Maailma naiste 2021. aasta auto tiitli võitis Land Rover Defender. Lisaks valiti eri kategooriates parimad sõidukid. Hääletamisel osales 50 nais-autoajakirjanikku 38st riigist.
Nais-autoajakirjanikud viielt kontinendilt valisid kümnete sõidukite seast parimaid ning nimetasid võitjad eri kategooriates, samuti hääletasid selle “kõige-kõigema” poolt. Võitis Land Rover Defender. Eestit esindas ka tänavu Ylle Tampere, kes alates mullu kevadest vastutab Accelerista väljaandmise eest.
“Hääletamine venis seekord pikale, alustasime möödunud aasta novembris, siis tegime esimese sõelumise ja valisime välja need uued autod, mis pääsesid finaalhääletusele. Teist aastat järjest on hääletamise protsessis tehtud olulisi muudatusi, see on täpsem ja erapooletum,” selgitas Tampere.
Parimate autode väljaselgitamiseks tuli kohtunikel olla kursis kõikide uudismudelitega ning need läbi sõita ja panna kirja plussid ja miinused. Üleilmse hääletamise teeb keerulisemaks asjaolu, et eri riikides tulevad uued mudelid välja eri aegadel, ja näiteks Austraalias ei tunta paljusid autosid, mida Euroopas.
Samuti on ausside ja ameeriklaste autovalikud sootuks erinevad näiteks vietnamlaste või venelaste omadest ja nii sündis 2021. aasta hääletusvooru eel uus kategooria “4×4/pikap”.
“Kastikate ja selgelt maasturina defineeritavate sõidukite kategooria lisandumine teeb rõõmu ja toob kindlasti värskeid tuuli, sest suures ökotamise tuhinas on Euroopas populaarsed pigem pargimaasturid,” selgitas Ylle Tampere, miks uus segment võistluse tema jaoks põnevamaks tegi.
“Tõsi, kohe seisime ka järgmise probleemi ees – pikapite kategooria kuivas kokku just sel põhjusel, mida ülal nimetasin – Euroopas tõsisemaid kastikaid pigem taunitakse ja surutakse need tarbesõidukite segmenti. Üks võimalus ongi lisada tulevikus valikusse ka tarbesõidukid, sest ka naised sõidavad kaubikute ja kastikatega.”
Sul on 15 punkti ja siis ainult 5
Kui eri kategooriatesse finalistid välja sõelutud said, tuli igal kohtunikul nende vahel jagada 15 punkti, jälgides, et ühelegi finalistile ei annaks võrdselt punkte.
“Ma ei tea, kui läbipaistev see 15 punkti süsteem on, sest sisuliselt võid sa anda ka kõik punktid ühele autole ja kuna punkte saab anda ainult nendele, millega oled ise kursis, võib mõnes vähem arenenud riigis nii just minna – hindamissüsteemi läbipaistmatus ei ole aga kaugeltki vaid naiste aasta auto probleem. Seda enam, et naised on selles valdkonnas jätkuvalt survestatud ja eksimusi omale lubada ei saa,” kirjeldas Ylle Tampere teist vooru.
Edasi jäid sõelale segmendi kolm kõige enam punkte saanud mudelit, millest kohtunik pidi valima ühe ning kui kõikide segmentide kõige enam punkte saanud mudelid üles rivistati, siis nende hulgast omakorda supervõitja.
“Mina sain oma punktid kategooriates kenasti ära jagatud, jah, loomulikult pidasin silmas isiklikke eelistusi, aga kuulasin ka meie daamide häält – tegin väikest taustauuringut, milliseid autosid eesti naised on eelistanud.”
Tampere räägib, et on kategooriate võitjate nimekirjaga üldiselt rahul: “Kuigi Toyota, mis oli finaalis tugevalt ja koguni nelja mudeliga esindatud, ei jõudnud ühelgi juhul n-ö kuldmedalile, siis Lexus LC 500 Cabrio võidu üle on siiralt hea meel, sest jaapani autohiidu on tunnustatud. Kia Sorento ja Ford F-150 said omas kategoorias ka minult enim punkte.”
Kategooriate võitjad
- Peugeot 208, parim linnaauto
- Škoda Octavia, parim pereauto
- Lexus LC 500 Cabrio, parim preemiumklassi auto
- Ferrari F8 Spider, parim sportauto
- Peugeot 2008, parim linnadžiip
- Land Rover Defender, parim keskmise suurusega SUV ja WWCOTY 2021. aasta auto
- Kia Sorento, parim keskklassi linnadžiip
- Ford F-150, parim 4×4 maasturite ja pikapi klassi auto
- Honda e, parim elektriauto
Kuidas sa tead, et see auto on parim?
Sarnaselt kõigile autode iludusvõistlustele tuleb ka naiskohtunikel üle ilma hinnata nii auto välimust, turvalisust, ergonoomikat, sooritusvõimet, mugavust, tehnoloogilist taset ja kättesaadavust (loe: hinda ja ülalpidamiskulu).
Supervõidu ehk maailma naiste aasta auto tiitli viis tänavu koju brittide Land Rover Defender. “Kuna hindamise viimane voor langes kokku range eneseisolatsiooni soovitusega, jäi Defender minust sõitmata, kuulasin noorte kolleegide Jan-Matthias Mandri ja Veli V. Rajasaare sõidukogemust “Istmesoojenduse” taskuhäälingust, punkte otse loomulikult anda ei saanud. Minu hääl läks hoopiski Kia Sorentole, mille uus põlvkond on astunud veel ühe sammu edasi ja nüüd on juba küsimus, mis järgmiseks, kas teeme kosmoselaeva?” muigas Tampere.
“Üldiselt olen tulemustega rahul, rõõmustav on seegi, et viimasel minutil võttis Grant Thorntoni Aucklandi (Uus – Meremaa) büroo hääletuse auditeerimise enda peale, pandeemiakriisis tekkis hetkeks olukord, kus hääled sai antud, aga nende ülevaatajat ja kinnitajat ei olnud,” vahendas Eesti kohtunik veel ühte ootamatut olukorda, mis siiski lahenduse sai.
WWCOTY-t ehk Maailma naiste aasta auto valimist juhtis tänavu esimest korda Marta Garcia Hispaaniast, tema kõrval jätkab aupresidendina statuudi 2009. aastal loonud Uus-Meremaa ajakirjanik Sandy Myhre. Hindajaid on nüüdseks üle kogu ilma. Lähemalt vaata siit. Eesti on WWCOTY-s esindatud 2014. aastast.
Kaanepilt: Land Rover