tänane investeering Scania bussidesse on esimene samm meie bussipargi rohepöördes. Juba täna vaatame me turul ringi ja oleme pilgud suunanud näiteks vesinikubussidele, mille osas on paari aasta perspektiivis oodata bussitootjatelt toimivaid uuenduslikke lahendusi,” lausus Roos.

Fotod: Lux Express

KOMMENTEERI SIIN